Reklama

Niedziela Legnicka

Przygotowania do Kongresu Rodzin Diecezji Legnickiej 2015

„Rodzina źródłem życia”

Niedziela legnicka 42/2014, str. 6

[ TEMATY ]

kongres

Images copyright 2000 Digi Touch

W diecezji legnickiej rozpoczęły się już przygotowania, by ten czas refleksji nad rodziną i małżeństwem dobrze spożytkować i włączyć się w te ważne wydarzenia. Służyć temu będzie m.in. 3. Kongres Rodzin Diecezji Legnickiej „Rodzina źródłem życia”, który został zaplanowany na 16 maja 2015 r. w sanktuarium maryjnym w Krzeszowie.

Umocnić małżeństwo i rodzinę

Terminy „małżeństwo”, „rodzina” są używane coraz częściej w różnych publikacjach, konferencjach czy spotkaniach, bowiem Ojciec Święty Franciszek zadał Kościołowi właśnie ten ważny temat do rozważenia na Synodzie Biskupów poświęconym rodzinie. A na wiosnę czeka nas następny. Pod wpływem różnych przemian zachodzących w świecie wkrada się spory nieporządek w rozumieniu, kim jest rodzina i jakie są jej zadania. Dlatego obrady synodalne mają stać się pomocą, by uporządkować chaos i umocnić prawidłowe rozumienie rodziny. Podsumowaniem synodalnej refleksji będzie wydarzenie 8. Światowego Spotkania Rodzin, które tym razem odbędzie się w Filadelfii w USA w dniach 22-27 września 2015 r. Do Stanów Zjednoczonych na pewno przyjedzie spora grupa, ale nie zabraknie także inicjatyw lokalnych, by przeżyć to wydarzenie w diecezjach czy parafiach. Wymieniając kościelne inicjatywy rodzinne, należy także przypomnieć, że podczas wizyty „ad limina Apostolorum” polskich biskupów, papież Franciszek wskazał w swoim orędziu, że w najbliższych latach w polskim duszpasterstwie priorytetem powinno stać się duszpasterstwo rodzin. Jest to poważne zadanie, którego w żaden sposób nie można zlekceważyć.

Bogactwo przygotowań

Reklama

Wspomniane wydarzenia dają okazję, by zwłaszcza we wspólnotach parafialnych, intensywniej niż zwykle podjąć tematykę formacji rodzin oraz zainicjować w diecezji dzieła, które będą służyć dobru rodzin. Ważną sprawą jest uruchomienie Specjalistycznych Poradni Rodzinnych, które przez pracę różnych specjalistów służą formacji rodzin oraz świadczą pomoc w rozwiązywaniu trudnych spraw zaistniałych, np. w małżeństwach. Obecnie jesteśmy na etapie uruchomienia takich poradni w Lubinie i Legnicy, ale w przyszłości planujemy otwarcie kolejnych w innych miastach. Następnym dziełem będzie uruchomienie od stycznia 2015 r. Diecezjalnej Szkoły Doradców Życia Rodzinnego. Po jej ukończeniu absolwenci będą przygotowani, by w różnych środowiskach promować wiedzę na temat naturalnego planowania rodziny. Opracowana została również nowa instrukcja wraz z pomocami regulująca sprawę przygotowań do przyjęcia sakramentu małżeństwa w diecezji legnickiej. Po podpisaniu przez Biskupa legnickiego zacznie obowiązywać na terenie naszego Kościoła lokalnego.

Od grudnia 2014 r. do marca 2015 r. we współpracy z seminarium duchownym odbędzie się seria prelekcji dotycząca tematyki małżeńskiej i rodzinnej. Zaproszeni zostaną specjaliści w tej dziedzinie, np.: dr Antoni Zięba, ks. Przemysław Drąg (krajowy duszpasterz rodzin), ks. prof. Dariusz Oko, Dorota Łosiewicz, bp Stanisław Stefanek TChr.

Organizatorzy 8. Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii opublikowali już serię katechez przygotowawczych. Każdy miesiąc ma swoje hasło wraz z nawiązującą do niego treścią. Katechezy będę rozpowszechniane w naszej diecezji przez stronę internetową duszpasterstwa rodzin. Hasło spotkania brzmi: „Miłość jest naszą misją: rodzina w pełni żywa”.

Reklama

Od stycznia 2015 r. przez dwadzieścia kolejnych niedziel wierni diecezji legnickiej będą mieli okazję przypomnieć sobie treść adhortacji apostolskiej św. Jana Pawła II „Familiaris consortio”. Jest to wiodący dokument Kościoła dotyczący życia rodzinnego i małżeńskiego. Na podstawie II części adhortacji, która nosi tytuł: „Zadania rodziny chrześcijańskiej”, są opracowywane krótkie katechezy, które będą odczytywane w kościołach diecezji 5 minut przed rozpoczęciem każdej niedzielnej Mszy św.

Kongres rodzin

Zasygnalizowane etapy będą prowadziły nasz Kościół lokalny do 3. Kongresu Rodzin Diecezji Legnickiej „Rodzina źródłem życia”. Wzorem poprzedniego kongresu nie zabraknie w Krzeszowie zarówno wydarzeń religijnych, jak i kulturalnych. Centrum dnia będzie stanowiła Eucharystia z chrztem św. małych dzieci, którego udzieli Biskup legnicki. Będzie także błogosławieństwo małych dzieci i kobiet oczekujących potomstwa oraz świadectwa małżonków i rodziców. Główną prelekcję wygłosi Jacek Pulikowski z Poznania. Wydarzeniem finałowym będzie koncert zespołu „Turnioki”.

Czeka nas długa droga, ale jakże potrzebna. Kongres ma służyć dobru małżeństwa i rodziny, dlatego zapraszamy szczególnie 16 maja 2015 r. od godz. 9 do Krzeszowa.

2014-10-15 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

I Kongres Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski

Niedziela szczecińsko-kamieńska 41/2019, str. 7

[ TEMATY ]

kongres

abstynencja

Ks. Robert Gołębiowski

Obrady I Kongresu Trzeźwości w WSD w Gościkowie-Paradyżu

Obrady I Kongresu Trzeźwości w WSD w Gościkowie-Paradyżu

Największym dramatem naszego społeczeństwa jest nadużywanie alkoholu, uzależnienie od niego, a także straty moralne, emocjonalne, zdrowotne i finansowe, które dotykają setek tysięcy polskich rodzin. Od wielu pokoleń w różnorodnych formach podejmowana jest wytrwała praca nad trzeźwością naszego narodu. Obok instytucji państwowych, szerokiej gamy wsparcia terapeutycznego w pracę tę od kilku wieków włącza się także Kościół, oferując wiele form wsparcia z wychodzenia z nałogu alkoholizmu. Jedną z nich był także I Kongres Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski, który odbył się 20 września br. w murach WSD w Gościkowie-Paradyżu

Organizatorem Kongresu był gorzowski Ruch Społeczny „Ku Trzeźwości Narodu”, na czele którego stoi ks. kan. Henryk Grządko. – Głównym celem naszych działań – powiedział nam ks. H. Grządko – jest ograniczenie spożycia alkoholu poprzez zmianę Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi. Najważniejsze jest realne obniżenie poziomu pijaństwa w naszym kraju. Obecnie na głowę Polaka przypada 11 litrów czystego spirytusu. Dla porównania w 1980 r. było to 8,4 l. Codziennie jakąkolwiek formę alkoholu kupuje 3 mln Polaków! Jak temu zaradzić? Po pierwsze, chcemy wprowadzenia monopolu państwowego na sprzedaż detaliczną alkoholu. W krajach, gdzie został on wprowadzony, jest najmniejsze spożycie. Po drugie, chcemy ograniczyć liczbę punktów sprzedaży alkoholu, gdyż obecnie w Polsce jeden sklep z alkoholem przypada na 273 osoby! Ponadto postulujemy, aby zakazać reklam alkoholu w mediach. Chcemy podnieść również wiek sprzedaży alkoholu do 20 lub nawet 21 lat. Po piąte – kontynuuje ks. Henryk – myślimy o podniesieniu ceny detalicznej alkoholu, który jest stanowczo za tani. I po szóste, chcemy wprowadzić konkretne godziny sprzedaży alkoholu, a przy tym walczyć z mitami, że wspomniane zmiany spowodują upadek gospodarki. Tak jak kiedyś walczyliśmy o wolność, tak teraz musimy walczyć o trzeźwość, by nasz naród nie zginął!

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Cztery osoby zginęły w pożarach na południu kraju

2021-07-30 17:59

[ TEMATY ]

pożar

Turcja

PAP

Cztery osoby zginęły w pożarach w południowej Turcji - poinformowały w czwartek tamtejsze media. Ogień dotarł do zaludnionych obszarów w pobliżu kilku miejscowości turystycznych. Ewakuowano kilkadziesiąt wiosek.

Pożary wybuchły w lasach w pobliżu Manavgat, Alanyi, Adany, Mersin, Bodrum i Marmaris. Zdewastowane są dziesiątki domów, pól i zagród w kilku wsiach.

CZYTAJ DALEJ

Z sercem na dłoni

2021-07-30 19:18

ks. Łukasz Romańczuk

p. Władysława Czerwińska

p. Władysława Czerwińska

Dbała o kleryków jak o swoich synów. Dla alumnów była to „pani Władzia”, która często zastępowała w Henrykowie mamę i babcię. Wraz z końcem czerwca br. pani Władysława Czerwińska przeszła na emeryturę. 

Od ponad 25 lat pani Władysława Czerwińska pracowała w kuchni w henrykowskim klasztorze, a końcem czerwca przeszła na zasłużoną emeryturę. - To, że zaczęłam pracę w kuchni w Henrykowie, było bardzo opatrznościowe. Nie miałam potrzeby, aby pracować, bo w Jasienicy, gdzie mieszkam, wraz z mężem prowadziliśmy gospodarstwo rolne. Jednak potrzebne były nam pieniądze, aby spłacić raty związane z remontem. Swój pierwszy dzień w pracy pamiętam, jakby to było wczoraj. 18 listopada 1995 roku do pracy przyjął mnie ks. Franciszek. Nie planowałam zostać dłużej niż do kwietnia, a praca tam mi się spodobała, że zostałam na ponad 20 lat. Dziękuję Panu Bogu, że miałam tę pracę - wspomina Władysława Czerwińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję