Reklama

Małe spotkanie młodych w Lubinie

2014-11-06 07:51

Brygida Gucwa
Edycja legnicka 45/2014, str. 8

Eliza Hartel

Młodzież z parafialnej grupy „PO-Ziomki” z Lubomierza wraz ze swoim duszpasterzem ks. Piotrem Olszówką 25 października wzięła udział w kolejnym Małym Spotkaniu Młodych. Tym razem odbyło się ono w salezjańskiej parafii pw. św. Jana Bosko w Lubinie. Wzięła w nim udział również młodzież: z Bolesławca, Zgorzelca, Jeleniej Góry i Głogowa. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył ks. Janusz Wilk, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Eucharystię koncelebrowali księża: Piotr Olszówka, Sebastian Szczurek, Tomasz Kołodziej, Jakub Sikorski oraz ojcowie redemptoryści i księża salezjanie. Kazanie wygłosił ks. Robert Bielawski z Jeleniej Góry, który starał się pomóc młodzieży w odnalezieniu odpowiedzi na pytanie: „Kim jestem?”.

Gośćmi zaproszonymi na spotkanie, którzy wzbudzili duże zainteresowanie byli: ks. Jakub Bartczak i Piotr Kowalczyk, którzy razem realizują projekt społeczno-ewangelizacyjny Wspólny Mianownik o charakterze profilaktycznym. Ich obecność w Lubinie była związana przede wszystkim ze świadectwem podążania za Chrystusem i zachętą młodzieży do robienia tego w codzienności – tej, w której każdemu przyszło żyć.

Reklama

Ks. Jakuba z Wrocławia młodzież poznała podczas ubiegłorocznego spotkania w Legnickim Polu. Jego pasją jest muzyka hip-hop. Swoje zainteresowania ks. Jakub wykorzystuje w ewangelizacji. Pisze teksty, nagrywa teledyski, przez które ukierunkowuje młodzież w stronę Boga. Piotr Kowalczyk „Tau” od 2012 r. wraz z Galusem tworzą duet „Egzegeza”. Wydał album „Księga słów” indywidualnie oraz w ramach współpracy z innymi raperami (w tym z ks. Jakubem i Bęsiem) ewangelizuje przez koncertowanie i dawanie świadectwa życia z Panem Bogiem.

Młodzież z zainteresowaniem uczestniczyła w spotkaniu i z zadowoleniem przyjęła przygotowany dla nich program. Służy on nawiązaniu i pogłębieniu relacji z Panem Bogiem, a także z rówieśnikami nie tylko z parafii, ale także z różnych miejsc diecezji. Dzięki zaangażowaniu księdza wikariusza i przychylności proboszcza ks. Erwina Jaworskiego młodzież parafii z Lubomierza ma możliwość kontynuowania formacji przez udział w programie opiekuńczo-wychowawczym grupy „PO-Ziomki” oraz uczestnictwo w różnych wydarzeniach religijnych, kulturalnych i rozrywkowych o charakterze lokalnym i diecezjalnym.

Tagi:
młodzi

Młodzi nadali brzmienie

2019-06-17 13:28

Agnieszka Bugała
Edycja wrocławska 25/2019, str. 4

W Trzebnicy, w bazylice pw. św. Jadwigi Msza św. zakończyła XXI Salwatoriański Festiwal „Nadaj Brzmienie”. W Gminnym Centrum Kultury i Sportu odbyła się gala festiwalu i koncert gwiazdy – Stanisława Soyki

Agnieszka Bugała

Chcieliśmy stworzyć atmosferę życzliwości i otwartości dla ludzi, którzy tworzą chrześcijańską muzykę – dobrą i z przesłaniem – mówi ks. Maciej Szeszko SDS, dyrektor Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej, jeden z organizatorów Festiwalu „Nadaj brzmienie” – i to nam się udało.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Dekrety rozdane

2019-06-18 14:10

Katarzyna Krawcewicz

Czerwiec w naszej diecezji od lat jest miesiącem zmian. Księża proboszczowie, wikariusze i neoprezbiterzy otrzymują w tym czasie dekrety. W tym roku to wydarzenie miało miejsce 18 czerwca w domu biskupim w Zielonej Górze. Biskup Tadeusz Lityński wręczył dekrety kilkudziesięciu kapłanom.

Maciej Krawcewicz

Wśród księży, którzy otrzymali dekret, jest ks. Michał Graczyk, który opuszcza naszą diecezję i udaje się do zakonu benedyktynów w Triors we Francji. - To pragnienie kiełkowało we mnie jeszcze w seminarium, ale w pełni odkryłem je już po święceniach. Rozmawiałem o tym z księdzem biskupem, z czasem zacząłem już prosić o zgodę. Rok temu odbyłem dwumiesięczną próbę, a teraz wstępuję do nowicjatu i zaczynam formację – mówi.

Cały artykuł ukaże się w papierowym wydaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

GUS: Co trzecie małżeństwo się rozwodzi

2019-06-18 18:16

mp / Warszawa (KAI)

W świetle danych GUS liczba rozwodów w Polsce stanowi jedną trzecią spośród zawieranych małżeństw w danym okresie czasu. W 2108 r. zawarto nieco ponad 192 tys. związków małżeńskich, a rozwiodło się prawie 63 tys.

rodjulian / fotolia.com

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w 2018 r. zawarto w Polsce nieco ponad 192 tys. związków małżeńskich, podobnie jak w 2017 r. Natężenie zawierania małżeństw

obserwowane na przestrzeni lat jest nieco wyższe na wsi. W tym samym roku rozwiodło się prawie 63 tys. par małżeńskich, a w przypadku kolejnych ok. 1,3 tys. małżeństw orzeczono separację. Korzystny jest fakt, że w 2018 r. rozwodów było o ponad 2 tys. mniej niż w 2017 r., a separacji o 0,3 tys. mniej niż rok wcześniej.

GUS zwraca uwagę, że liczba rozwodów w miastach jest prawie 3-krotnie wyższa niż na wsi. W 2018 r. w miastach rozwiodło się ponad 45 tys. małżeństw. Z kolei liczba separacji w miastach jest ponad 2-krotnie wyższa niż wśród mieszkańców wsi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem