Reklama

Niedziela Sandomierska

Czynienie dobra to praca całych społeczności

Z ks. Bogusławem Pituchą, dyrektorem Caritas Diecezji Sandomierskiej, o sposobach niesienia pomocy, zakresie działań i ludzkiej umiejętności współczucia, rozmawia ks. Adam Stachowicz

Niedziela sandomierska 43/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas Diecezji Sandomierskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. ADAM STACHOWICZ: – W ramach przygotowania do jubileuszu 200-lecia diecezji, 12 września rozpoczął się u nas Rok Caritas. Jakie działania będą z tej okazji podejmowane? Jakie macie plany, jakie zadania, inicjatywy sobie wyznaczacie?

KS. BOGUSŁAW PITUCHA: – Caritas Diecezji Sandomierskiej obchodząc Rok Caritas 2014/2015 pragnie poświęcić swą uwagę na realizację celów: charytatywnych, formacyjnych i historycznych. Konkretne działania dobroczynne mają wynikać z duchowości chrześcijańskiej. Pragniemy, by osoby, które mogą i chcą nieść wsparcie oraz dobro innym ludziom tworzyły Szkolne Koła Caritas (SKC) i Parafialne Zespoły Caritas (PZC). W diecezji sandomierskiej niestety nadal duża liczba osób oraz rodzin żyje w ubóstwie z różnych przyczyn. Stopniowe rozwiązywanie tej sytuacji jest możliwe tylko dzięki wzajemnej życzliwości, pracy społecznej i pomocy w środowiskach lokalnych. Dlatego Caritas Diecezji Sandomierskiej pragnie rozbudować sieć Szkolnych Kół Caritas i Parafialnych Zespołów Caritas. W naszej diecezji są jeszcze dekanaty i parafie, gdzie te jednostki nie istnieją lub nie funkcjonują aktywnie. Analizując działanie niektórych SKC i PZC stwierdzamy, że mogą one przy współpracy z diecezjalną Caritas w Sandomierzu nieść konkretną pomoc do osób potrzebujących ze swojego środowiska. Dlatego też konieczne są ze strony Caritas Diecezji Sandomierskiej działania o charakterze formacyjnym w każdym dekanacie, których celem jest powołanie lub mobilizacja do podejmowania aktywności istniejących już SKC lub PZC. W tym celu w każdym dekanacie diecezji zostaną zorganizowane spotkania o charakterze formacyjno-informacyjnym.
Odbędą się one według następującego kalendarium: pomoc dzieciom i młodzieży: wrzesień, październik, listopad 2014 r.; pomoc ubogim rodzinom: grudzień, styczeń 2015 r.; pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym: luty, marzec 2015 r.; pomoc osobom bezdomnym i zagrożonym wykluczeniem społecznym: kwiecień, maj, czerwiec 2015 r.

– Caritas to instytucja charytatywna Kościoła, ale Caritas to też ludzie dobrej woli, którzy czują potrzebę wspierania najbiedniejszych. W jaki sposób każdy z nas może pomóc bliźniemu w potrzebie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Każdy z nas żyje w określonym środowisku lokalnym – w gminie, miejscowości, dekanacie, parafii. W każdej z tych małych wspólnot żyją ludzie ubodzy, chorzy, starsi i potrzebujący pomocy. Caritas zachęca do tworzenia Parafialnych Zespołów Caritas w najmniejszych społecznościach lokalnych, jakimi są wspólnoty parafialne. To tam istnieje najlepsza znajomość trudnych sytuacji w konkretnych rodzinach czy u osób samotnych. To z tych wspólnot może i musi wychodzić konkretna pomoc. Poszczególne osoby, czy to należące do PZC czy nie, jeśli tylko chcą mogą nieść pomoc na co dzień. To tak naprawdę są drobne gesty – np. odwiedzenie starszej czy chorej osoby mieszkającej tuż obok, pomoc w zrobieniu zakupów, w sprzątaniu, czy chwila rozmowy, wspólnej modlitwy; dzielenie się tym co mamy – posiłkiem, darem materialnym. Osoby należące do PZC w sposób zorganizowany mogą przeprowadzać przy danej parafii zbiórki darów czy zbiórki finansowe dla ubogich rodzin. Warto pamiętać, że taka pomoc ma dwa wymiary – materialny i duchowy. Oba są niezmiernie istotne, gdyż niekiedy wiele osób bardziej od wsparcia materialnego potrzebuje pomocy duchowej.

– Caritas to nie tylko dziś, ale wczoraj i jutro. Jak wyglądała działalność charytatywna w naszej diecezji i jakie są plany na przyszłość?

– Caritas Diecezji Sandomierskiej w czasie 22 lat swojego istnienia aktywnie działa na polu dobroczynności dzięki prowadzeniu 21 placówek o charakterze edukacyjnym, medycznym, opiekuńczo-wychowawczym, czy kolonijnym. Sandomierska Caritas jest organem prowadzącym dla: Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego „Radość Życia” dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sandomierzu; dwóch Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem i w Janowie Lubelskim; dwóch schronisk dla osób bezdomnych – dla kobiet w Rudniku nad Sanem i mężczyzn w Sandomierzu; ośmiu Centrów Pielęgniarstwa Środowiskowo-Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas w Sandomierzu, Tarnobrzegu, Nisku, Rudniku nad Sanem, Janowie lubelskim, Domostawie, Modliborzycach, Majdanie Golczańskim; jednego Domu Samotnej Matki w Rudniku nad Sanem; Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Rudniku nad Sanem; Środowiskowego Domu Samopomocy w Rudniku nad Sanem; dwóch świetlic dla dzieci; dwóch ośrodków kolonijnych. W chwili obecnej w diecezji istnieje 51 Szkolnych Kół Caritas i 39 Parafialnych Zespołów Caritas.
Włączamy się również w ogólnopolskie akcje takie jak: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużna Wielkopostna, wakacyjna akcja kolonijna, program pomocy żywnościowej PEAD, EMBARGO, Zbiórki Żywności oraz program wsparcia dla dzieci „Skrzydła”.
Caritas Diecezji Sandomierskiej w przyszłości pragnie kontynuować swoją misję i założenia zawarte w statucie, tak by na co dzień nieść pomoc osobom potrzebującym różnorodnego wsparcia. Tak, by w praktyce realizować słowa św. Jana Pawła II: „Brońmy się przed pozorami miłości, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą”. (Homilia, Rzym, 1979 r.)

Reklama

– Proszę powiedzieć naszym Czytelnikom, jaki jest zakres działalności Caritas? A może trochę liczb?

– Caritas Diecezji Sandomierskiej udziela wsparcia osobom zamieszkałym na terenie diecezji sandomierskiej. Terytorialnie obejmuje części trzech województw – świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego.
Obok wyliczonych już wcześniej sfer działania, co roku organizujemy kolonie letnie dla około 200 dzieci z rodzin zamieszkałych na terenie naszej diecezji i z rodzin polonijnych. Cyklicznie przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem są również wydawane żywnościowe paczki świąteczne – za każdym razem jest to ich ok. 250, a to kilka ton żywności. Do niedawna Sandomierska Caritas uczestniczyła w programie PEAD, który skończył się na początku bieżącego roku i był pomocą dla kilkunastu tysięcy osób z całej diecezji. Obecnie jest realizowany Program EMBARGO, w ramach którego są przekazywane owoce i warzywa. Na bieżąco, w zależności od możliwości finansowych, są rozpatrywane podania o różnoraką pomoc – w skali roku jest to ok. 600 podań. Warto podkreślić, że pomoc niesiona przez prowadzone przez Caritas placówki nie jest pomocą jednorazową, lecz cyklicznym, regularnym wsparciem, często udzielanym na co dzień.

– Kto może korzystać z Waszej pomocy i z kim Caritas współpracuje?

– O pomoc do nas mogą zwracać się osoby i rodziny potrzebujące wsparcia w trudnych sytuacjach losowych: np. pomoc w długotrwałym i kosztownym leczeniu i rehabilitacji, pomoc doraźna w sytuacjach kryzysowych. Caritas realizuje swoją misję poprzez zakładanie i prowadzenie placówek takich jak: ośrodki opieki zamkniętej i otwartej, przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły przysposabiające do zawodu, ośrodki rehabilitacyjno-edukacyjne dla osób niepełnosprawnych, ośrodki wsparcia, ośrodki interwencji kryzysowej oraz poprzez organizowanie pomocy doraźnej dla osób fizycznych i instytucji o charakterze charytatywnym w postaci: zapomóg zwrotnych i bezzwrotnych, pomocy medycznej i opieki nad osobami chorymi, samotnymi i starszymi w ich domach, pomoc dla dzieci, młodzieży szkolnej i studenckiej, pomoc dla osób niepełnosprawnych, pomoc dla poszkodowanych w wypadkach losowych kataklizmach w kraju i za granicą, oraz innych sposobów pomocy doraźnej w zależności od zmieniających się warunków życia.
Sandomierska Caritas udziela pomocy przy współpracy z miejskimi i gminnymi ośrodkami pomocy społecznej, gminami, parafiami oraz konkretnymi darczyńcami. Czynienie dobra dla innych to jest praca całych społeczności, to pomocne dłonie, wrażliwe serca oraz ogromna radość, gdy widzi się efekty tego wsparcia. Uśmiech dziecka, szczęśliwa twarz starszej czy chorej osoby, piękna rodzina czy wdzięczna osoba, której udało się wyjść z trudnej sytuacji losowej – to najpiękniejsze podziękowania za pomoc, za codzienną pracę społeczną na rzecz innych osób.

2014-10-23 11:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nadanie imienia szkole Caritas

Niedziela świdnicka 6/2014, str. 3

[ TEMATY ]

szkoła

Caritas

Ks. Sławomir Marek

W dniu św. Franciszka Salezego bp Ignacy Dec przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w świdnickich Kraszewicach. Okazją było nadanie tamtejszej szkole katolickiej Caritas Diecezji Świdnickiej imienia ks. Dionizego Barana.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście jesteś taka doskonała?

Niedziela Ogólnopolska 16/2006, str. 20

wikipedia.org

Proszę o inny zestaw pytań! OK, żartowałam! Odpowiem na to pytanie, choć przyznaję, że się go nie spodziewałam. Wiesz... Gdyby tak patrzeć na mnie tylko przez pryzmat znaczenia mojego imienia, to z pewnością odpowiedziałabym twierdząco. Wszak imię to wywodzi się z greckiego przymiotnika hagné, który znaczy „czysta”, „nieskalana”, „doskonała”, „święta”.

Obiektywnie patrząc na siebie, muszę powiedzieć, że naprawdę jestem kobietą wrażliwą i odpowiedzialną. Jestem gotowa poświęcić życie ideałom. Mam w sobie spore pokłady odwagi, która daje mi poczucie pewnej niezależności w działaniu. Nie narzucam jednak swojej woli innym. Sądzę, że pomimo tego, iż całe stulecia dzielą mnie od dzisiejszych czasów, to jednak mogę być przykładem do naśladowania.
Żyłam na przełomie XIII i XIV wieku we Włoszech. Pochodzę z rodziny arystokratycznej, gdzie właśnie owa doskonałość we wszystkim była stawiana na pierwszym miejscu. Zostałam oddana na wychowanie do klasztoru Sióstr Dominikanek. Miałam wtedy 9 lat. Nie było mi łatwo pogodzić się z taką decyzją moich rodziców, choć było to rzeczą normalną w tamtych czasach. Później jednak doszłam do wniosku, że było to opatrznościowe posunięcie z ich strony. Postanowiłam bowiem zostać zakonnicą. Przykro mi tylko z tego powodu, że niestety, moi rodzice tego nie pochwalali.
Następnie moje życie potoczyło się bardzo szybko. Założyłam nowy dom zakonny. Inne zakonnice wybrały mnie w wieku 15 lat na swoją przełożoną. Starałam się więc być dla nich mądrą, pobożną i zarazem wyrozumiałą „szefową”. Pan Bóg błogosławił mi różnymi łaskami, poczynając od daru proroctwa, aż do tego, że byłam w stanie żywić się jedynie chlebem i wodą, sypiać na ziemi i zamiast poduszki używać kamienia. Wiele dziewcząt dzięki mnie wstąpiło do zakonu. Po mojej śmierci ikonografia zaczęła przedstawiać mnie najczęściej z lilią w prawej ręce. W lewej z reguły trzymam założony przez siebie klasztor.
Wracając do postawionego mi pytania, myślę, że perfekcjonizm wyniesiony z domu i niejako pogłębiony przez zakonny tryb życia można przemienić w wielki dar dla innych. Oczywiście, jest to możliwe tylko wtedy, gdy współpracujemy w pełni z Bożą łaską i nieustannie pielęgnujemy w sobie zdrowy dystans do samego siebie.
Pięknie pozdrawiam i do zobaczenia w Domu Ojca!
Z wyrazami szacunku -

CZYTAJ DALEJ

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00

[ TEMATY ]

Świebodzin

motocykliści

Zielona Góra

Rokitno

Pielgrzymka motocyklistów

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Do udziału w XII Diecezjalnej Pielgrzymce Motocyklistów do Rokitna są zaproszeni nie tylko poruszający się na motocyklach, ale także wszyscy kierowcy, rowerzyści.

W tym roku już po raz dwunasty kapłański Klub Motocyklowy God’s Guards organizuje pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie, która rozpoczyna się tradycyjnie pod figurą Chrystusa Króla w Świebodzinie. Pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia. W imieniu organizatorów ks. Jarosław Zagozda podaje plan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję