Reklama

Niedziela Przemyska

Wielki dzień w Tyrawie Wołoskiej

W parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Tyrawie Wołoskiej 19 września br. odbyło się uroczyste poświęcenie ołtarza oraz wmurowanie tablicy upamiętniającej życie i posługę długoletniego proboszcza śp. ks. prał. Bronisława Szewca. Aktu tego dokonał abp Józef Michalik, w asyście dziekana dekanatu Sanok II ks. Eugeniusza Dryniaka, ks. proboszcza Jacka Chochołka, księży, którzy pracowali w tej parafii i kapłanów z dekanatu.

Reklama

Ksiądz Proboszcz przed rozpoczęciem Mszy św. przedstawił krótkie sprawozdanie z dokonań z kilku lat, na które składają się m.in.: dokończenie budowy i konsekracja kaplicy w Rakowej, odwodnienie i zabezpieczenie fundamentów kościoła parafialnego, odnowienie zabytkowych ołtarzy, ambony, ławek, konfesjonałów, zabezpieczenie fresków w kaplicy bocznej, wymiana okien i instalacji elektrycznej oraz ogrzewanie. Uwieńczeniem tych prac jest nowy ołtarz soborowy wykuty z piaskowca z wymowną płaskorzeźbą przedstawiającą pelikana karmiącego swe pisklęta własną krwią.

W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił symbolikę ołtarzowej płaskorzeźby i znaczenie obrzędów poświęcenia ołtarza. Wspomniał również, że w tym kościele składał ofiarę Chrystusową przez 48 lat ks. Bronisław Szewc wzór kapłaństwa i kochający ojciec swoich parafian.

Przed rozesłaniem abp Józef Michalik odsłonił i poświęcił tablicę upamiętniającą świątobliwe życie ks. Bronisława. Przed tym odczytano laudację, w której ukazano jego miłość do Boga, Kościoła i ludzi. Na zakończenie Metropolita Przemyski zaproponował, aby wszyscy udali się w procesji na cmentarz, by w intencji zmarłego odmówić modlitwę „Anioł Pański”. Na tę okazję została również wydana książka pt. „Bronisław Szewc. Ksiądz, który kochał Boga i ludzi”. We wstępie książki Ksiądz Arcybiskup napisał m.in.: „Był wizytówką bieszczadzkich kapłanów i punktem odniesienia dla innych. (...) Był wybitnym kapłanem i niezwykłym w swej zwyczajności. Jego żywa wiara i zdrowa pobożność owocuje ciągle... niech więc parafianie, modląc się do swego proboszcza, starają się odkrywać w najtrudniejszych sytuacjach życia owocność jego wstawiennictwa, bo dobro duchowe jego owczarni nie przestało być troską Chrystusa i Chrystusowego kapłana”. Ks. proboszcz Jacek Chochołek napisał natomiast w swej refleksji: „Pewne zdarzenie i inicjatywy nie są przypadkowe. To, co jest miłe i konieczne dla Boga, musi się kiedyś zrealizować”. Cały nakład książki, 300 egzemplarzy, rozprowadzono w ciągu pół dnia, autorzy planują więc dodruk publikacji.

2014-10-09 07:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Płock: 15. Autofara „Z Jezusem w drogę”

[ TEMATY ]

poświęcenie

samochody

the half-blood prince / Foter / CC BY-ND

Mszę św. w intencji automobilistów i osób tragicznie zmarłych w wypadkach drogowych oraz poświęcenie pojazdów zaplanowano w ramach jubileuszowej 15. AutoFary 2018 „Z Jezusem w drogę” w Płocku. Odbędzie się ona w niedzielę 22 kwietnia w farze. Jest to tradycyjne spotkanie modlitewne z udziałem kierowców, inaugurujące sezon motoryzacyjny.

W niedzielę 22 kwietnia o godz. 12.00 w ramach jubileuszowej 15 edycji akcji „Z Jezusem w drogę - AutoFara 2018” w płockiej farze zostanie odprawiona Msza św. w intencji automobilistów i osób tragicznie zmarłych w wypadkach drogowych.

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

[ TEMATY ]

sms

cyberatak

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję