Reklama

Rolnicy podziękowali Bogu za plony

2014-09-22 09:31

Krystyna Smerd

Ryszard Wyszyński

Dożynki dolnośląskie – najważniejsze rolnicze święto w regionie - zostały zorganizowane w tym roku 14 września w Strzegomiu i były połączone z dorocznym świętem plonów diecezji świdnickiej.

Obchody święta zainaugurowała okolicznościowa Msza św. odprawiona w bazylice mniejszej pod przewodnictwem biskupa świdnickiego Ignacego Deca, która była transmitowana przez Telewizję Polonia na cały świat!

W Mszy św. uczestniczyły delegacje rolników z wszystkich 26 powiatów regionu dolnośląskiego, które przyniosły z sobą najważniejsze symbole tego święta – wspaniałe dożynkowe wieńce oraz wielkie bochny chleba upieczone z tegorocznego ziarna. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Zofia Szalczyk, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz, przewodnicząca Sejmiku Dolnośląskiego Barbara Zdrojewska, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego – konsulowie honorowi: Czech, Bułgarii, Luksemburga, Słowacji i Chile, posłowie RP i senatorowie, starostowie, prezydenci dolnośląskich miast, burmistrzowie, wójtowie gmin, delegacji instytucji i organizacji rolniczych z pocztami sztandarowymi, reprezentanci senatów wrocławskich wyższych uczelni, urzędów marszałkowskiego i wojewódzkiego, służb mundurowych wojska, policji i straży pożarnej, duchowieństwo w tym członkowie kapituły diecezji świdnickiej i reprezentanci kapituły kolegiackiej z Wałbrzycha. Starostami dożynek byli: Monika Róg i Andrzej Szczepanik - rolnicy ze strzegomskiej gminy.

Reklama

Uczestników Mszy św. w przepięknie udekorowanej tegorocznymi plonami bazylice mniejszej - powitał jej kustosz ks. prał. Marek Babuśka. Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec, który wygłosił też okolicznościową homilię. Motywem przewodnim jego kazania było dziękczynienie za zebrane plony. Ksiądz Biskup podkreślił, że dzisiejsze święto jest świętem nie tylko rolników, ale wszystkich, którzy pracowali w ogrodach, sadach i na działkach i zbierają z nich teraz plony. Dalej pięknie uzasadniał za, co powinniśmy w tym dniu podziękować Bogu, a na zakończenie nabożeństwa poświęcił przyniesione przez rolników do kościoła bochny chleba - upieczone z tegorocznego zboża i wspaniałe dożynkowe wieńce - uplecione z kłosów zbóż i przyozdobione: ziarnem, owocami, kwiatami i zielem z naszych ogrodów, pól, łąk i lasów.

Po Mszy św. Ksiądz Bskup wraz z księżmi i delegacjami z wieńcami w barwnym korowodzie udały się z bazyliki na strzegomski Rynek, gdzie rozpoczęła się druga część dożynkowych uroczystości.


ZOBACZ GALERIĘ FOTO
Tagi:
dożynki

Reklama

Diecezjalne dożynki

2019-08-21 11:25

Kamil Krasowski
Edycja zielonogórsko-gorzowska 34/2019, str. 1

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium w Rokitnie 15 sierpnia odbyły się diecezjalne uroczystości dożynkowe. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ordynariusz diecezji Goerlitz bp Wolfgang Ipolt

Karolina Krasowska
Procesja z darami

Maryja została wzięta do nieba z ciałem i duszą i cieszy się wiecznością. Tą łaską obdarował Ją Bóg, bo jest Matką Boga. Dlatego jest Ona dla nas znakiem nadziei i źródłem pociechy. Widzimy na Jej przykładzie, że życie może się udać, jeśli jest przeżywane z Bogiem w słuchaniu Jego słowa i w wypełnianiu Jego woli – mówił bp Ipolt.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Nitkiewicz: współczucie dla dotkniętych tragedią w wypadku w Miłkowie

2019-08-24 12:34

apis / Sandomierz (KAI)

Cztery osoby poniosły śmierć i jedna została ciężko ranna podczas wypadku samochodowego, który miał miejsce w nocy z piątku na sobotę 23 sierpnia w Miłkowie (gmina Bodzechów). Wyrazy współczucia dla dotkniętych tragedią złożył w specjalnym oświadczeniu biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Jednocześnie zaapelował o przestrzeganie przepisów drogowych, rozwagę i kulturę jazdy.

Bożena Sztajner/Niedziela

„W związku z wypadkiem samochodowym w Miłkowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego, w wyniku którego poniosły śmierć tej nocy cztery osoby, a jedna walczy o życie w szpitalu, modlę się do Ojca Miłosierdzia i Boga wszelkiej pociechy w intencji tragicznie zmarłych, ich najbliższych oraz rannego. Składam wyrazy współczucia wszystkim dotkniętym tą niewyobrażalną tragedią” – napisał biskup sandomierski.

„Apeluję jednocześnie o przestrzeganie przepisów drogowych, rozwagę i kulturę jazdy. Życie jest wspaniałym darem, jaki człowiek otrzymał od Boga. Bądźmy za nie wdzięczni, cieszmy się nim i niech przynosi obfite owoce. Nie można dopuścić, żeby kończyło się przedwcześnie w taki sposób” – podkreślił ordynariusz.

W nocy z piątku na sobotę przed godz. 23.00 w Miłkowie na drodze krajowej nr 9 z Opatowa do Ostrowca Świętokrzyskiego volkswagen golf uderzył w betonowy przepust. Jechało nim pięć osób. Kierował 27-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego, który zginął na miejscu. Śmierć ponieśli również: 50–letni mężczyzna i 63–letnia kobieta.

Do szpitala przewieziono dwoje pasażerów, kobietę oraz mężczyznę, który jednak zmarł. Jak ustaliła policja, wszystkie ofiary śmiertelnego wypadku, to mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego.

Prawdopodobną przyczyną tego tragicznego wypadku było niedostosowanie prędkości. Pojazd wypadł z jezdni na zakręcie - poinformowała dziennikarzy asp. Ewelina Wrzesień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim. W tej sprawie prowadzone jest postępowanie, które pozwoli ustalać wszystkie szczegóły.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papieski jałmużnik już na Jasnej Górze

2019-08-24 18:26

it / Jasna Góra (KAI)

Kard. Konrad Krajewski jak zwykle przyszedł na Jasną Górę wraz z Pieszą Pielgrzymką Łódzką. Odkąd jest w Watykanie zawsze niesie też intencje wskazane przez papieża Franciszka. W tym roku było jednak inaczej. - Papież prosił, żeby wziąć jego intencje bez wymieniania i to dlatego chyba tak ciężko się szło - wyznał utrudzony pątnik. Dodał, że choć pogoda wyśmienita, sprzyjająca, to jednak droga trudna. - Idę, ale nie mogę przyśpieszyć – podkreślał.

BPJG

Kardynał zauważył jednak, że „chyba takie zwolnienie jest mu potrzebne”. - Żebym pomyślał, że nie można się ciągle z czymś ścigać. Myśleć- ile zrobiliśmy, ilu osobom pomogliśmy. Po prostu trzeba iść rytmem Ewangelii a tam nie ma wyścigów - powiedział.

Przeczytaj także: Kard. Konrad Krajewski: trzeba pamiętać o tym, co nam mówił Jan Paweł II

Wytrawny pątnik, bo to kolejna piesza pielgrzymka papieskiego jałmużnika, podkreśla, że „pielgrzymowanie to nie jest przejście iluś kilometrów czy zmaganie się ze swoim ciałem”. - To wreszcie marsz w dobrym kierunku i chwila na zastanowienie czym jest Kościół, jakie jest moje miejsce w Kościele, bo pielgrzymka to wyznanie wiary – dodał kard. Krajewski.

Zapytany o Kościół w Polsce widziany z perspektywy Watykanu odpowiedział: „jakie by nie były burze, to Kościół jest zawsze Chrystusowy i to jest najważniejsze”.

Kard. Konrad Krajewski jak zwykle wraz z pielgrzymami wkroczył w progi Kaplicy Matki Bożej. Nie uklęknął jednak tuż przed Cudownym Obrazem, w miejscu dla niego przygotowanym, a w przedsionku prezbiterium, tuż przy kracie.

W 94. Pieszej Pielgrzymce Łódzkiej przyszło ok. 2 tys. osób. Przyjechała też grupa rowerowa. W ciągu czterech dni pątnicy pokonali ponad 120 km. Hasłem rekolekcji było wołanie: „Stworzycielu Duchu przyjdź!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem