Reklama

Rodziny mają głos

Ruszyła prorodzinna kampania społeczna, która zachęca do czynnego udziału w listopadowych wyborach samorządowych i świadomego głosowania. W ramach akcji zostaną wręczone Certyfikaty Kandydata Przyjaznego Rodzinie

Niedziela Ogólnopolska 42/2014, str. 49

Artur Stelmasiak

Organizatorzy kampanii „Rodzina ma głos!”

Organizatorzy kampanii „Rodzina ma głos!”

Przedwyborczą inicjatywę „Rodzina ma głos!” organizują Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny oraz środowiska lokalne z ponad 120 miast. Kandydatom przyjaznym rodzinie nadadzą certyfikaty. W promocję tej kampanii zaangażowali się: Natalia Niemen, Krzysztof Krawczyk, Jerzy Zelnik i Przemysław Babiarz. Na spotach będą oni zachęcać Polaków do udziału w listopadowych wyborach samorządowych i oddania głosu na tych, którzy wspierają rodzinę.

– Samorząd może realnie wspierać i promować wartości, które są dla nas najważniejsze. To on odpowiada za bezpieczeństwo, edukację, kulturę czy politykę społeczną. Tylko od nas i naszego głosu w listopadowych wyborach zależy, jak będzie nam się żyło w naszych małych ojczyznach. Wystarczy świadomie wybrać właściwych ludzi – mówi Jacek Sapa, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, które jest organizatorem przedwyborczej akcji.

Prorodzinna presja

Reklama

Według badań CBOS z 2013 r. „Rodzina – jej współczesne znaczenie i rozumienie”, dla ponad 78 proc. respondentów szczęście rodzinne jest jedną z głównych wartości, którymi kierują się w życiu.

– Rodzina stanowi podstawę życia społecznego, ale nie jest doceniana – mówi „Niedzieli” Jacek Sapa. Nie ma myślenia u polityków, które stawiałoby na właściwym miejscu potrzeby obywateli upatrujących swego szczęścia przede wszystkim w szczęściu rodzinnym. Ślizgamy się po różnych tematach albo stawiamy problemy zastępcze, a Polacy emigrują i próbują ułożyć sobie życie za granicą. Przecież samorząd to miejsce, które jest najbliżej rodziny. Należy właściwie wykorzystać kampanię wyborczą do samorządów, aby wywrzeć nacisk na lokalnych liderów. Chcemy, aby politycy zaczęli odczuwać coraz silniejszą prorodzinną presję – wyjaśnia.

Cztery lata temu zaledwie 47 proc. uprawnionych do głosowania oddało swój głos w wyborach samorządowych. Jest to więc wyzwanie dla wszystkich obywateli, którym na sercu leżą dobro i przyszłość polskich rodzin.

Reklama

– Nie lekceważmy tej okazji, sprowadzając rolę samorządu do remontu chodników, wymiany kanalizacji czy wyrabiania dowodu osobistego w urzędzie. Prawdziwą stawką tych wyborów jest to, czy nasze lokalne wspólnoty rozpoczną wreszcie wprowadzanie zdecydowanych rozwiązań prorodzinnych – mówi Małgorzata Szymańska, rzecznik kampanii „Rodzina ma głos!”.

Organizatorzy akcji wskazują prawidłowe z punktu widzenia lokalnych społeczności rozwiązania, jak np. dobrze wdrożona Karta Rodziny czy odpowiednio wykorzystany bon oświatowy.

– Samorząd ma przede wszystkim szanować prawa rodziców, wsłuchiwać się w ich potrzeby i nie przeszkadzać w wypełnianiu podstawowej roli wychowawców i opiekunów dzieci. Dobrze byłoby, gdyby lokalne władze wspierały rodziny poprzez odpowiednią organizację szkół, przedszkoli i ofertę kulturalną – dodaje Szymańska.

Certyfikaty dla polityków

Podczas II Kongresu Polskiej Rodziny został stworzony Dekalog Samorządowca Przyjaznego Rodzinie. Przestrzeganie przez radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów spisanych prostych i jednoznacznych zasad ma zagwarantować prawidłową pracę samorządów na rzecz rodziców i ich dzieci.

Jednak nie wystarczy pusta deklaracja, aby dostać certyfikat. Kandydat musi udowodnić, że jego dotychczasowe postępowanie było prorodzinne. Certyfikat Kandydata Przyjaznego Rodzinie można otrzymać po pozytywnym zweryfikowaniu danej osoby przez pełnomocnika regionalnego.

– Środowisko lokalne wyłania kandydata do samorządu, a pełnomocnik regionalny sprawdza tę osobę oraz pyta ją, czy chciałaby otrzymać taki certyfikat. Rozmawiamy z tą osobą i jeśli spełnia nasze wewnętrzne wymogi, dajemy jej Certyfikat Kandydata Przyjaznego Rodzinie – mówi Małgorzata Szymańska. – Kampania wspiera samorządowców, dla których najważniejsze jest dobro rodziny. Nie ma znaczenia przynależność partyjna czy jej brak – dodaje.

Kandydaci będą mogli posługiwać się certyfikatem w kampanii, umieszczać znak akcji na swoich plakatach, billboardach itp. Z jednej strony certyfikat jest drogowskazem dla kandydatów, co powinni robić, żeby wspierać rodziny, a z drugiej – wskazówką dla wyborców, czego mogą wymagać od samorządowców. Organizatorzy kampanii przeprowadzą gale wojewódzkie w regionach i tam oficjalnie zostaną wręczone kandydatom certyfikaty.

– Bierzemy odpowiedzialność za naszych kandydatów. Będziemy monitorować ich pracę także po wyborach – podkreśla rzecznik kampanii.

W planach jest wprowadzenie podobnych certyfikatów przy okazji zbliżających się wyborów do parlamentu.

2014-10-14 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Adobe Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję