Reklama

Posłani, by odnawiać świat. O roli świeckich w kościele

2014-11-06 07:51

Ks. Waldemar Wesołowski
Edycja legnicka 45/2014, str. 5

Ks. Waldemar Wesolowski

W sobotę 25 października odbyło się spotkanie Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich diecezji legnickiej. W spotkaniu wziął udział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Podczas modlitwy przedpołudniowej przypomniał znaczenie ruchów i stowarzyszeń skupiających ludzi świeckich i osoby duchowne w dziele ewangelizacji prowadzonej przez Kościół. – Naszym zadaniem jest głosić Chrystusa. Nie mamy głosić siebie, swojej wizji świata, ale Chrystusa, który za nas umarł i zmartwychwstał – mówił. Zadanie ewangelizacji podejmuje cały Kościół nie tylko przez działania i inicjatywy, ale przez życie wiary, przez osobiste przylgnięcie do Chrystusa. Wspólnoty kościelne mają do odegrania w tym dziele wielką rolę.

Ks. Jarosław Święcicki, asystent kościelny ds. Ruchów i Stowarzyszeń Kościelnych przedstawił sprawozdanie ze spotkania, jakie odbyło się w Warszawie. Dotyczyło zasad działania rad diecezjalnych. O dotychczasowej działalności rady diecezji legnickiej mówił w swoim wystąpieniu Tadeusz Kupczak. Został też przedstawiony stan dotychczasowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, jakie odbędą się w Krakowie w 2016 r. W diecezji legnickiej działa już Diecezjalne Biuro ŚDM, którego koordynatorem jest ks. Łukasz Rusinek. Odbywają się już modlitewne spotkania młodych, zgłaszają się wolontariusze, którzy będą się angażować w przygotowanie i prowadzenie ŚDM. Ks. Łukasz przypomniał, że została stworzona specjalna strona internetowa, na której umieszczane są bieżące informacje o przygotowaniach do ŚDM: www.domusmariae.pl.

Reklama

Podczas spotkania zaprezentowano również konkretne propozycje dotyczące formacji grup i stowarzyszeń kościelnych. Ks. Marian Kopko, kustosz krzeszowskiego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, zaproponował Krzeszów jako miejsce cyklicznych spotkań dla ruchów i stowarzyszeń. Natomiast o. Marek Skiba, oblat Maryi Niepokalanej, zapoznał z możliwościami formacyjnymi ośrodka Dom Chleba w Osłej. Propozycję dla młodzieży i dzieci przedstawił również ks. Stanisław Bakes z Federacji Skautingu Europejskiego. Spotkanie zakończył Biskup legnicki modlitwą i błogosławieństwem.

Tagi:
stowarzyszenie

Reklama

Wymarzony dom

2019-10-01 13:55

Katarzyna Krawcewicz
Edycja zielonogórsko-gorzowska 40/2019, str. 4-5

Stowarzyszenie Petra, działające w Zielonej Górze od 11 lat, niesie pomoc osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Jego głównym celem jest stworzenie niezwykłego domu, o czym opowiada Krystyna Pustkowiak

Archiwum stowarzyszenia
W czerwcu kręcono film, który będzie promował zbiórkę pieniędzy na budowę domu

Jedenaście lat temu zebrała się grupa, której zależało, żeby coś zrobić dla osób niepełnosprawnych. Od samego początku przyświecała nam myśl o budowie domu. Miałyby w nim zamieszkać osoby samotne, czyli takie, które straciły oboje rodziców i nie ma się nimi kto zająć. A wśród naszych podopiecznych są ludzie, którym został już tylko jeden rodzic i jest to osoba starsza, potrzeba więc wybudowania domu staje się coraz bardziej nagląca – mówi prezes stowarzyszenia Petra Krystyna Pustkowiak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezes NIK zaprzecza informacji o swojej rezygnacji

2019-10-15 19:50

Artur Stelmasiak

Informacja o dymisji prezesa Najwyższej Izby Kontroli jest zwykłym fake newsem. Zdementował ją osobiście także prezes NIK Marian Banaś.

Artur Stelmasiak

Wniosek o dymisję szefa NIK Mariana Banasia trafił do marszałka Sejmu – informowali po południu informatorzy Radia ZET; - czytamy na portalu radia ZET. Także w sejmie poseł Sławomir Nitras rozsiewał plotki i zorganizował

konferencję prasową w Sejmie, jakoby prezes NIK Marian Banaś złożył rezygnację z urzędu. - To fake news. Nic takiego nie wpłynęło – odpowiedziała chwilę później Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Tygodnik "Niedziela" skontaktował się osobiście z Marianem Banasiem, czy informacja o rezygnacji z urzędu jest prawdziwa. Prezes NIK stanowczo zaprzeczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przy Muzeum Ziemi Wieluńskiej posadzono „Dąb Pamięci”

2019-10-16 08:31

Zofia Białas

„Dąb Pamięci” oznaczony numerem 13 został posadzony na placu przed Muzeum Ziemi Wieluńskiej 10 października 2019 r. W tym dniu wieluńscy muzealnicy wspominali 93. rocznicę powstania pierwszego wieluńskiego muzeum oraz przypadający w tym dniu Światowy Dzień Drzewa.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Pierwsze muzeum powstało w wieluńskim zamku 10 października 1926 r. Jego inicjatorką była Felicja Rymarkiewiczowa, właścicielka Niedzielska. Obydwa wydarzenia – 93. rocznica powstania pierwszej wieluńskiej placówki muzealnej i Światowy Dzień Drzewa stały się okazją do świętowania i upamiętnienia rocznicy powstania muzeum posadzeniem „Dębu Pamięci” obok budynku obecnego Muzeum Ziemi Wieluńskiej, mieszczącego się w dawnym klasztorze sióstr Bernardynek.

Muzeum utworzone w 1926 roku przestało funkcjonować w czasie okupacji niemieckiej. Placówka została ograbiona ze swoich zbiorów. Wiele eksponatów bezpowrotnie przepadło. Odrodzenie przyszło dopiero w roku 1964. Wielkie zasługi dla odtworzenia Muzeum należy przypisać profesorowi Tadeuszowi Olejnikowi. To dzięki jego staraniom placówka została powołana do życia na nowo, a jej zbiory dziś są jednymi z ważniejszych w województwie łódzkim. O tym wszystkim mówił Jan Książek- dyrektor placówki.

„Dąb Pamięci”, posadzony w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej stanie się żywym pomnikiem dramatu miasta Wielunia i dramatu młodej instytucji kulturalnej ( w 1939 roku miała zaledwie 13 lat)

Sadzonki 80 oznaczonych certyfikatem „Dębów Pamięci” dla wielu szkół i instytucji przygotowało  Nadleśnictwo Wieluń pod patronatem Burmistrza Wielunia Pawła Okrasy. Piękna akcja „80 dębów na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej”. Sadzonki wyhodowano z nasion dębu szypułkowego (Quercus robur) oznaczonego numerem 181, potomka najstarszego w Polsce „Dębu Chrobrego”, posadzonego na Wieluńskim Rynku 3 września 2006 roku.

Muzeum otrzymało sadzonkę z numerem 13. Została ona posadzona w przylegającym do muzeum parku im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Numer sadzonki to także numer budynku, pod jakim przy ulicy Narutowicza znajduje się Muzeum.

Posadzenie „Dębu Pamięci” idealnie wpisało się w obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i w 93. rocznicę powstania muzeum.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem