Reklama

Jedyna taka Biblia

2014-11-04 15:17

Artur Stelmasiak
Niedziela Ogólnopolska 45/2014, str. 30

Artur Stelmasiak

Współczesne tłumaczenie Pisma Świętego w szacie graficznej sprzed sześciuset lat - te dwie cechy łączy w sobie Biblia Jubileuszowa, wydana przez Edycję Świętego Pawła

Biblia Jubileuszowa jest wyjątkowym przedsięwzięciem edytorskim na skalę światową. To piękne wydanie łączy średniowieczną tradycję ze współczesnym tłumaczeniem Pisma Świętego z języków oryginalnych. Księgi Starego i Nowego Testamentu zilustrowane są miniaturami z Biblii Gnieźnieńskiej z roku 1414.

- Ornamentyka jest wyjątkowo piękna. Na wielu kartach przewija się również wić roślinna, która sprawia, że gdy czytamy to Pismo Święte, czujemy się jak w rajskim ogrodzie - zauważa ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.

Nowe wydanie Pisma Świętego jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce, ale także ewenementem na skalę światową. - To „liga mistrzów” wśród wydawnictw biblijnych, jak i wszystkich publikacji na rynku wydawniczym - mówi ks. Tomasz Lubaś SSP, dyrektor generalny wydawnictwa Edycja Świętego Pawła. - Chcieliśmy, aby na kartach tej Biblii spotkały się dwa oblicza piękna. By z jednej strony było to piękno, którego źródłem jest sztuka, a z drugiej - słowo Boże, które jest pięknem samym w sobie - dodaje.

Reklama

Dwa lata pracy

Wydawnictwo zwróciło się do Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie z prośbą o wskazanie ciekawego rękopisu Pisma Świętego, na postawie którego można by przygotować wydanie Biblii Jubileuszowej. Wybór padł na Biblię Gnieźnieńską, pochodzącą z 1414 r.

O skali tego przedsięwzięcia wiedzą najlepiej osoby, które pracowały nad przygotowaniem Biblii do druku. Najpierw trzeba było przeprowadzić kilkudniową sesję fotograficzną rękopisu, aby pozyskać piękne ilustracje i ornamentykę.

- Operacja wyglądała bardzo poważnie. Pracowaliśmy w rękawiczkach i maskach ochronnych - mówi ks. Lubaś.

Fotografie wysokiej jakości trafiły później do studia graficznego Edycji Świętego Pawła, gdzie pracowano nad każdą z biblijnych stron. Oczyszczono materiał fotograficzny i uzupełniono te fragmenty, które ze względu na wiek dzieła utraciły np. oryginalną kolorystykę. Przygotowanie 1316 stron w pełnym kolorze zajęło 2 lata. - Można to porównać do pracy średniowiecznych skrybów - podkreśla ks. Lubaś.

W tym czasie rozpoczęto poszukiwania drukarni, która sprostałaby takiemu wyzwaniu. - Nie było to proste, żadna z drukarni w Polsce nie podjęła się tego zadania. Dlatego też Biblia została wydrukowana we Włoszech - dodaje ks. Lubaś. Efektem jest wspaniałe dzieło w formacie 24 na 34 centymetry o wadze ok. 6 kg.

Podwójny jubileusz

Biblia Jubileuszowa jest wydaniem użytkowym, z którego np. w czasie Wigilii Bożego Narodzenia czy innej wyjątkowej okazji czytane będzie słowo Boże. - Jest ona adresowana do wielu polskich rodzin, wspólnot parafialnych, zakonnych, do tych, którzy chcieliby w sposób uroczysty wyeksponować piękno słowa Bożego, pamiętając o tym, że dla ludzi wierzących stała obecność Boga w życiu jest najważniejsza - podkreśla ks. Lubaś.

Wydawanie Biblii i propagowanie słowa Bożego jest głównym charyzmatem księży paulistów. Nic więc dziwnego, że jubileusz 100-lecia istnienia Towarzystwa Świętego Pawła zostaje uczczony właśnie wydaniem pięknej Biblii. - Jest to podwójny jubileusz, bo w tym roku obchodzimy również jubileusz 600-lecia Biblii Gnieźnieńskiej - podkreśla abp Wojciech Polak.

Nie tylko dla bibliofilów

Oryginał Biblii Gnieźnieńskiej, ze względu na troskę o jego stan, przechowywany jest w specjalnych warunkach w gnieźnieńskim Archiwum Archidiecezjalnym, dlatego podziwiać go mogą tylko nieliczni. Teraz wyjątkowe wydanie Pisma Świętego może stać się największym skarbem rodzin, tak jak wiara przekazywanym z pokolenia na pokolenie.

- Myślę, że to wydanie może trafić nie tylko do kolekcji bibliofilskich, ale także do rodzin. Biblia Jubileuszowa ukazuje nam piękno, które przemawia do naszego życia i otwiera nas na słowo Boże. To piękno przemawia do współczesnego człowieka, tak jak stare i piękne kościoły - mówi Prymas Polski.

Reklama

Trzeba jasno powiedzieć: Dość!

2019-07-16 11:47

Z abp. Stanisławem Gądeckim rozmawiał Artur Stelmasiak
Niedziela Ogólnopolska 29/2019, str. 10-13

Nie można dialogować ze środowiskami, które nie chcą dialogu, depczą świętości, bluźnią Bogu i deprawują człowieka. Ale Kościół otrzymał zadanie głoszenia Ewangelii wszystkim i nikt nie powinien być wyłączony z możliwości usłyszenia Dobrej Nowiny – mówi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w rozmowie z Arturem Stelmasiakiem

episkopat.pl
Abp Stanisław Gądecki

ARTUR STELMASIAK: – Napisał Ksiądz Arcybiskup bardzo mocny list w obronie wartości religijnych. Oczywistych powodów jest wiele, ale czy było jakieś szczególne wydarzenie, które przechyliło szalę goryczy, by zająć stanowisko w tej sprawie?

ABP STANISŁAW GĄDECKI: – Od dłuższego czasu mamy do czynienia z niezwykle intensywną dyskusją społeczną, której przedmiotem jest Kościół. Pojawia się wiele głosów nieprzychylnych, a nawet wrogich, wobec Kościoła i wartości religijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Grzegorz Wiśniewski krajowym moderatorem Eucharystycznego Ruchu Młodych w Polsce

2019-07-18 18:00

ks.sk / Katowice (KAI)

W liście skierowanym do metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski informuje, że ks. Grzegorz Wiśniewski został nominowany na narodowego dyrektora Eucharystycznego Ruchu Młodych.

ermpolska.pl

- Ufam, że ks. Wiśniewski podejmie powierzoną sobie funkcję z zasłuchaniem w Słowo Boże, dynamizmem apostolskim i śląską pracowitością – pisze abp Gądecki.

Eucharystyczny Ruch Młodych jest częścią Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy (Apostolstwa Modlitwy). Opiera się na duchowości czerpiącej z kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

– Głębokie życie duchowe wzorowane na Sercu Jezusa, głębokie doświadczenie Eucharystii oraz adoracji oraz służba misji Kościoła to istota Eucharystycznego Ruchu Młodych – napisał do ks. Wiśniewskiego ks. Frederic Fornos SJ, międzynarodowy dyrektor Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy oraz ERM.

Eucharystyczny Ruch Młodych jest młodzieżową gałęzią Apostolstwa Modlitwy. Został odnowiony dekadę temu, aby duchowe skarby Kościoła trafiały do jak największej ilości osób, zwłaszcza młodych. Aktualnie Ruch jest obecny w 56 krajach na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem