Reklama

Edytorial

edytorial

Czy iskra życia wyjdzie z Polski...

Niedziela Ogólnopolska 42/2014, str. 3

[ TEMATY ]

edytorial

Okazuje się, że kolejni papieże wynoszeni w naszych czasach do chwały ołtarzy odznaczali się nadzwyczaj bliskimi odniesieniami do Polski. Niedawno odkrywaliśmy polskie ślady w pontyfikacie Jana XXIII, a już przyglądamy się papieżowi Pawłowi VI, którego beatyfikacją będziemy się radować 19 października br. Ks. Giovanni Battista Montini – przyszły Ojciec Święty Paweł VI – na początku swojej służby w dyplomacji Stolicy Apostolskiej pracował w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie i czuł potem tak wielką więź z Polską, że jako papież pragnął odwiedzić naszą ojczyznę z okazji tysiąclecia chrztu, w 1966 r. Starania były już mocno zaawansowane. Poczta Watykańska wydała nawet okolicznościowe znaczki, które można zobaczyć w „Niedzieli”. Władze komunistyczne nie wyraziły jednak zgody na papieską wizytę. Trzeba też wiedzieć, że to Paweł VI w pewnym sensie pokazał światu ks. Karola Wojtyłę i torował drogę do polskiego pontyfikatu.

Reklama

Paweł VI bardzo sprawnie sterował pracami Soboru Watykańskiego II i doprowadził do tego, że Kościół znalazł się na „przystanku współczesność”. Określa się to pojęciem „aggiornamento”. Odważył się on przekraczać różne granice. Jako pierwszy z papieży podróżował samolotem, jako pierwszy nawiedził m.in. Ziemię Świętą, skąd św. Piotr przybył do Rzymu. Przeszedł do historii również jako ten, który zrezygnował z papieskiej tiary. Zdjął tiarę publicznie i oddał na licytację, a dochód przeznaczył na pomoc ubogim. Podczas pontyfikatu Pawła VI wiele wydarzeń wstrząsnęło światem, m.in. rewolucyjne ruchy 1968 r., które kontestowały tradycyjne wartości i wszelkie autorytety, przede wszystkim kościelne. Był to również czas ostrych ataków na Pawła VI za jego encyklikę „Humanae vitae” – o zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania ludzkiego życia. Papież Paweł VI to główny bohater tego numeru „Niedzieli”.

Wehikuł czasu dociera do naszych dni i pokazuje kolejne odsłony walki z wartościami. Ostatnio Pan Bóg posłużył się kruchą kobietą, aby pomóc nam przetrzeć oczy i zobaczyć niepowtarzalną wartość każdego ludzkiego życia. Na czołówkach gazet zobaczyliśmy Mary Wagner – młodą Kanadyjkę, skromną, uśmiechniętą kobietę, a jednocześnie mężną niewiastę, która dwa lata spędziła w więzieniu za obronę najsłabszych. Z białą różą w ręku i modlitwą na ustach Mary nadal walczy z dzisiejszymi fabrykami śmierci, czyli klinikami i gabinetami aborcyjnymi, zabijającymi rocznie na świecie od 40 do 50 mln ludzi. W „Niedzieli” znajdziemy reporterskie migawki z polskich spotkań z Mary Wagner, która wyraziła opinię, że postawa Polaków w obronie życia może się stać iskrą zmieniającą świadomość aborcyjną ludzi w wielu krajach świata, głównie polityków uchwalających prawo.

2014-10-14 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczęśliwe życie z legitymacją Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 48/2018, str. 3

[ TEMATY ]

edytorial

Bożena Sztajner/Niedziela

W tych dniach, gdy świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, spotykamy się też z określeniem, że nasza Niepodległa ma twarz o. Jerzego Tomzińskiego. A to dlatego, że wpisał się on wyraziście w historię naszej Ojczyzny. Właśnie jesteśmy po uroczystych obchodach 100. rocznicy urodzin tego najstarszego paulina. Przyszedł na świat, gdy rodziła się niepodległa Ojczyzna. Był uczestnikiem wielu epokowych faktów w historii Polski i Kościoła, a nawet inspiratorem różnych przełomowych wydarzeń, które wciąż trwają i mają wpływ na kształt dzisiejszego życia nie tylko w Polsce. O. Tomziński mówi, że Jasna Góra jest jego domem i życiową legitymacją. Wciąż powtarza: „Trzymajcie się Jasnej Góry, to będziecie szczęśliwi!”. A ponieważ cały wiek przeżył pod okiem Bożej Opatrzności i w ramionach Maryi, ma prawo twierdzić, że to najpewniejsze duchowe odniesienie i drogowskaz w naszym ziemskim pielgrzymowaniu ku wieczności.

CZYTAJ DALEJ

Krakowskie ŚDM we wspomnieniach włoskiego dziennikarza

2021-07-28 08:28

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Archiwum Paolo Fucili

Fucili Paolo

Fucili Paolo

Paolo Fucili od zawsze był zafascynowany Światowymi Dniami Młodzieży. Jako dziennikarz uczestniczył po raz pierwszy w historycznym ŚDM, który miał miejsce w Rzymie w czasie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Dla telewizji włoskiego Episkopatu TV2000 relacjonował ŚDM w Krakowie. W międzyczasie napisał książkę o historii Dni Młodzieży. Z okazji piątej rocznicy spotkania Franciszka z młodzieżą świata w Krakowie przeprowadziłem z nim krótką rozmowę.

Włodzimierz Rędzioch: - Co oznaczało dla Ciebie uczestnictwo w ŚDM w Krakowie?

CZYTAJ DALEJ

Akcja "Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”

2021-07-28 14:24

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Od 30 lipca do 2 sierpnia będzie można oddać krew w ramach akcji "Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego". Informację przekazał PAP organizator akcji – Fundacja Patriotyczna im. Witolda Pileckiego.

Akcja zostanie przeprowadzona w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie oraz Stadionie Legii Warszawa, w Domu Parafialnym Michael w Ostrowcu Świętokrzyskim, Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, Stadionie Górnika Zabrze, na Placu Wolności w Stargardzie, a także Ekipowym Poborze Krwi w Gryfinie i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie oraz w Terenowych Oddziałach RCKiK w Drawsku Pomorskim, Gryficach, Kołobrzegu, Koszalinie i Świnoujściu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję