Reklama

Niedziela w Warszawie

Trzydzieści lat później

Od chwili śmierci ks. Jerzego, czyli od 19 października 1984 r., Warszawa ma miejsce szczególne: grób męczennika. Przez te 30 lat modliło się przy nim ponad 20 mln ludzi. Z różnych krajów świata. Po beatyfikacji wiele parafii prosi też o relikwie błogosławionego kapłana.

Niedziela warszawska 42/2014, str. 1

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Artur Stelmasiak

Grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Początkowo ks. Jerzy miał zostać pochowany na cmentarzu na Powązkach. Ale ludzie domagali się, aby spoczął przy kościele św. Stanisława Kostki, w którym 4 lata pełnił posługę. Kard. Józef Glemp wyraził zgodę. Grób miał się znajdować dokładnie naprzeciwko okna pokoju, w którym mieszkał ks. Popiełuszko.

Zanim ks. Popiełuszko został pochowany, zdarzył się pierwszy cud: bo oto w noc poprzedzającą pogrzeb, mroźną i wietrzną, setki ludzi przystępowały do spowiedzi. Księża wynosili z kościoła konfesjonały, stawiali je na placu i, otuleni w koce, zacierali z zimna ręce, ale cierpliwie spowiadali stojących w długich kolejkach mieszkańców stolicy i całej Polski. Wtedy, 30 lat temu, ludzie stali też w kilkukilometrowej kolejce, ciągnącej się od Dworca Gdańskiego, by chociaż przejść i uklęknąć przy trumnie ks. Popiełuszki. Polacy wyczuwali, że to miejsce święte. Kult rodził się od samego początku, spontanicznie.

Dziś to miejsce nadal przyciąga. Nie ma dnia, by do grobu nie podjeżdżały autokary pełne pielgrzymów, nie mówiąc o tym, że przy grobie wciąż modlą się mieszkańcy Warszawy. Palą znicze, kładą kwiaty. Proszą o łaski. Urząd Postulacji gromadzi też informacje o cudach, jakie dokonują się za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego.

2014-10-15 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To było pożegnanie domownika - tak wyglądały przygotowania do pogrzebu ks. Popiełuszki

Prywatne samochody dołączały za taksówkami jeden po drugim. Przy prosektorium kondukt liczył kilkadziesiąt aut. Tuż za bramą szpitala - kilkaset. Kiedy karawan z ciałem księdza opuszczał granice miasta, kondukt sięgał już ponad 4 km.

Poukrywane w bocznych uliczkach zielonego miasta taksówki, niczym liście spływały, układając się w swoisty wieniec złożony w hołdzie ks. Jerzemu. Stojący na chodnikach i poboczach ulic mieszkańcy stolicy Podlasia głośno odmawiali „Wieczne odpoczywanie racz mu dać, Panie…”. Niektórzy klękali. Robili znak krzyża. Palili znicze. Szlochali. Był 2 listopada 1984 r. Niczym marszałka z buławą żegnano zamordowanego przez komunistów syna podlaskiej ziemi. Ks. Jerzego Popiełuszkę. Kawalkada samochodów na światłach z włączonymi klaksonami odprowadzała ciało zamordowanego świadka prawdy do granic diecezji we wsi Żółtki znajdującej się ponad 15 km od granic miasta.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

70. Światowy Dzień Chorych na Trąd

Choć trąd można wyleczyć, to chorzy wciąż dotknięci są wykluczeniem społecznym. 75 proc. z nich mieszka w Indiach. Tym, co może zmienić ich sytuację, to solidnie prowadzone badania w celu wczesnego wykrycia choroby oraz edukacja społeczeństwa - powiedziała PAP dr Helena Pyz pracująca od 34 lat w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych w Jeevodaya w Indiach.

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd, ustanowiony w 1954 r. przez Raoula Follereau, francuskiego podróżnika i pisarza zaangażowanego w pomoc chorym na trąd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję