Reklama

Niedziela Kielecka

Chmielnik

„Pan Tadeusz” w kinie... o żydowskich wątkach

Niedziela kielecka 43/2014, str. 3

[ TEMATY ]

wydarzenie

TD

Piotr Cyrwus przepytal dzieci z "Pana Tadeusza"

Piotr Cyrwus przepytal dzieci z

Ponad 700 osób wzięło udział w trwającym od 5 do 7 października w Chmielniku trzydniowym wydarzeniu edukacyjnym „Spotkania z kinem o żydowskich wątkach”. Motywem przewodnim była postać Żyda w „Panu Tadeuszu”, z racji 180. rocznicy pierwszego wydania epopei narodowej.

O postaci Żyda w „Panu Tadeuszu” mówiła Justyna Kołodziejczyk z UJK w Kielcach, przypominając, że „Polska u Mickiewicza to nie tylko habit Robaka, to także chałat Jankiela”.

Reklama

Wydarzenia związane ze sztuką filmową poprzedziła Msza św. za ofiary II wojny światowej, którą w XVI-wiecznym kościółku Trójcy Świętej w Chmielniku celebrował ks. kan. Franciszek Siarek, proboszcz chmielnicki. Zaapelował do młodzieży, aby w wyborach życiowych starała się kierować postawą ewangelicznego dobrego Samarytanina.

Poza tym przez trzy dni dorośli i uczniowie poznawali dokumenty filmowe dotyczące sztetli, Holokaustu, uczestniczyli w warsztatach filmowych, spotkaniach z aktorami i edukatorami.

W synagodze w Chmielniku z pokazem swojego dokumentu „Gancwol Fotograf” gościł reżyser Mariusz Malec – szerokiej publiczności znany jako reżyser seriali „M jak miłość” czy „Na dobre i na złe”. Dokument powstał w 1994. Film za pomocą niemal wyłącznie „grających” w nim archiwalnych zdjęć, opowiada o żydowskim fotografie z Siedlec, który zginął w obozie Zagłady w Treblince. Uczestnicy spotkania pytali m.in. o jakość relacji polsko-żydowskich w Siedlcach, o poczucie żydowskości i polskości bohatera, a także o tajniki pracy przy popularnych serialach.

Reklama

Z kolei z młodzieżą gimnazjalną i licealną spotkał się Piotr Cyrwus – aktor teatralny i filmowy, polskiej publiczności znany najbardziej jako „Rysiek” z serialu „Klan”. Motywem przewodnim warsztatów, projekcji i spotkania z aktorem były filmowe adaptacje „Pana Tadeusza”. Na potkanie z popularnym aktorem zjawili się uczniowie z gimnazjum, liceum i ZDZ w Chmielniku oraz z Pińczowa, Cieszkowych, Woli Jachowej, Iwanisk, Sobkowa, Pierzchnicy. Wprowadzenia do projekcji filmowych dokonał prowadzący całość Spotkań Andrzej Kozieja – filmoznawca i nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Uczniowie obejrzeli filmową adaptację „Pana Tadeusza” autorstwa Andrzeja Wajdy z 1999 r. i wersję z epoki kina niemego z 1928 r. Piotr Cyrwus opowiadał o swojej roli – Macieja Konewki w „Panu Tadeuszu”, o pracy z Andrzejem Wajdą i o ulubionych rolach teatralnych. Uczył uczniów poprawnej recytacji podczas konkursu deklamacji fragmentu „Pana Tadeusza” (koncertu Jankiela), dał popis sztuki aktorskiej w recytacji poezji C.K. Norwida.

„Spotkania z kinem o żydowskich wątkach” zakończyły gry i zabawy żydowskie dla najmłodszych uczniów kilku szkół z terenu gminy Chmielnik, które poprowadził Przemysław Krystian z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Organizatorem trzydniowego wydarzenia był ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl, który mieści się w dawnej XVIII-wiecznej synagodze w Chmielniku.

2014-10-23 11:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rada Kierownictw KSM DS

Niedziela sandomierska 39/2019, str. 3

[ TEMATY ]

KSM

wydarzenie

Archiwum KSM

Zarząd KSM Diecezji Sandomierskiej

Zarząd KSM Diecezji Sandomierskiej

W myśl słów Henry’ego Forda: „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces” – przedstawiciele dwudziestu jeden oddziałów KSM spotkali się 14 września br. w Instytucie Teologicznym w Sandomierzu na Diecezjalnej Radzie Kierownictw Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Sandomierskiej

Wydarzenie rozpoczęło się wspólną modlitwą, której przewodniczył asystent diecezjalny KSM ks. Damian Zieliński. Następnie głos zabrał prezes zarządu Damian Warchoł. Przywitał on ponad 60-osobową grupę młodzieży wraz z przybyłymi księżmi.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję