Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nowy rok akademicki na Wydziale Teologicznym

Niedziela szczecińsko-kamieńska 42/2014, str. 2

[ TEMATY ]

inauguracja

al. Mateusz Tschech

Inauguracja rozpoczęła się Mszą św., której przewodniczył bp Stefan Regmunt, biskup zielonogórsko- gorzowski

Inauguracja rozpoczęła się Mszą św., której przewodniczył bp Stefan Regmunt, biskup zielonogórsko-
gorzowski

W dniu 6 października 2014 r. Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego zainaugurował uroczyście nowy rok akademicki. Wydarzenie zgromadziło rzeszę profesorów, wykładowców, studentów i ich bliskich, a także wielu zaproszonych gości. Inauguracja rozpoczęła się Mszą św., której przewodniczył bp Stefan Regmunt, biskup zielonogórsko-gorzowski, a która została odprawiona w gościnnych murach kościoła Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. W koncelebrze wzięli udział: metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga oraz pasterz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak, księża profesorowie i wykładowcy na czele z dziekanem ks. prof. zw. dr. hab. Henrykiem Wejmanem.

Homilię wygłosił abp A. Dzięga, który mówił o tym, jak ważną rzeczą w studiowaniu teologii jest słuchanie Słowa Bożego. Prosił profesorów i wykładowców, aby pomagali studentom, nie tylko słuchać, ale i zgłębiać treści zawarte w Słowie, aby się stawać Jemu posłusznym.

Reklama

Po Mszy św. przeszliśmy do auli wydziałowej, aby uczestniczyć w drugiej części uroczystości. Oprawę muzyczną inauguracji zapewnił chór alumnów seminarium szczecińskiego oraz nauczyciele i uczniowie szkół muzycznych z miasta Szczecina, z którymi współpracuje Wydział Teologiczny. Wszystkich przybyłych gości powitał dziekan Wydziału Teologicznego ks. prof. zw. dr hab. Henryk Wejman. Wśród nich byli: Jego Magnificencja prorektor ds. kształcenia Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Jacek Styszyński, dziekani wydziałów US, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, samorządowych, szkolnych i kościelnych z trzech diecezji, a także prof. dr Ralf-Bruno Zimmermann prezydent (rektor) Katolickiej Wyższej Szkoły Spraw Społecznych w Berlinie z kanclerzem tejże uczelni Martinem Wrzesinski, z którą to uczelnią nasz Wydział podpisze list intencyjny, a następnie umowę o wzajemnej współpracy naukowej i wymianie studentów. Radością, oczywiście, byli sami studenci oraz pracownicy naukowi, dydaktyczni i administracji Wydziału.

Na wstępie swojego wystąpienia Ksiądz Dziekan wyraził słowa uznania i gratulacje dla abp. Andrzeja Dzięgi – Wielkiego Kanclerza naszego Wydziału, który 15 września 2014 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu im. Pétera Pázmánya w Budapeszcie.

Wielkim osiągnięciem Wydziału w minionym roku akademickim, jak mocno to podkreślił Ksiądz Dziekan, było otrzymanie uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego i tytułu profesora. „Od 24 lutego bieżącego roku, decyzją Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych, nasz Wydział cieszy się pełnią praw akademickich w zakresie teologii. Jest to niewątpliwie duży sukces”. To dało naszemu Wydziałowi możliwość otwarcia w tym roku akademickim studiów doktoranckich. Radością jest to, że na pierwszy rok zgłosiło się aż 17 doktorantów (limit przewidywał 15 doktorantów), a większość z nich to świeccy studenci. Radością Wydziału jest także fakt, że w ramach europejskiego projektu Erasmus+, oprócz już istniejących 22 umów, Katedra Italianistyki podpisała umowy z Uniwersytetem w Cagliari we Włoszech, z Uniwersytetem w Wilnie i z Uniwersytetem w Sirnak w Turcji. W ramach wymiany studentów wyjechało 28 studentów i 19 na praktyki, a do nas przyjechało w roku 2013/2014 – 2 studentów, a w I sem. roku 2014/15 – 6.

Reklama

Ksiądz Dziekan serdecznie podziękował ks. prof. A. Offmańskiemu i prof. Elżbiecie Skorubskiej-Raczyńskiej za kilkuletnią pracę na naszym Wydziale, podkreślając ich kompetentny przekaz wiedzy w swoim zakresie i poświęcenie swojego czasu i umiejętności studentom. Podziękował także za ofiarną pracę pani mgr A. Iwankiewicz.

Następnie do grona wspólnoty akademickiej zostali włączeni studenci I roczników z poszczególnych kierunków: Teologii, Nauk o rodzinie i Italianistyki z elementami studiów nad chrześcijaństwem oraz doktoranci z I roku studiów doktoranckich. Immatrykulacji dokonał ks. prodziekan dr Grzegorz Chojnacki.

W tym roku akademickim na Teologię zostały przyjęte 32 osoby, na Nauki o rodzinie – 40, a na Italianistykę – 58. Te liczby świadczą o zainteresowaniu naszym Wydziałem.

Wykład inauguracyjny wygłosił ks. prof. dr hab. Peter Schallenberg, kierownik Katedry Teologii Moralnej i Duchowości na Wydziale Teologicznym w Paderborn, który jest również dyrektorem Katolickiego Centralnego Ośrodka Badawczego Nauk Społecznych przy Konferencji Episkopatu Niemiec w Mönschengladbach. Nasz Wydział ma podpisaną umowę z tym Centrum o wzajemnej współpracy naukowej.

Wręczono także nagrody rektorskie za uzyskaną habilitację. Otrzymali je: ks. dr hab. Cezary Korzec, ks. dr hab. Jarosław Nowaszczuk, ks. dr hab. Sławomir Bukalski. Specjalną nagrodę otrzymała także p. mgr Lange-Hanszke.

Do wytężonego studiowania zachęcił bp Edward Dajczak, który wygłosił alokucję. Pieśnią „Gaudeamus igitur” zakończyliśmy inaugurację nowego roku akademickiego na Wydziale Teologicznym US.

2014-10-15 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski: wiedza religijna chroni przed wymysłami „rewolucjonistów”

[ TEMATY ]

inauguracja

bp Mirosław Milewski

episkopat.pl

O tym, że wiedza religijna chroni przed wymysłami „rewolucjonistów”, którzy chcieliby zmienić Kościół na swoją modłę, mówił bp Mirosław Milewski w Płońsku w diecezji płockiej, na rozpoczęcie kolejnego roku Płońskiej Akademii ABC Chrześcijaństwa. Wykład inauguracyjny o Kościele, który jest matką ludzi wierzących, wygłosił o. prof. Jacek Salij OP.

Płońska Akademii ABC Chrześcijaństwa rozpoczęła ósmy rok działalności. Tradycyjnie kolejny rok zajęć, prowadzonych przy współpracy z UKSW w Warszawie, zainaugurowano Mszą św. Przewodniczył jej bp Mirosław Milewski.

CZYTAJ DALEJ

Życie pięknie dojrzałe

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Maciej Krawcewicz

Papież zachęca, żebyśmy spojrzeli z uwagą i miłością na babcie i dziadków, na osoby starsze. Spójrzmy więc. Oto trzy historie.

Nie odpuszczają, ale wciąż dbają o to, na czym im zależy. Podejmują wyzwania. Chcą być potrzebni i tacy są. Porzucają marzenia, by mierzyć się z rzeczywistością. Kochają. Troszczą się. Uśmiechają –mimo trudności i upływu lat. Papież Franciszek wykazał się genialną intuicją: przypomniał, że bez względu na wiek stale jesteśmy wzywani do realizacji najlepszego planu – Bożego planu.

CZYTAJ DALEJ

5 lat temu w Polsce odbyły się Światowe Dni Młodzieży

2021-07-25 21:33

[ TEMATY ]

rocznica

Światowe Dni Młodzieży

Mazur/episkopat.pl

Mija 5 lat od zorganizowanych w Polsce Światowych Dni Młodzieży. Choć rozpoczęły się 26 lipca, to już od 20 lipca pielgrzymi mieli okazję uczestniczyć w Dniach w Diecezjach, by poznać polską kulturę.

Zgodnie z formułą zaproponowaną w 1997 roku przez organizatorów 12. ŚDM w Paryżu, Dni w Diecezjach odbywają się na terenie wszystkich diecezji kraju, w którym organizowane są Światowe Dni Młodzieży, z wyłączeniem miejsca organizacji wydarzeń centralnych ŚDM. W roku 2016 młodzi odwiedzili 42 diecezje terytorialne, w tym dwie greckokatolickie. Aby dobrze przygotować się do przyjęcia gości w każdej spośród diecezji zostało powołane Diecezjalne Centrum ŚDM, którego liderem jest koordynator – najczęściej diecezjalny duszpasterz młodzieży. Są to prężnie funkcjonujące struktury, w których swoje zdolności realizowała lokalna młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję