Reklama

Idźcie czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania!- Józef Piłsudski

2014-11-04 15:17

Aleksander Markowski
Niedziela Ogólnopolska 45/2014, str. 45

Archiwum autora

W przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada 1991 r., Ryszard Kaczorowski - ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie - przybył do Polski, do Białegostoku, i w swym rodzinnym mieście dokonał odsłonięcia wzniesionego w Polsce, pierwszego po II wojnie światowej, pomnika Marszałka Piłsudskiego.

Ryszard Kaczorowski, wielki patriota, po agresji Sowietów na Polskę organizator podziemnego harcerstwa, otrzymał wyrok śmierci, zamieniony „łaskawie” na 10 lat łagrów na Kołymie. Wolność odzyskał dzięki gen. Andersowi. Walczył pod Monte Cassino. W 1982 r. został prezydentem Rzeczypospolitej na uchodźstwie. 10 kwietnia 2010 r. oddał życie za Ojczyznę w Lesie Smoleńskim. Dzieło budowy Polski naprawdę niepodległej kontynuuje małżonka prezydenta - Karolina Kaczorowska.

6 sierpnia 1914 r. młodzi Polacy na wezwanie Komendanta Józefa Piłsudskiego wyruszyli z Krakowa czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania. 12 sierpnia Pierwsza Kadrowa Legionów Polskich wkroczyła do Kielc. W setną rocznicę jej wymarszu z krakowskich Oleandrów i wejścia do Kielc odbył się, po raz 49., Marsz Szlakiem Kadrówki. Organizatorem i komendantem Marszu i wszystkich poprzednich był Jan Józef Kasprzyk - prezes Związku Piłsudczyków. Duchowym opiekunem Marszów jest o. Eustachy Rakoczy - Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości. Patronat Rzeczypospolitej nad Marszem sprawowała Karolina Kaczorowska. Śp. Prezydent, gdy żył, wraz z małżonką czuwał nad Marszami.

Reklama

Marsz w tym roku był szczególny, liczba jego uczestników była większa niż w poprzednich latach. Weterani i młodzi uczestnicy historycznej rekonstrukcji: strzelcy w maciejówkach, ułani Beliny w czakach, żołnierze wojen 1920 i 1939. Początkiem wejścia Marszu do Kielc była modlitwa na krakowskiej rogatce u stóp Niepokalanej Matki Bożej, modlitwa i złożenie wieńców na cmentarzu wojskowym, na grobach legionistów i żołnierzy wojny z bolszewikami w 1920 r., oraz meldunek o przybyciu złożony prezydentowi Kielc Wojciechowi Lubawskiemu. Radość mieszkańców Kielc, łzy wzruszenia, kwiaty i biało-czerwone flagi. Historyczny finał Marszu na Placu Wolności - odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego przez Karolinę Kaczorowską i poświęcenie go przez ordynariusza kieleckiego bp. Kazimierza Ryczana oraz kapelana Żołnierzy Niepodległości - o. Eustachego Rakoczego.

Gorące słowa przemówień i pozdrowienia od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego i przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy. W uroczystości prowadzonej przez komendanta Marszu - Jana Józefa Kasprzyka uczestniczyli: wnuk Marszałka Piłsudskiego Krzysztof Jaraczewski, wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński, przewodniczący Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Stanisław Ciechanowski, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, wiceminister Obrony Narodowej Beata Oczkowicz, bp Kazimierz Ryczan i o. Eustachy Rakoczy.

Pomnik Marszałka - piękny. Komendant na Kasztance pozdrawiał serdecznie uczestników Marszu, mieszkańców Kielc, rodaków z Macierzy, Kresów i świata.

Słowa pani prezydentowej Kaczorowskiej wypowiedziane do uczestników Marszu: „Niech wasze codzienne postępowanie będzie dla wszystkich, których spotkacie w życiu, wzorem wcielenia w czyn odwiecznej polskiej dewizy - miłości Boga, Honoru i Ojczyzny. Szczęść wam Boże w tym dziele”.

Reklama

Wielka Brytania: przymusowa aborcja u niepełnosprawnej kobiety

2019-10-15 19:41

vaticannews.va / Londyn (KAI)

Sąd w Wielkiej Brytanii nakazał wykonanie aborcji u kobiety z niepełnosprawnością intelektualną. W orzeczeniu czytamy, że jest ona w interesie pacjentki. Taki sam wyrok zapadł w podobnej sprawie na początku tego roku, chociaż wówczas został on uchylony po protestach opiekunów niepełnosprawnej.

Zffoto/fotolia.com

Sprawa dotyczy dwudziestoletniej kobiety w 12 tygodniu ciąży. Personalia zostały utajnione, aby chronić jej prywatność. Zdaniem brytyjskich mediów tym razem nie można oczekiwać odwołania, ponieważ opiekunowie niepełnosprawnej kobiety i jej rodzina zastępcza wspierają aborcję.

Orzeczenie sądu zostało wydane po rozprawie w brytyjskim Sądzie Opiekuńczym, który zajmuje się sprawami dotyczącymi osób uznanych za niezdolne do samodzielnego działania. Fundusz powierniczy NHS, odpowiedzialny za opiekę nad kobietą, zwrócił się do sądu o pozwolenie na przeprowadzenie aborcji.

Sędzia David Williams napisał w swoim orzeczeniu, że aborcja będzie „znaczącą ingerencją” w autonomię cielesną kobiety, ale zgodził się także, że leży to w jej najlepszym interesie, a kontynuacja ciąży może zaszkodzić jej zdrowiu psychicznemu i fizycznemu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Znaleziska z Ochędzynia Starego już w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

2019-10-16 08:34

Zofia Białas

W dniu 15.10 o godz. 11.00 w Muzeum Ziemi Wieluńskiej nastąpiło przekazanie przedmiotów z ekshumacji w Ochędzynie Starym w gminie Sokolniki.

Zofia Białas

W jednym grobie po 2 września 1939 roku spoczęli trzej żołnierze. Byli to Stanisław Kim, Józef Dudaczyk i Zygmunt Piechociński. Poszukiwania prowadzone wiosną 2019 roku dotyczyły jednego z żołnierzy, członka Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej. Trzej żołnierze, wedle opowieści mieszkańców zginęli k. Ochędzyna podczas wycofywania się po bitwie pod Krajanką. Wszyscy zostali pochowani pod płotem, a po miesiącu ciała dwóch przeniesiono do środka cmentarza. Tylko jeden pozostał na miejscu pierwszego pochówku, mówił dr Krzysztof Latocha z Łódzkiego Oddziału IPN. Ekshumacja dotyczyła właśnie tego jednego, pozostawionego w starej mogile.

Podczas prac ekshumacyjno – poszukiwawczych prowadzonych przez pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN znaleziono drobiazgi świadczące o tym, że spoczywa tu żołnierz polski. Odnalezione artefakty mówią, że był to żołnierz września 1939 roku. Odnaleziono czaszkę żołnierza, kości (materiał porównawczy do identyfikacji), elementy umundurowania, grzebień, dwie rogatywki, paski, kompas, bagnet, niezbędniki, guziki. Do którego z nich te przedmioty należały? Na to pytanie nie ma jeszcze odpowiedzi.

 Badania rozpoczęto dzięki zabiegom Stowarzyszenia Historycznego „Wieluńskie Bataliony Obrony Narodowej ”i do których, jak mówił Przemysław Bucki – prezes Stowarzyszenia Historycznego „ Wieluńskie Bataliony Obrony Narodowej - zachęcał IPN Dawid Boryczko z Chobanina, jeden z tych mieszkańców, którzy kultywowali pamięć o żołnierzach sprzed 80 lat, świadek wydarzeń.

Odnalezione artefakty, zrekonstruowane w pracowni archeologicznej prof. Anny Drążkowskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zostały protokolarnie przekazane do Muzeum Ziemi Wieluńskiej i wzbogaca już istniejąca wystawę stałą „Świadkowie mówią”.

Epilogiem ekshumacji i kończonych prac badawczych będzie uroczysty pochówek znalezionych szczątków wieluńskiego żołnierza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem