Reklama

Niedziela Małopolska

IV Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia

Zawierzmy się Bożemu Miłosierdziu!

Do krakowskich Łagiewnik 3-5 października pielgrzymowali współcześni apostołowie Bożego Miłosierdzia. Modląc się, uczestnicząc w wykładach oraz słuchając świadectw, pogłębiali formację i utwierdzali się w misji, z którą z nowym zapałem ruszą do swoich rodzin, parafii i państw!

Niedziela małopolska 41/2014, str. 3

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Małgorzata Cichoń

Marie Daniella Comboigo

Urodziła się w Burkina Faso, w rodzinie muzułmańskiej, ale posłano ją do szkoły katolickiej. Tam po raz pierwszy zobaczyła portret Jezusa Miłosiernego. Zrobił na niej ogromne wrażenie. Dzięki temu obrazowi zafascynowała się chrześcijaństwem. Potem ktoś nauczył ją Koronki. Przyjęła chrzest. Dziś prowadzi w swojej parafii grupę, której członkowie modlą się Koronką, a także podejmują małe dzieła miłosierdzia. Wszyscy z jej rodziny zostali chrześcijanami.

Czarnoskóra Marie Danielle Comboigo, mama czwórki dzieci, była pracownica ambasady USA w Burkina Faso, wraz z mężem przyjechała na IV Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia. Dając świadectwo, wzruszona mówiła, że ta pielgrzymka to dla niej wielki dar od Bożego Miłosierdzia...

Ewangelizując Niemcy

Z kolei Mechtilde Neisske z Niemiec orędzie zapisane w „Dzienniczku” usłyszała nie w swym rodzinnym kraju, lecz w Nowej Zelandii, od kapłana, którego spotkała później w Rzymie i w Krakowie na Światowych Kongresach Bożego Miłosierdzia. Biorąc 3 lata temu udział w tym wydarzeniu w Łagiewnikach, poznała krajankę, która pisała pracę naukową na temat encykliki Jana Pawła II „O Bożym Miłosierdziu”. Postanowiły zrobić coś wspólnie dla Niemiec.

Reklama

W 2013 r. w jednym z tamtejszych miast zorganizowały Kongres o Bożym Miłosierdziu. Przyjechało blisko 400 osób. Za rok planują podobne wydarzenie, z tym że dla wszystkich krajów niemieckojęzycznych (a więc również Szwajcarii, Austrii, Lichtensteinu). Już dziś Mechtilde prosi o modlitwę w intencji tego spotkania!

Wśród angielskich marynarzy

O tym, jak przyjmowane jest orędzie Bożego Miłosierdzia w Wielkiej Brytanii, w swoim świadectwie opowiadała Mary Fenerty, członkini Stowarzyszenia Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum”, nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej w Liverpoolu, gdzie pracuje jako świecki kapelan marynarzy. W jej kraju niektórzy kapłani twierdzą, że to „polskie” nabożeństwo. Ponadto obserwuje się niechęć do podejmowania tematu czyśćca i piekła. Wielu katolików nie korzysta z sakramentu pojednania, utracono poczucie grzechu...

W rodzinnej archidiecezji Angielka stara się szerzyć kult Bożego Miłosierdzia. 9 lat temu rozpoczęto tam cotygodniowe nabożeństwo z adoracją Najświętszego Sakramentu, Koronką do Bożego Miłosierdzia i uwielbieniem. Czytane są fragmenty „Dzienniczka”. Licznie uczestniczący w tej modlitwie wierni mogą również uczcić relikwie św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Wielu pielgrzymów przyjeżdża też do Liverpoolu na uroczyście obchodzone święto Bożego Miłosierdzia.

Reklama

Kończąc świadectwo, Mary przekazała wiadomość, którą nagrodzono oklaskami – arcybiskup jej archidiecezji planuje utworzyć pierwsze w Wielkiej Brytanii sanktuarium Bożego Miłosierdzia!

Przez czasopisma i rekolekcje

Wśród ponad 200 uczestników IV Kongresu Apostołów Bożego Miłosierdzia najliczniejsza była 32-osobowa grupa z Argentyny. Pochodzą z rożnych części kraju, a o pielgrzymce dowiedzieli się m.in. z czasopism wydawanych przez księży filipinów. Jeden z nich, ks. Mauro Carlorosi, mówi, że z publikacjami docierają do 5 krajów (także do Peru, Ekwadoru, Boliwii, Paragwaju) i do półtora miliona czytelników miesięcznie! Kapłani z jego kongregacji prowadzą także rekolekcje o Bożym Miłosierdziu.

Mój rozmówca, zapytany, który z usłyszanych wykładów szczególnie do niego trafił, wymienia m.in. referat abp. Stanisława Nowaka. Podał on pastoralne wskazówki, jak w sposób uroczysty i wymowny obchodzić święto Bożego Miłosierdzia. Stwierdził m.in., że w tym dniu można zawierzać siebie, swoje rodziny, parafie Bożemu Miłosierdziu. Dokonywać tego aktu należałoby nie tylko w świątyniach, ale także w rodzinach.

Dotknęli źródeł

Głównym organizatorem tegorocznego kongresu była Międzynarodowa Akademia Miłosierdzia, we współpracy z sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Zgromadzeniem Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Wykłady, w trzech blokach tematycznych („Odkrywanie tajemnicy Bożego Miłosierdzia w życiu św. Jana Pawła II”, „Nauczanie o Bożym Miłosierdziu – Encyklika «Dives in misericordia»” oraz „Głoszenie Bożego Miłosierdzia światu”), wygłosili: kard. Stanisław Dziwisz, abp Stanisław Nowak, bp Jan Zając, s. M. Elżbieta Siepak ZMBM, ks. Sławomir Oder, ks. Jan Machniak, ks. Jan D. Szczurek, ks. Franciszek Ślusarczyk, o. Jarosław Rodzik SAC i o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Świadectwami podzielili się bp Peter Bürcher (Islandia) oraz bp Petru Ghergel (Rumunia), a także inni duchowni oraz świeccy z Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Afryki i Australii. Nagrania z wystąpień i homilii dostępne są na: www.milosierdzie.pl.

Uczestnicy wiele czasu spędzali na modlitwie przy grobie św. Siostry Faustyny, a sam Kongres zakończył się w dniu liturgicznego wspomnienia Apostołki Bożego Miłosierdzia.

2014-10-09 07:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: na całym świecie będzie obchodzone wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej

2020-05-18 12:44

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Faustyna

św. Faustyna

s. Faustyna

youtube.com/faustyna

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała z upoważnienia Ojca Świętego dekret o wpisaniu wspomnienia dowolnego św. Faustyny Kowalskiej do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego.

W dokumencie przypomniano drogę życiową św. Faustyny, kanonizowanej w Rzymie w roku 2000 przez św. Jana Pawła II. Podkreślono, że głoszone przez nią orędzie Bożego Miłosierdzia szybko rozpowszechniło się na całym świecie. „ Z tego powodu papież Franciszek, przyjmując petycje i prośby pasterzy, zakonnic i zakonników, a także stowarzyszeń wiernych, biorąc pod uwagę wpływ duchowości św. Faustyny w różnych częściach świata, nakazał, aby imię św. Marii Faustyny (Heleny) Kowalskiej, dziewicy, zostało wpisane do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego, a jej wspomnienie dowolne wszyscy obchodzili 5 października. Niech to nowe wspomnienie zostanie wpisane do wszystkich Kalendarzy oraz Ksiąg Liturgicznych do odprawiania Mszy św. i Liturgii Godzin, przyjmując załączone do tego dekretu teksty liturgiczne, które mają być przetłumaczone, zatwierdzone a po zatwierdzeniu przez tę dykasterię opublikowane przez konferencje episkopatów” – czytamy w dekrecie noszącym datę 18 maja 2020 roku – setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Dokument podpisali prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Robert Sarah oraz sekretarz, abp Arthur Roche.

Teksty te są już zatwierdzone i od kilku lat obowiązują w Kościele w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim

2020-06-01 15:24

BP KEP

Prezentujemy treść oświadczenia ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim.

W odpowiedzi na pytania kierowane do redakcji „Niedzieli” w sprawie wywiadu, który przeprowadziłam z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, oświadczam, że publikacja, która ukazała się na stronie internetowej edycji wrocławskiej, została zamieszczona bez wiedzy Redaktora Naczelnego Tygodnika „Niedziela”.
Agnieszka Bugała

Wywiad Agnieszki Bugały z ks. Tadeuszem Isakowiczem–Zaleskim

CZYTAJ DALEJ

Dzieję się w Grodowcu

2020-06-03 12:36

[ TEMATY ]

sanktuarium

Grodowiec

xap

Bardzo dużo dzieje się ostatnimi czasy w sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu.

Obok spraw duchowych można zobaczyć wiele prac remontowych. Do nich należą m.in. działania związane z budową nowego ołtarza polowego na wzgórzu za sanktuarium. To głównie prace ziemne, które zmierzają do wzmocnienia i wyprofilowania tego miejsca.

Już niedługo będą się mogły tam odbywać nie tylko Msze św. i nabożeństwa plenerowe, ale także koncerty i spotkania duszpasterskie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję