Reklama

Niedziela w Warszawie

Bajor, Pazura, Szaflarska – dla ks. Jerzego

„Zachowanie godności to życie zgodne z sumieniem” – te słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki będą mottem obchodów 30. rocznicy jego męczeńskiej śmierci

Od czasu beatyfikacji ks. Popiełuszki uroczystości 19 października zmieniły swój charakter. Wcześniej skupiano się na jego śmierci i modlono się o wyniesienie męczennika na ołtarze. Teraz kościół św. Stanisława Kostki jest już sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki, a data jego śmierci jest liturgicznym wspomnieniem żoliborskiego męczennika. – Zmieniamy też akcenty naszego świętowania. Dziś 19 października jest największym odpustem w naszym sanktuarium. Dlatego też nie skupiamy się tak bardzo na śmierci Błogosławionego, ale na jego narodzinach dla nieba – mówi „Niedzieli” ks. dr Marcin Brzeziński, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki i kustosz sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Dialog świętych

Przygotowania do 30. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki idą całą parą. Tego dnia na Żoliborz może przyjechać nawet kilkanaście tysięcy ludzi z całej Polski. Organizacja tego przedsięwzięcia jest więc wielkim wyzwaniem. – Trzonem jest kilkuosobowy zespół ludzi, ale praktycznie wszyscy, którzy na co dzień są związani z naszą parafią mają rozpisane konkretne zadania – mówi ks. Brzeziński.

Msza św. odpustowa oraz koncert odbędzie się we wnętrzu kościoła. Dla tych, którzy nie zmieszczą się w świątyni, zostaną na placu przed sanktuarium ustawione telebimy. Uroczystości będą też transmitowane przez telewizję (Trwam i TV Republika).

Koncert będzie nawiązywał do świętości życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki. – Chcemy pokazać, że został on wyniesiony na ołtarze nie tylko dlatego, że został zamordowany. On także żył jak święty – tłumaczy ks. Brzeziński.

W tym roku nie zabraknie odniesień do św. Jana Pawła II, który był wielkim mistrzem dla ks. Popiełuszki. – Wybraliśmy teksty ks. Jerzego o św. Janie Pawle II oraz słowa Papieża o skromnym kapłanie z warszawskiego Żoliborza. To będzie dialog dwóch świętych Kościoła.

Reklama

Coraz więcej pielgrzymów

Gdy ludzie dowiedzieli się o badaniu cudu za wstawiennictwem Błogosławionego, zaczęli przychodzić na grób ks. Jerzego. – Zwiększyła się liczba pielgrzymów, którzy przyjeżdżają do naszego Sanktuarium – mówi ks. Brzeziński. Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki również odnotowuje wzmożone zainteresowanie. – Tylko w ostatnią sobotę mieliśmy 18 grup zorganizowanych i wiele osób indywidualnych. Przez jeden dzień odwiedziło nas 700 osób – mówi Dariusz Starko, przewodnik. Dlatego też Ksiądz Proboszcz zdecydował, że muzeum będzie otwarte codziennie.

* * *

Ks. dr Marcin Brzeziński, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko jest dla mnie wzorem tego, jak należy przeżywać swoje kapłaństwo. Gdy został zamordowany, ja miałem prawie 18 lat, czyli wkraczałem w dorosłe życie. Doskonale pamiętam atmosferę tamtego czasu. Uważam, że śmierć ks. Popiełuszki zmieniła moje myślenie zarówno o sprawach duchowych, jak i społecznych. Posługiwanie w tej wyjątkowej parafii jest dla mnie zaszczytem, ale także wyzwaniem. (as)

2014-10-09 08:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie w Wólce Niedźwiedzkiej

Niedziela rzeszowska 39/2012

[ TEMATY ]

parafia

odpust

BARBARA FILANOWSKA

Kościół pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Wólce Niedźwiedzkiej

Kościół pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Wólce Niedźwiedzkiej

W sobotę 29 września w Wólce Niedźwiedzkiej będą miały miejsce główne uroczystości jubileuszu 100-lecia parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. Tego dnia o godz. 9 w kościele parafialnym zabrzmi dziękczynne „Te Deum”. Mszy św. przewodniczył będzie bp Kazimierz Górny - pasterz diecezji

W tym dniu będziemy również dziękować za Patrona szkoły, która przed pięciu laty otrzymała imię Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.
Jubileuszową radością chcemy podzielić się ze wszystkimi ludźmi dobrej woli. Dla każdego z nas - parafian - to ważne wydarzenie. W imieniu Rady Parafialnej, Dyrekcji Zespołu Szkół oraz wszystkich grup i stowarzyszeń działających na terenie naszej wioski i parafii serdecznie zapraszam do wspólnego dziękczynienia.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Potrzebują naszej modlitwy

2022-12-06 13:19

plakat organizatorów

    W najbliższą niedzielę 11 grudnia w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach odbędą centralne obchody II Dnia Modlitw o dar Potomstwa „Umacniajmy wzajemnie serca nasze”.

    W ramach obchodów centralnych o godz. 12. 30 w górnym kościele zostanie odprawiona Msza św.,pod przewodnictwem bp. Jan Zająca, a o 13.45 w białej sali jest zaplanowana krótka konferencja „O duchowym towarzyszeniu parom, które nie mogą doczekać się dziecka” . O istniejących Duszpasterstwach Małżeństw Niepłodnych opowiedzą duszpasterze: ks. Mirosław Czapla (Kraków) i ks. Kazimierz Musioł (Rybnik), siostry nazaretanki opiekujące się wspólnotą oraz małżonkowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję