Reklama

Głos z Torunia

Czytelnicy „Niedzieli” pielgrzymują

W dniach 19-21 września czytelnicy „Niedzieli” „Głosu z Torunia” z naszej diecezji pielgrzymowali do miejsc umiłowanych przez św. Jana Pawła II

Grupa redaktorów, autorów i czytelników z Torunia, Działdowa, Golubia i Grębocina 20 września uczestniczyła w 18. Pielgrzymce „Niedzieli” na Jasną Górę. Następnie pątnicy odwiedzili rodzinne miasto św. Jana Pawła II, pokłonili się Pani Kalwaryjskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, a na zakończenie uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim na Jasnej Górze.

W domu Matki

Reprezentanci naszej diecezji z ks. Pawłem Borowskim – redaktorem odpowiedzialnym „Głosu z Torunia” i organizatorem wyjazdu tworzyli wspólnotę pracowników, współpracowników i przyjaciół „Niedzieli”, pielgrzymując do domu Matki na Jasnej Górze. Tam w Jej dobre dłonie złożyli sprawy środowiska dziennikarskiego, pokoju, a także troskę o wiarę i wychowanie patriotyczne. Centralnym punktem dnia była koncelebrowana Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

Wyróżnienie dla sióstr pasterek

Druga część pielgrzymki, która miała charakter dziękczynny za dzieło „Niedzieli” i 33 lata pracy ks. inf. Ireneusza Skubisia na stanowisku redaktora naczelnego, odbyła się w auli redakcji. Podczas spotkania wyróżniono osoby zasłużone dla dzieła „Niedzieli”. Medale „Mater Verbi” trafiły do Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej z Jabłonowa Pomorskiego rezentowanego przez s. Fides Lemanczyk – wikarię generalną Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej oraz do s. Gaudiosy Czesławy Dobrskiej, pasterki. Siostry z przejęciem odbierały wyróżnienia i dziękowały za nie. Ich obecność, postawa pełna ciepła i dobroci wypływająca z Serca Jezusa Dobrego Pasterza, z którego czerpią łaski, światło i siły, była znakiem nadziei, że dobro i Miłość zwyciężą nad złem.

Reklama

Siostry pasterki z Jabłonowa Pomorskiego współpracują z „Głosem z Torunia” od początku istnienia dodatku diecezjalnego. W tym roku przeżywają jubileusze, o których opowiada s. Fides Lemanczyk: – Nasze zgromadzenie istnieje 120 lat i 20 lat współpracuje z redakcją „Niedzieli”. Jestem wzruszona takim docenieniem i wkładem całego zgromadzenia, różnych sióstr, które podawały artykuły. Jako członkinie zgromadzenia byłyśmy i jesteśmy zatroskane o to, aby wzrastała bł. Maria Karłowska, żeby ona żyła, by była poznawana przez innych, by była zarówno patronką, jak i wspomożycielką. Dokonuje się to przez umieszczanie artykułów o jej działalności, o tym, co zgromadzenie czyni przez jej pośrednictwo.

S. Gaudiosa Dobrska, autorka cyklu pt. „Echo ze Wzgórza bł. Matki Marii Karłowskiej”, od 17 lat ukazuje osobę i dzieło bł. Matki Marii, z pełnym oddaniem, wierna faktom opisuje życie i naukę bł. Matki Założycielki. W latach 1974-97 brała czynny udział w jej procesie beatyfikacyjnym i w 1997 r. dla „Głosu z Torunia” napisała obszerną relację z beatyfikacji Matki Marii w Zakopanem. Prowadzi sprawy kultu bł. Marii Karłowskiej, jak sama mówi, jest sekretarką kultu.

– Uroczystość w „Niedzieli” kojarzy mi się ze słowami o założycielce, że Bóg powołał ją do istnienia po to, by pomnażała sumę dobra, a umniejszała sumę zła w świecie – mówi s. Gaudiosa Dobrska. – Dziś te słowa kierujemy do ks. inf. Ireneusza Skubisia, który został przez Boga powołany do prowadzenia „Niedzieli” przez 33 lata (możemy powiedzieć, że w naszej diecezji tam, gdzie dociera „Niedziela”, faktycznie pomnaża się dobro i faktycznie umniejsza się zło), i do nowego składu redakcji. Życzymy, żeby Bóg sprawił, by gdziekolwiek dotrze „Niedziela”, aby wszędzie tam była pomnażaniem sumy dobra, a umniejszaniem sumy zła w świecie.

Reklama

S. Gaudioda Czesława zapewnia, że na każdy list czy prośbę o modlitwę, które są kierowanie pod nad adresem sanktuarium lub na skrzynkę intencji, siostry indywidualnie odpisują (e-mail: m.karlowska_xl@wp.pl, www.pasterki.pl). To znaczy, że nikt, kto prosi o modlitwę, nie zostanie pominięty. Siostry zgodnie z charyzmatem zgromadzenia służą tym, którzy są zranieni, dotknięci jakimkolwiek cierpieniem, niedolą, tym, którzy szukają pokoju serca lub życiowej drogi. W tych intencjach proszą Pana, by osoby polecane ich modlitwom znalazły nadzieję przez orędownictwo błogosławionej. Dlatego zapraszają do odwiedzenia „sanktuarium wyciszenia i nadziei” w Jabłonowie Pomorskim. Ona nadal – jak na obrazie beatyfikacyjnym – wskazuje niebo i pomaga swojemu zgromadzeniu oraz konkretnych ludziom.

Wadowice – Kalwaria Zebrzydowska

W czasie trwania spotkania w siedzibie „Niedzieli” pielgrzymi z diecezji toruńskiej zwiedzili Park Miniatur Sakralnych i Jasną Górę. Potem wyruszyli do Wadowic. Wieczorny spacer po mieście rodzinnym św. Jana Pawła II, nazajutrz modlitwa indywidualna przy chrzcielnicy św. Jana Pawła II, Msza św. w kościele parafialnym w Wadowicach, zwiedzanie Muzeum – Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II i sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, Droga Krzyżowa na dróżkach kalwaryjskich przypomniały jego życie i nauczanie oraz pragnienie wyrażane już na początku pontyfikatu: „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Odpowiedzią na to wołanie była modlitwa o umocnienie wiary i miłości, zjednoczenie z Jezusem i otwarcie serca na Jego słowa na wzór Maryi, która zaufała Bogu bezgranicznie, do końca, aż po krzyż. Dlatego pątnicy szli za Chrystusem. Ta droga zaprowadziła ich na Golgotę, a potem do pustego grobu. Schodzili zmęczeni, a w ich sercach kiełkowało ziarno słowa zasianego przez Pana, który szedł z nimi w czasie tej Drogi Krzyżowej. Tak samo jest obecny w życiu każdego z nich we wszystkich jego momentach.

Pielgrzymka przypomniała tę prawdę, o której czasem zdajemy się nie pamiętać, a także tę, że wszyscy jesteśmy braćmi. Dlatego pielgrzymi byli radośni, życzliwi i wspierali się wzajemnie.

2014-10-01 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duchowa pielgrzymka Żywego Różańca

2020-05-26 15:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Żywy Różaniec

Stowarzyszenie Żywy Różaniec

W dniach 5-6 czerwca 2020 r. do jasnogórskiego sanktuarium jak co roku przybędą wraz z diecezjalnymi moderatorami członkowie i zelatorzy Żywego Różańca z całej Polski, by zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej. Jak to zrobią, gdy ograniczenia związane z epidemią nie pozwalają na tak liczne zgromadzenia? Stawią sią przed tronem Matki Bożej sercem. Zapraszamy na wyjątkową VIII Duchową Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasną Górę.

W tym roku nie będziemy mogli wszyscy fizycznie przybyć na Jasną Górę. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią nasza pielgrzymka będzie miała charakter duchowy. Na Jasną Górę przybędą przedstawiciele Żywego Różańca w Polsce, którzy poprowadzą dwudniowe czuwanie, a my wraz z nimi nasze duchowe pielgrzymowanie będziemy przeżywać za pośrednictwem Radia Maryja, Telewizji Trwam i strony internetowej jasnagora.pl.

Co będzie w programie pielgrzymki?

Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: Wszystko postawiłem na Maryję. Pielgrzymkę rozpoczniemy w piątek 5 czerwca o godz. 20:20 transmisją modlitwy różańcowej. O godz. 21:00 będziemy razem modlić się podczas Apelu jasnogórskiego. Rozważanie apelowe poprowadzi ks. Jacek Gancarek, moderator krajowy Żywego Różańca, błogosławieństwa udzieli abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, opiekun Żywego Różańca z ramienia KEP. W sobotę 6 czerwca o godz. 13:30 rozpoczniemy transmisję Mszy Świętej w kaplicy Cudownego Obrazu za pośrednictwem Telewizji Trwam.

Podczas pielgrzymki rozpoczniemy także trzeci rok Wielkiej Nowenny Różańcowej. Temat, który w tym rok będziemy rozważać, także na łamach miesięcznika formacyjnego „Różaniec”, to: „Żywy Różaniec znakiem jedności z Ojcem Świętym i Kościołem”.

Odczytamy również słowo, które skierował do nas abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski. Nie zabraknie również tradycyjnej pamiątki z pielgrzymki. W tym roku będzie to obrazek z wizerunkiem Stefana kard. Wyszyńskiego z modlitwą „Aktu osobistego oddania Matce Bożej”. Obrazek będzie dołączony do czerwcowego numeru miesięcznika „Różaniec”.

W tym trudnym czasie dla całego świata nie ustajemy w modlitwie. Bądźcie razem z nami duchowo na Jasnej Górze 5-6 czerwca. Jeśli stawimy się wszyscy – ponaddwumilionowa armia Żywego Różańca – być może będzie to największa w historii Ogólnopolska Duchowa Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę.

Czym jest wspólnota Żywego Różańca?

Żywy Różaniec to niezwykła wspólnota modlitwy i apostolstwa. Mogą do niej dołączyć wszyscy, którzy u boku Maryi chcą przemieniać świat modlitwą. W jaki sposób to się dzieje? Bardzo prosto. Żywy Różaniec tworzą róże/koła różańcowe. Do jednej róży należy 20 osób, z których każda zobowiązuje się do codziennego odmawiania jednego dziesiątka Różańca, rozważając w nim jedną tajemnicę różańcową (zmienianą co miesiąc). Dzięki temu róża codziennie odmawia cały Różaniec.

Codzienny dziesiątek odmawiamy w papieskich intencjach Apostolstwa Modlitwy, czyli w intencjach wyznaczonych prze papieża na dany miesiąc jako odpowiedź na różne wyzwania i trudności, przed którymi stoją wierni Kościoła i ludzie całego świata. Założycielką tego dzieła modlitwy jest sługa Boża Paulina Maria Jaricot. Dziś prawie w każdej parafii w Polsce istnieje i działa wspólnota Żywego Różańca, który ma też swoje stowarzyszenie zatwierdzone przez KEP.

CZYTAJ DALEJ

Sąd oddala oskarżenia wobec Kai Godek

2020-05-27 20:06

[ TEMATY ]

Kaja Godek

Artur Stelmasiak

Mówienie prawdy o związku homoseksualizmu z pedofilią – dozwolone. Sąd oddala oskarżenia wobec Kai Godek.

Już po pierwszym posiedzeniu sąd umorzył sprawę przeciwko Kai Godek z Fundacji Życie i Rodzina. To sprawiedliwa odpowiedź na absurdalne zarzuty ze strony Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Umorzenie sprawy potwierdza, że prawdę o związku homoseksualizmu z pedofilią można i trzeba mówić.

Siedem osób, wspieranych przez OMZRiK oskarżyło Kaję Godek za słowa, wypowiedziane w telewizji Polsat News podczas dyskusji o filmie braci Sekielskich i o pedofilii w Kościele Katolickim. Politycy lewicy prześcigali się w oburzeniu, że pośród księży znajdują się osoby wykorzystujące seksualnie dzieci. Kaja Godek zwracała uwagę na fakt, że niezależnie od tego, czym zajmują się na co dzień sprawcy pedofilii, większość przestępstw z tego obszaru ma charakter homoseksualny.

27 maja 2020 sąd umorzył postępowanie, stwierdzając o bezzasadności oskarżeń kierowanych pod adresem Kai Godek.

„Cieszę, że że prawda zwyciężyła. Nie możemy pozwolić, aby homoseksualne lobby zamykało nam usta w sprawach tak ważnych. Trzeba mówić głośno o tym, jak środowiska homoseksualne podchodzą do dzieci. Tylko twardy opór społeczny wobec pomysłów lobby LGBT może zagwarantować bezpieczeństwo tym dzieciom w przyszłości.” - powiedziała Kaja Godek.

W międzyczasie życie dopisało do sprawy swoją puentę. Najnowszy film Braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” tylko potwierdza tezę o związku pedofilii z homoseksualizmem. Jest ona nawet wyartykułowana wprost.

Lobby LGBT zareagowało oczywiście oburzeniem, a niektórzy homoseksualni influencerzy wezwali nawet do usunięcia z reportażu niewygodnych dla nich fragmentów. Ciekawe, czy reżysera filmu także oskarżą o znieważanie homoseksualistów…?

Środowisko Ośrodka znane jest z nękania osób o konserwatywnych poglądach. Posługuje się przy tym słynnym artykułem 212 par. 2 Kodeksu Karnego, czyli tzw. „zniesławieniem”. Jest to też dla Ośrodka źródło dochodów – na profilach w mediach społecznościowych chwali się pisaniem pozwów i aktów oskarżenia i zbiera pieniądze na kolejne sprawy.

Tym razem było podobnie. Osoby, które podpisały się pod aktem oskarżenia nie zebrały się spontanicznie. Ośrodek ogłaszał nabór chętnych m.in. na portalach społecznościowych. Tak naprawdę nie wiadomo nawet, czy oskarżyciele to homoseksualiści…

Warto wspomnieć, że Rafał Gaweł, założyciel OMZRiK ukrywa się przed polskim wymiarem sprawiedliwości w Norwegii. Został prawomocnie skazany za oszustwa finansowe.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: chcemy zajmować należne nam miejsca w UE, będziemy walczyli o swoje prawa

2020-05-28 14:47

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

wybory 2020

PAP

Chcemy zajmować należne nam miejsca w UE, dlatego domagamy się na każdym polu poszanowania naszych praw, walczymy i będziemy twardo walczyli o swoje prawa i pozycję - powiedział w czwartek w Piątku (woj. łódzkie) prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, który wziął udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej w Piątku, podkreślał, że obchodzimy 30-lecie odtworzenia w Polsce samorządu terytorialnego.

Andrzej Duda przywoływał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że naród, który chce być uważany za wielki naród europejski musi się takim krajem czuć i musi to pokazywać. "A po drugie, że będziesz szanowany jako naród, ale również jako człowiek wtedy, kiedy będziesz szanował sam siebie, a to oznacza, że znasz swoją wartość, rozumiesz sferę swoich praw, rozumiesz swoje miejsce na ziemi, w Europie, rozumiesz swój potencjał" - mówił Duda.

Dodał, że "tak właśnie stara się działać i taką właśnie Polskę stara się tworzyć". "Dlatego jestem dziś tutaj, w centrum Rzeczpospolitej i w centrum Europy, żeby powiedzieć, że tak, jesteśmy centrum Europy i dlatego dzisiaj działamy i w przestrzeni krajowej, i przestrzeni międzynarodowej realizując ambitne cele, rozwijając współpracę międzynarodową na ambitnym poziomie współorganizując politykę państw Europy Środkowej chociażby poprzez budowanie współpracy w zakresie Trójmorza" - mówił prezydent.

"Chcemy też zajmować należne nam miejsca w Unii Europejskiej i dlatego tego należnego nam miejsca domagamy się i dlatego domagamy się na każdym możliwym polu poszanowania naszych praw (...). Walczymy i będziemy twardo walczyli o swoje prawa i swoją pozycję" - oświadczył.

Zwracał też uwagę na takie inwestycje jak gazoport w Świnoujściu czy gazociąg Baltic Pipe, którego budowa właśnie się rozpoczyna. Duda mówił, że Polska chce być hubem gazowym dla Europy środkowej.

"Chcemy, żeby od nas pobierano gaz do innych krajów, tam gdzie on jest potrzebny, chcemy być w związku z tym, także i gwarantem europejskiego bezpieczeństwa" - powiedział prezydent.(PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Agnieszka Grzelak-Michałowska

kos/ agm/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję