Reklama

Turystyka

Jędrzejów

Opactwo odzyskuje dawny blask

Polichromie na sklepieniach nawy bocznej, stiuki, ołtarze boczne, renowacja posadzek w kaplicach bocznych – te właśnie zamierzenia udało się ostatnio zrealizować w cysterskim archiopactwie jędrzejowskim, które powoli odzyskuje dawny blask. W pełni jaśnieje nim już prezbiterium, teraz dołączają kolejne fragmenty cysterskiego kościoła.

Cysterski ryt

Co nadal czeka na pilne remonty? Nawa główna, nawa północna, malowidła w transepcie oraz kaplica bł. Wincentego Kadłubka. To ok. 70 proc. powierzchni zabytkowej świątyni, w której spoczywają doczesne szczątki średniowiecznego historiografa i doradcy królów, a pod koniec życia mnicha-cystersa – bł. Wincentego Kadłubka. – Zamierzamy skorzystać z funduszy unijnych na lata 2014-2020, aby kontynuować prace – mówi „Niedzieli” o. przeor Bernard Kurbiel.

Reklama

Żmudna i pracochłonna okazała się konserwacja całej nawy południowej (od strony krużganka); najtrudniejsze były polichromie na sklepieniach nawy bocznej, gdyż malowidła zachowały się zaledwie w 2-3 proc. Niemal niemożliwa okazała się ich identyfikacja. Wiele przesłanek, w tym analiza porównawcza z innymi kościołami cysterskimi, wskazywało na sceny z życia św. Bernarda, ale pierwsze pole było kompletnie nieczytelne, nie zachowały się też żadne fotografie. Drogą dedukcji wybrano scenę najbardziej odpowiadającą cysterskim doświadczeniom: przybycie św. Bernarda do Citeaux.

Dofinansowanie

Prace przebiegały jednocześnie w wielu płaszczyznach – kilka ekip równolegle pracowało w kościele. Całościowo zostały odnowione ołtarze boczne, dekoracyjne stiuki, a także przeprowadzone uzupełnienia oraz prace renowacyjne posadzek w bocznych kaplicach.

Te inicjatywy mogły być zrealizowane w 2013 r. wskutek dotacji w wysokości 995 tys. zł z programu „Jędrzejowska Ryba” (80 tys. przekazał Urząd Miasta w Jędrzejowie jako wkład własny, dofinansowanie stanowiło 85 proc.). Szeroki zakres dofinansowań był związany z podnoszeniem atrakcyjności obszarów związanych z rybactwem, w tym na rewitalizację obiektów zabytkowych na tych terenach.

Reklama

– Jest to tym bardziej zasadne, że cystersi zajmowali się hodowlą ryb i stawami, prowadząc w średniowieczu ożywioną gospodarkę rybną, a wokół klasztoru były kiedyś stawy, dopóki nie wyschła Brzeźnica – informuje o. Kurbiel.

Zabytki

Dzięki zrealizowanemu programowi udało się rzeczywiście zrobić wiele. Parafianie, turyści, goście dostrzegają pozytywne zmiany, a ojcowie z satysfakcją kontemplują coraz pełniejszy obraz barokowej szaty wnętrza kościoła.

Oczywiście bryła kościoła i jego fundamenty mają znacznie starszy rodowód. Kościół jest późnoromański w zrębie, z przekształceniami gotyckimi i barokowymi. W zachodnim murze odnajdziemy fragment pozostałości świątyni romańskiej sprzed 1140 r.

Do kościoła przylega klasztor (I poł. XIII wieku), przebudowywany wraz z kościołem. Cennym zabytkiem są m.in. unikatowe w skali europejskiej, doskonale zachowane organy z połowy XVIII wieku.

Opactwo to jest obecnie także sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka (1160-1223), który zrezygnował z biskupstwa krakowskiego i został cystersem w Jędrzejowie.

2014-10-15 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Internetowe warsztaty o skarbach krzeszowskiego opactwa

[ TEMATY ]

warsztaty

opactwo

Krzeszów

organy Englera

opactwo.eu

W dobie pandemii koronawirusa ruch pielgrzymkowy i turystyczny w Krzeszowie znacznie zmalał. Nie oznacza to jednak, że w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej nic się nie dzieje.

Wręcz przeciwnie. Nadal można uczestniczyć w codziennych koncertach organowych w ramach Letnich Koncertów Organowych. Ponadto młodzież i nie tylko jest zaproszona do udziału w warsztatach on-line dotyczących historii pocysterskiego opactwa. Do udziału zaprasza Jacek Trybuła - rzecznik Fundacji Europejska Perła Baroku

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do... Marcina Przydacza

2021-07-30 08:00

[ TEMATY ]

5 pytań do...

Tymon Markowski/MSZ

Jakie konsekwencje będzie miało dokończenie Nord Stream2? Na ile wpłynie to na bezpieczeństwo regionu? Czy mamy alternatywne scenariusze? - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” Marcina Przydacza, Podsekretarza stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej, azjatyckiej oraz wschodniej.

Piotr Grzybowski: Co amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie dokończenia budowy Nord Stream 2 oznacza dla Polski, dla naszego bezpieczeństwa?

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: 86-letni kardynał zakażony koronawirusem

2021-07-30 18:10

[ TEMATY ]

kardynał

Argentyna

koronawirus

Wikipedia

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba jest zakażony koronawirusem. 86-letni hierarcha był w latach 1999-2011 arcybiskupem metropolitą Tucumán.

Tamtejsza archidiecezja poinformowała, że kardynał poddał się testowi wykrywającemu obecność koronawirusa. Test dał wynik pozytywny, także u jego siostry Clelii. Sędziwy hierarcha czuje się dobrze, poddał się domowej samoizolacji, jego stan nie wymaga podawania tlenu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję