Reklama

Niedziela Kielecka

Chmielnik

„Pan Tadeusz” w kinie... o żydowskich wątkach

Niedziela kielecka 43/2014, str. 3

[ TEMATY ]

wydarzenie

TD

Piotr Cyrwus przepytal dzieci z "Pana Tadeusza"

Piotr Cyrwus przepytal dzieci z

Ponad 700 osób wzięło udział w trwającym od 5 do 7 października w Chmielniku trzydniowym wydarzeniu edukacyjnym „Spotkania z kinem o żydowskich wątkach”. Motywem przewodnim była postać Żyda w „Panu Tadeuszu”, z racji 180. rocznicy pierwszego wydania epopei narodowej.

O postaci Żyda w „Panu Tadeuszu” mówiła Justyna Kołodziejczyk z UJK w Kielcach, przypominając, że „Polska u Mickiewicza to nie tylko habit Robaka, to także chałat Jankiela”.

Wydarzenia związane ze sztuką filmową poprzedziła Msza św. za ofiary II wojny światowej, którą w XVI-wiecznym kościółku Trójcy Świętej w Chmielniku celebrował ks. kan. Franciszek Siarek, proboszcz chmielnicki. Zaapelował do młodzieży, aby w wyborach życiowych starała się kierować postawą ewangelicznego dobrego Samarytanina.

Poza tym przez trzy dni dorośli i uczniowie poznawali dokumenty filmowe dotyczące sztetli, Holokaustu, uczestniczyli w warsztatach filmowych, spotkaniach z aktorami i edukatorami.

W synagodze w Chmielniku z pokazem swojego dokumentu „Gancwol Fotograf” gościł reżyser Mariusz Malec – szerokiej publiczności znany jako reżyser seriali „M jak miłość” czy „Na dobre i na złe”. Dokument powstał w 1994. Film za pomocą niemal wyłącznie „grających” w nim archiwalnych zdjęć, opowiada o żydowskim fotografie z Siedlec, który zginął w obozie Zagłady w Treblince. Uczestnicy spotkania pytali m.in. o jakość relacji polsko-żydowskich w Siedlcach, o poczucie żydowskości i polskości bohatera, a także o tajniki pracy przy popularnych serialach.

Z kolei z młodzieżą gimnazjalną i licealną spotkał się Piotr Cyrwus – aktor teatralny i filmowy, polskiej publiczności znany najbardziej jako „Rysiek” z serialu „Klan”. Motywem przewodnim warsztatów, projekcji i spotkania z aktorem były filmowe adaptacje „Pana Tadeusza”. Na potkanie z popularnym aktorem zjawili się uczniowie z gimnazjum, liceum i ZDZ w Chmielniku oraz z Pińczowa, Cieszkowych, Woli Jachowej, Iwanisk, Sobkowa, Pierzchnicy. Wprowadzenia do projekcji filmowych dokonał prowadzący całość Spotkań Andrzej Kozieja – filmoznawca i nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Reklama

Uczniowie obejrzeli filmową adaptację „Pana Tadeusza” autorstwa Andrzeja Wajdy z 1999 r. i wersję z epoki kina niemego z 1928 r. Piotr Cyrwus opowiadał o swojej roli – Macieja Konewki w „Panu Tadeuszu”, o pracy z Andrzejem Wajdą i o ulubionych rolach teatralnych. Uczył uczniów poprawnej recytacji podczas konkursu deklamacji fragmentu „Pana Tadeusza” (koncertu Jankiela), dał popis sztuki aktorskiej w recytacji poezji C.K. Norwida.

„Spotkania z kinem o żydowskich wątkach” zakończyły gry i zabawy żydowskie dla najmłodszych uczniów kilku szkół z terenu gminy Chmielnik, które poprowadził Przemysław Krystian z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Organizatorem trzydniowego wydarzenia był ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl, który mieści się w dawnej XVIII-wiecznej synagodze w Chmielniku.

2014-10-23 11:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za wakacje

Niedziela rzeszowska 39/2019, str. 3

[ TEMATY ]

KSM

wydarzenie

Ks. Tomasz Nowak

Ks. Tomasz Ryczek, nowy duszpasterz młodzieży

Ks. Tomasz Ryczek, nowy duszpasterz młodzieży

Tegoroczny Diecezjalny Dzień Młodych odbył się po raz piąty. Przyświecało mu hasło „Święty spokój”. W sobotę 7 września spotkała się młodzież zrzeszona w katolickich ruchach i stowarzyszeniach na Diecezjalnym Dniu Młodych. Spotkanie było okazją do podsumowania wakacyjnych rekolekcji oraz wprowadzenia w systematyczną pracę w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Turcja/ KG PSP: pierwszy uratowany człowiek przez polskich strażaków

2023-02-07 15:46

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/NECATI SAVAS

Polscy strażacy wspólnie z tureckimi ratownikami wydobyli z gruzowiska w Besni żywego mężczyznę. To pierwszy uratowany człowiek przez naszych ludzi - poinformował komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland, która we wtorek dotarła do tureckiego miasta Besni, po południu rozpoczęła poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami po trzęsieniu ziemi. Nadal trwa rozpoznanie, ale do akcji ruszyły już pierwsze zespoły ratownicze.

CZYTAJ DALEJ

Papież zapewnił o modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii oraz wojny na Ukrainie

2023-02-08 11:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty nawiązał do tragicznego trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 8,7 tys. osób.

„Moje myśli kierują się w tej chwili ku mieszkańcom Turcji i Syrii, poważnie zniszczonych trzęsieniem ziemi, które spowodowały tysiące ofiar śmiertelnych i rannych. Poruszony modlę się za nich i wyrażam moją bliskość tym narodom, rodzinom ofiar i wszystkim, którzy cierpią z powodu tej niszczącej katastrofy. Dziękuję tym, którzy angażują się w niesienie pomocy. Zachęcam wszystkich do okazania solidarności z tymi obszarami, częściowo już udręczonymi długą wojną. Módlmy się wspólnie, aby ci nasi bracia i siostry mogli iść naprzód w obliczu tej tragedii i prośmy Matkę Bożą, aby ich chroniła. „Zdrowaś Maryjo…” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję