Reklama

Drogowskazy

drogowskazy

Kościół sprzymierzeńcem rodziny

Niedziela Ogólnopolska 43/2014, str. 3

[ TEMATY ]

rodzina

Tomasz Lewandowski

Ojciec Święty Franciszek nazwał św. Jana Pawła II papieżem rodziny. To ważny przekaz dla zakończonego właśnie nadzwyczajnego synodu biskupów poświęconego rodzinie. Papieżowi Franciszkowi bardzo zależy na dobru rodziny. Obserwujemy bowiem duże rozluźnienie w tej sferze życia w wielu krajach chrześcijańskich, do czego w dużej mierze przyczyniają się media, wywierające ogromny wpływ na sposób myślenia i życia ludzi. Kościół wie, że w chwili zagrożenia życia religijnego w społecznościach chrześcijańskich trzeba znaleźć dobrego sprzymierzeńca w walce o zachowanie wartości. Rodzina może i powinna się stać środowiskiem, które wspiera Kościół i buduje żywą świadomość religijną i ewangeliczną.

Reklama

Synod biskupów został ukierunkowany przez Ojca Świętego na wypowiedzi otwarte, związane z refleksją na temat rodziny w dzisiejszym świecie. Uczestnicy synodu wypowiadali się swobodnie, niekiedy nawet wzbudzając zaskoczenie. Niektóre wystąpienia zostały ocenione surowo przez przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego, który zauważył jakby pewne odejście od nauczania św. Jana Pawła II. Również inni ojcowie synodu zwracali uwagę, że zbyt dużo dyskutowano na tematy wyjątkowe w życiu współczesnej rodziny, a za mało uwagi zwracano na sprawy zasadnicze, dotyczące sakramentu małżeństwa czy pewnych aspektów pastoralnych. Skupiano m.in. uwagę na kwestii ewentualnego przyjmowania Komunii św. przez osoby po rozwodzie, które zawarły małżeństwa cywilne. Tego typu tematy wzbudzały pewne kontrowersje wielu uczestników synodu.

Ojciec Święty Franciszek dopuścił do swobodnych wypowiedzi, pragnąc uzyskać przekrój myślenia w Kościele na temat małżeństwa i rodziny. Najogólniej mówiąc, obraz życia rodziny XXI wieku, jaki wyłania się z wypowiedzi ludzi Kościoła, jest punktem odniesienia dla Papieża, którego pragnieniem jest rozpoznanie prawdy, mającej moc wyzwalającą i odkrywczą dla przyszłej pracy Kościoła na rzecz chrześcijańskiej rodziny.

2014-10-21 15:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny bliska finału

[ TEMATY ]

rodzina

Graziako

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w czwartek 22 maja rozporządzenie o Ogólnopolskiej Karcie Dużej Rodziny. - Czekamy teraz na przyjęcie go przez rząd. Jeżeli stanie się to w najbliższy wtorek - tak jak jest planowane - to Ogólnopolska Karta Dużych Rodzin wystartuje 16 czerwca. Liczymy na to! – piszą na swojej stronie internetowej liderzy Związku Dużych Rodzin 3+. O jej wprowadzenie w Polsce organizacja ta zabiegała od wielu lat.

Przedstawiciel Związku Dużych Rodzin 3+ uczestniczył w pracach zespołu powołanego w tym celu przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. We Francji, Hiszpanii, Portugalii czy w Niemczech karta dużych rodzin daje nie tylko wymierne korzyści finansowe, ale jest również elementem budującym pozytywny wizerunek rodzin wielodzietnych – zwraca uwagę ta organizacja.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję