Reklama

Jasna Góra

Abp Kupny na Jasnej Górze: Nie można być uczniem Jezusa nie będąc we wspólnocie

Kilka tysięcy wiernych i prawie 100 kapłanów uczestniczyło we Mszy św. inaugurującej czuwanie archidiecezji wrocławskiej na Jasnej Górze. Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Bożena Sztajner/Niedziela

W homilii metropolita wrocławski nawiązując do odczytanej Ewangelii o cudzie w Kanie Galilejskiej zwrócił uwagę, że materiałem, którym Jezus posłużył się, by uczynić znak była zwyczajna woda. – Bóg działa przez to, co jest małe: pięć chlebów, dwie ryby, czasem słowo, dotkniecie człowieka. I jakby chciał przy tym powiedzieć: "Przejdźcie od tego znaku, którym jest przemiana wody w wino, do tego co chcę wam dać, to znaczy samego siebie" – mówił abp Kupny. Dodał przy tym, że we współczesnym świecie Jezus działa także poprzez znaki, których człowiek może nie dostrzegać.

– Dziś także Bóg posługuje się tym, co małe: wodą, olejem, czasem słowem lub gestem. Ten chleb, który będzie leżał na tym ołtarzu wydaje się tak niewielki, a ma w sobie moc zmieniać świat. Ma siłę, by rozwiązywać wszystkie nasze problemy. W konfesjonale kilka wypowiedzianych słów formuły rozgrzeszenia i znak krzyża uczyniony ręką kapłana uwalnia od największych grzechów. Dlatego jeśli chcemy być świadkami znaków musimy stać się małymi – zaznaczył hierarcha, podkreślając, że to, co otrzymujemy od Boga nie jest zapłatą za http:// system.ekai.pl/kair/redakcja?#zasługi. – Bóg daje za darmo, kiedy pozwalamy Mu działać tak, jak On chce – tłumaczył arcybiskup.

W dalszej części homilii abp Kupny zauważył, że znak Jezusa uczyniony na weselu w Kanie wywołał konkretne konsekwencje, które św. Jan oddał słowami: "Uwierzyli w Niego Jego uczniowie". – W jednej chwili stali się wspólnotą, którą połączyła wiara. Na salę weselną wchodzili osobno. Wychodzili jako jedna rodzina – zaznaczył, dopowiadając: – Pierwsza wspólnota wierzących narodziła się z inspiracji Maryi, a cytując papieża Franciszka przypomniał, że podobnie jak w przypadku ludzkiej rodziny, Kościół - rodzina powstaje wokół Matki.

– Nie można być uczniem Jezusa nie będąc we wspólnocie – mówił abp Kupny. Wyjaśniał przy tym, że wiara w Jezusa Chrystusa dotarła do zgromadzonych w jasnogórskiej bazylice przez wspólnotę, jaką jest Kościół i ta wiara daje wszystkim nową, powszechną rodzinę Bożą. – Nie jesteśmy sami w tym świecie. Chciałbym byśmy wszyscy tego tutaj doświadczyli. Wszyscy stanowimy rodzinę diecezjalną, która dziś zbiera się przy Matce. Przyjechaliśmy tutaj osobno. Będziemy wychodzić stąd wspólnie jako rodzina, która tworzy Kościół Wrocławski – spuentował metropolita.

Reklama

Po Mszy św. wierni przez 12 godzin będą czuwać i modlić się w Kaplicy Cudownego Obrazu. O godz. 21.00 wspólnie z pielgrzymami zgromadzą się na Apelu Jasnogórskim, a o północy na Mszy świętej. Diecezjalną pielgrzymkę zakończy Eucharystia o godz. 6 rano, której w Kaplicy Cudownego Obrazu będzie przewodniczył biskup pomocniczy Andrzej Siemieniewski. Hasło przyświecające pątnikom brzmi: „Maryjo uproś nam łaskę nawrócenia”. Ma być ono wprowadzeniem w nowy rok duszpasterski, któremu towarzyszyć będą słowa: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Diecezjalne pielgrzymowanie na Jasną Górę zapoczątkował kard. Henryk Gulbinowicz, który w 2000 r. postanowił oddać Dolny Śląsk w macierzyńską niewolę Maryi, niejako dopełniając ślubów Jana Kazimierza. Każdego roku wierni wraz z biskupami odnawiają złożone wówczas ślubowanie.

2014-09-19 22:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasnogórskie czuwanie paulińskich wiernych

Niedziela świdnicka 10/2020, str. VII

[ TEMATY ]

czuwanie

Świdnica

bp Ignacy Dec

JasnaGoraNews

Nocne czuwanie wiernych diecezji świdnickiej wraz z biskupem i ojcami paulinami

Nocne czuwanie wiernych diecezji świdnickiej wraz z biskupem i ojcami paulinami

Ojcowie paulini z parafii św. Józefa w Świdnicy zorganizowali wyjazd na nocne czuwanie przed Cudownym Obrazem Pani Jasnogórskiej. Zgłosiło się kilkaset osób, które czterema autokarami i kilkunastoma samochodami przybyły 21 lutego w godzinie apelowej przed oblicze Czarnej Madonny.

Obrzędom przewodniczył bp Ignacy Dec, któremu towarzyszył abp Wacław Depo i bp Corrado Melis z diecezji Ozieri na Sardynii. Wśród kapłanów obecny był m.in. ks. dr Paweł Kilimnik, zastępca dyrektora Wydziału Duszpasterskiego ŚKB.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję