Reklama

Dlaczego warto wspierać fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”?

2014-10-02 11:35


Niedziela Ogólnopolska 40/2014, str. dod_4

Ewa Filipiak
Burmistrz Wadowic

Wspieram Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, bo mam świadomość, że jest to działanie dla przyszłości – Polski, Kościoła, świata.

W dzisiejszym, bardzo zmaterializowanym i skomercjalizowanym świecie trudno nie dostrzegać konieczności przekazania naszym następcom wartości, które były tak drogie Janowi Pawłowi II – i nam wszystkim także – a które bywają zagubione w pędzie codzienności czy wręcz są odrzucane przez wielkie siły negacji, a które przez dwa tysiąclecia nie tylko porządkowały świat, ale umożliwiły mu trwanie i rozwój. Jednocześnie wielkie koszty edukacji niejednokrotnie ograniczają dostęp do niej, a co za tym idzie – możliwość rozwoju młodzieży wywodzącej się z mniej zasobnych środowisk. Troska o należyte, nie tylko formalne, wykształcenie, o równą szansę rozwoju dla wszystkich uzdolnionych osób, ale także o przekazanie systemu wartości i właściwej skali odniesień kolejnym pokoleniom, najlepiej oddana została właśnie w programie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Reklama

* * *

Red. Przemysław Babiarz
TVP S.A.

Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest w pewien sposób odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II skierowane do młodych ludzi: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”. „Dzieło” wspiera zdolną, pochodzącą z małych ośrodków młodzież. Młodzież, która bez tych środków (stypendiów – przyp. red.), uwikłana w trudności codzienności, utrzymania się, kłopoty materialne, może nie zaszłaby tak wysoko, jak predestynowałyby ją do tego zdolności. „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to również media. To wspieranie przedsięwzięć o charakterze ewangelizacyjnym. No i przede wszystkim „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to nieustanne nie tylko podtrzymywanie, ale również rozwijanie myśli samego Papieża Polaka, wciąż reinterpretowanie rzeczywistości poprzez tę myśl, która nie traci nic na swej aktualności. Myślę, że warto wspierać tę organizację, ponieważ jej podopieczni, ze swymi zdolnościami, są w stanie zmienić na lepsze świat, w którym żyjemy.

* * *

Izabela Dzieduszycka
Prezes Stowarzyszenia „Przymierze Rodzin”

Jestem przekonana, że działalność Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ma ogromną wartość ze względu na to, że pieniądze, które zbieramy w ciągu Dnia Papieskiego, idą w całości na kształcenie młodzieży potrzebującej pomocy. Wierzę, że wspierając tę inicjatywę, wcielamy w życie papieską ideę solidaryzmu społecznego, który zajmował ważne miejsce w nauczaniu Ojca Świętego Jana Pawła II.

Mam nadzieję, że nasze społeczeństwo każdego roku z coraz większym zaangażowaniem będzie włączało się w zbiórkę pieniędzy na stypendia, budując w ten sposób „żywy pomnik” naszego umiłowanego Papieża. Liczę na to, że media jeszcze aktywniej włączą się w promowanie „Dzieła”, rozpowszechniając jego ideę we wszystkich grupach społecznych.

* * *

Prof. dr hab. Jerzy Olędzki
UW i UKSW w Warszawie

Jeśli jesteś człowiekiem kochającym innych ludzi, to nie zastanawiasz się długo, czy pomóc potrzebującej osobie.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest dla ludzi kochających innych ludzi. Każdy grosz przekazany na jej konto ofiarowany jest na wychowanie i naukę młodzieży, która już z własnego życiowego doświadczenia zna bezcenną wartość każdego otrzymanego wsparcia i poprzez stypendia Fundacji uczy się także, by tę pomoc później, w dorosłym życiu, przekazywać innym. Najkrócej to ujmując, można powiedzieć: Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” pomaga młodym ludziom w zdobywaniu wiedzy oraz uczy, jak okazywać pomoc potrzebującym. Wielki patron Fundacji – św. Jan Paweł II przypominał nam przecież, że „człowiek jest wielki przez to, czym dzieli się z innymi”.

Reklama

Moje dziecko nie chce chodzić do kościoła

2019-07-10 09:40


Niedziela Ogólnopolska 28/2019, str. 10-13

„Nasze dziecko odwróciło się od Pana Boga i od Kościoła”.
Nikt nie zdoła policzyć, w ilu domach z ust rodziców, babć i dziadków da się usłyszeć tę bolesną skargę. Wychowywali swe latorośle, jak umieli, przynieśli do chrztu, przygotowali do I Komunii św., do bierzmowania – i oto nagle słyszą:
„Wypisuję się z Kościoła”, „Jestem niewierzący”, „Jestem dorosły, to moja sprawa, nie wtrącajcie się”.
Do tych deklaracji mogą jeszcze dochodzić agresja wobec Kościoła (czytaj: duchowieństwa), przystępowanie do sekt, życie bez sakramentalnego małżeństwa, związki homoseksualne...

©Cheryl Casey – stock.adobe.com

Joanna Krawczyńska, matka dorosłego syna

Problem się pojawił, gdy syn wyjechał na studia do dużego ośrodka akademickiego. Miałam nadzieję, że ten czas będzie dla niego etapem autentycznego rozwoju, także w wierze. że zaangażuje się w duszpasterstwo akademickie. Polecaliśmy mu z mężem wspólnotę, w której w czasach studenckich się poznaliśmy. W naszej rodzinie był to częsty temat wspomnień z okresu młodości – czasu pieszych pielgrzymek, ŚDM z papieżem Janem Pawłem II. Spodziewaliśmy się, że nasz syn znajdzie dla siebie wspólnotę, a tam... może przyszłą towarzyszkę życia. Tymczasem on nie odnalazł się w duszpasterstwie akademickim z różnych powodów. Próbował też sił w kościelnym wolontariacie, ale bez skutku. Gdy przyjeżdżał do domu, próbowałam go wypytywać, zachęcać, ale dostrzegłam, że te tematy zupełnie go nie interesują. Zaczęłam podejrzewać, że gdy zostaje na miejscu studiów na weekend, to w niedziele nie chodzi do kościoła. Aż któregoś dnia oświadczył, że nie pójdzie z nami w niedzielę na Mszę św., bo „on w Kościele nic dla siebie nie odnajduje i nie ma potrzeby tam chodzić”. Nie mogłam się z tym pogodzić, wciąż pytałam, co się stało – nasz syn, ministrant, lektor, absolwent szkoły katolickiej, odrzuca dziś Kościół. Gdzie popełniliśmy błąd? Może łatwiej by było, gdyby podał jakieś konkretne zarzuty, które można byłoby odeprzeć, podyskutować, wytłumaczyć...

Zaproponowałam, aby porozmawiał z zaprzyjaźnionym z księdzem, wiedziałam, że ma do niego zaufanie. Rozmawiali nawet niejeden raz. Początkowo udało się księdzu nakłonić naszego syna do odbycia spowiedzi. Ale po pewnym czasie wszystko wróciło.

Najpierw problem dusiłam w sobie, nie chciałam o tym mówić głośno. Nie było to trudne, gdyż syn rzadko przyjeżdżał. Zaczęły mnie dręczyć wyrzuty sumienia. Choć nie jest to mój grzech bezpośredni, czułam, że muszę go wyznać na spowiedzi. Spowiednik poradził mi, by synowi przypominać, że się za niego modlimy. Często się zdarza, gdy młodzi ludzie wyjeżdżają na studia, wydaje im się, że cały świat do nich należy. Po studiach, gdy pojawiają się problemy z pracą, z mieszkaniem, wracają i zaczynają szukać pomocy u Pana Boga. Ksiądz radził, by problem po prostu przeczekać i przemodlić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Raport ONZ wskazuje na ciągły wzrost liczby głodujących na świecie

2019-07-17 19:37

(KAI/VaticanNews) / Rzym

Najnowszy raport ONZ na temat bezpieczeństwa żywnościowego wskazuje, że 820 mln ludzi na całym świecie cierpi z powodu niedożywienia. Podkreślono, że choć wspólnota międzynarodowa stawia sobie ambitne cele, zakładając, że do roku 2030 plaga głodu całkowicie zniknie, to jednak statystyki pokazują, że tendencja jest wręcz odwrotna. Od trzech lat ludzi niedożywionych stale przybywa.

billycm/pixabay.com

Ofiarą głodu najczęściej padają dzieci. Co siódme rodzi się ze zbyt niską wagą. Wśród dzieci do 5. roku życia niemal 150 mln cierpi na chroniczne niedożywienie, a 50 mln – na ostry stan niedożywienia. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ks. Fernando Chica Arellano podkreśla, że dane te wskazują na poważne zaniedbania wspólnoty międzynarodowej. Liczby te, a przede wszystkim ludzie, którzy kryją się za nimi, muszą nas skłonić do działania – dodał kapłan.

"Ten raport mówi nam, że ludzkość nie spełniła swych obowiązków względem naszych najuboższych braci. Głód nadal rośnie. W tym kontekście widzimy, jak trudnym wyzwaniem jest realizacja jednego z celów zrównoważonego rozwoju, który zakłada likwidację głodu do 2030 r. Trzeba robić w tym celu dużo więcej" – stwierdził w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Arellano. Zwrócił uwagę na bardzo niepokojące dane: 513 mln głodnych w Azji, 256 mln w Afryce, 42 mln w Ameryce Łacińskiej.

"Ale raport pokazuje nie tylko okrucieństwo głodu. Wskazuje też inny aspekt problemu: otyłość. Otyłych jest 13 proc. dorosłych, 672 mln osób. A zatem problemem jest nie tylko niedożywienie, ale również złe odżywianie. Wspólnota międzynarodowa musi robić więcej. Brak jednak woli politycznej, aby zlikwidować przyczyny głodu, które zależą od człowieka: konflikty, kryzys gospodarczy i zmiany klimatyczne. To są trzy główne czynniki, które powodują tę klęskę" – oświadczył stały obserwator watykański przy FAO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem