Reklama

Idźcie czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania!- Józef Piłsudski

2014-11-04 15:17

Aleksander Markowski
Niedziela Ogólnopolska 45/2014, str. 45

Archiwum autora

W przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada 1991 r., Ryszard Kaczorowski - ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie - przybył do Polski, do Białegostoku, i w swym rodzinnym mieście dokonał odsłonięcia wzniesionego w Polsce, pierwszego po II wojnie światowej, pomnika Marszałka Piłsudskiego.

Ryszard Kaczorowski, wielki patriota, po agresji Sowietów na Polskę organizator podziemnego harcerstwa, otrzymał wyrok śmierci, zamieniony „łaskawie” na 10 lat łagrów na Kołymie. Wolność odzyskał dzięki gen. Andersowi. Walczył pod Monte Cassino. W 1982 r. został prezydentem Rzeczypospolitej na uchodźstwie. 10 kwietnia 2010 r. oddał życie za Ojczyznę w Lesie Smoleńskim. Dzieło budowy Polski naprawdę niepodległej kontynuuje małżonka prezydenta - Karolina Kaczorowska.

6 sierpnia 1914 r. młodzi Polacy na wezwanie Komendanta Józefa Piłsudskiego wyruszyli z Krakowa czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania. 12 sierpnia Pierwsza Kadrowa Legionów Polskich wkroczyła do Kielc. W setną rocznicę jej wymarszu z krakowskich Oleandrów i wejścia do Kielc odbył się, po raz 49., Marsz Szlakiem Kadrówki. Organizatorem i komendantem Marszu i wszystkich poprzednich był Jan Józef Kasprzyk - prezes Związku Piłsudczyków. Duchowym opiekunem Marszów jest o. Eustachy Rakoczy - Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości. Patronat Rzeczypospolitej nad Marszem sprawowała Karolina Kaczorowska. Śp. Prezydent, gdy żył, wraz z małżonką czuwał nad Marszami.

Reklama

Marsz w tym roku był szczególny, liczba jego uczestników była większa niż w poprzednich latach. Weterani i młodzi uczestnicy historycznej rekonstrukcji: strzelcy w maciejówkach, ułani Beliny w czakach, żołnierze wojen 1920 i 1939. Początkiem wejścia Marszu do Kielc była modlitwa na krakowskiej rogatce u stóp Niepokalanej Matki Bożej, modlitwa i złożenie wieńców na cmentarzu wojskowym, na grobach legionistów i żołnierzy wojny z bolszewikami w 1920 r., oraz meldunek o przybyciu złożony prezydentowi Kielc Wojciechowi Lubawskiemu. Radość mieszkańców Kielc, łzy wzruszenia, kwiaty i biało-czerwone flagi. Historyczny finał Marszu na Placu Wolności - odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego przez Karolinę Kaczorowską i poświęcenie go przez ordynariusza kieleckiego bp. Kazimierza Ryczana oraz kapelana Żołnierzy Niepodległości - o. Eustachego Rakoczego.

Gorące słowa przemówień i pozdrowienia od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego i przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy. W uroczystości prowadzonej przez komendanta Marszu - Jana Józefa Kasprzyka uczestniczyli: wnuk Marszałka Piłsudskiego Krzysztof Jaraczewski, wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński, przewodniczący Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Stanisław Ciechanowski, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, wiceminister Obrony Narodowej Beata Oczkowicz, bp Kazimierz Ryczan i o. Eustachy Rakoczy.

Pomnik Marszałka - piękny. Komendant na Kasztance pozdrawiał serdecznie uczestników Marszu, mieszkańców Kielc, rodaków z Macierzy, Kresów i świata.

Słowa pani prezydentowej Kaczorowskiej wypowiedziane do uczestników Marszu: „Niech wasze codzienne postępowanie będzie dla wszystkich, których spotkacie w życiu, wzorem wcielenia w czyn odwiecznej polskiej dewizy - miłości Boga, Honoru i Ojczyzny. Szczęść wam Boże w tym dziele”.

Jezuici reagują na oskarżenie o pedofilię

2019-05-20 13:00

mip (KAI) / Warszawa

"Relacja pani Magdy Gacyk jest dla ojca Prowincjała i dla nas wszystkich wstrząsem" - czytamy w przesłanym KAI oświadczeniu delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży w Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Oświadczenie odnosi się do wspomnień dziennikarki zamieszczonych w mediach społecznościowych.

pixabay.com

"Odnosząc się do przytaczanej przez media historii pani Magdy Gacyk, która wyznaje na Facebooku, że była w dzieciństwie molestowana przez nieżyjącego już księdza jezuitę oraz wobec licznych zapytań mediów o tę sprawę oświadczam, że relacja pani Magdy Gacyk jest dla ojca Prowincjała i dla nas wszystkich wstrząsem" - napisał o. Wojciech Żmudziński SJ, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Duchowny wskazuje, że jeśli sprawcą był jezuita, "to ze wstydem i żalem przepraszamy za wyrządzoną krzywdę".

"Niestety podane przez panią Magdę Gacyk elementy informacji nie pozwalają odpowiedzialnie zidentyfikować sprawcę. Dlatego też, jeśli ktoś ma wiedzę, która pomogłaby dojść do prawdy i ustalić jednoznacznie jego tożsamość, prosimy o kontakt pod adresem: pma-socio@jezuici.pl" - czytamy w komunikacie. "Na ten adres prosimy także zgłaszać wszelkie inne sytuacje, w których mogło dojść do nadużyć seksualnych ze strony członków naszej Prowincji zakonnej" - mówi jezuita.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Milewski: nie ma zgody na antychrześcijańskie działania

2019-06-25 21:15

eg / Garlino (KAI)

Potrzebna jest nasza wyraźna niezgoda na antychrześcijańskie akty i działania – powiedział bp Mirosław Milewski w Garlinie w diecezji płockiej. Przewodniczył tam rocznicowej Eucharystii w 25. rocznicę zbudowania kaplicy w tej miejscowości.

episkopat.pl

Bp Mirosław Milewski w kazaniu powiedział, że każdy jubileusz, to czas spojrzenia wstecz, czas podsumowań, ale też potrzeba dziękczynienia i obietnica, że w kolejnych latach wierni będą w tej wspólnocie podtrzymywać swoją wiarę. Bo Jezus chce, aby iść Jego śladami. Dla kogoś, który na poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, to jedyna możliwa droga.

Biskup pomocniczy diecezji płockiej zwrócił też uwagę na potrzebę opamiętania w codziennym życiu. Dlatego w kościołach całej Polski śpiewano w niedzielę suplikację „Święty Boże, Święty Mocny…”, żeby przeprosić za zło: za znieważanie Najświętszego Sakramentu, kpiny z katolickiej Mszy św., za „tęczowe” aureole wokół Matki Bożej z Dzieciątkiem, za niszczenie krzyży i ołtarzy w kościołach, za przemoc fizyczną wobec księży.

- Te haniebne akty są coraz częstsze. Wydaje się, że ich celem jest zepchnięcie przestraszonych katolików do katakumb. Potrzebna jest nasza wyraźna niezgoda na takie antychrześcijańskie akty i działania. Nigdy nie możemy godzić się na to, aby barbarzyńcy szargali nasze święte obrzędy i przedmioty. Módlmy się o opamiętanie za tych, których zdławiło zło, ale także w miarę naszych możliwości, protestujmy przeciwko aktom profanacji – zaapelował bp Milewski.

Parafia Grudusk prawdopodobnie powstała w XI wieku. Nosi wezwanie św. Apostołów Piotra i Pawła. Jej proboszczem jest ks. kan. Tadeusz Wołowiec. Kaplica pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Garlinie zbudowana została w tej parafii w latach 1990-1994.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem