Reklama

Alfabet wyborczy

2014-11-06 10:34

Wojciech Dudkiewicz
Edycja warszawska 45/2014, str. 4-5

Artur Stelmasiak

Już tylko dni, godziny i sekundy dzielą nas od wyborów samorządowych. Wybierając radnych, prezydentów i burmistrzów musimy uważać, żeby to był właściwy wybór. Nadchodząc z pomocą w tej arcyważnej czynności, zamieszczamy alfabet wyborów. Jeśli nie pomoże, to może chociaż nie zaszkodzi

Armia

Konkretnie armia urzędników, która zasiliła aparat administracyjny w warszawskim ratuszu za rządów prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz (PO). Według ekspertów, akurat ta armia nie sprawdzi się na polu walki, ale – liczona razem z członkami rodzin – może przesądzić o wyborczym zwycięstwie pani prezydent.

Bemowo

Dzielnica, którą rządził lokalny dygnitarz PO, Jarosław D., tworząc z niej prywatne ranczo. Oskarżany o nadużycia władzy, nepotyzm, zasilanie publicznymi funduszami przyjaciółki i quasi teściowej, czeka teraz na wynik śledztwa. A oczekując, startuje w wyborach z własnym komitetem i hasłem „Jarosław D. burmistrzem dla Bemowa”. Czymś sobie bemowianie na takiego kandydata musieli zasłużyć.

Co obiecać

Dylemat, z którym muszą się mierzyć co cztery lata kandydaci do samorządu. PiS np. zamierza słuchać Polaków i zmieniać Polskę, Piotr Guział (WWS), zapowiada skok cywilizacyjny i parkowanie za złotówkę, a Sebastian Wierzbicki (SLD) ograniczenie marnotrawstwa, a Joanna Erbel (Zieloni), żeby wszystko było cool.

Reklama

Druga tura

Senny koszmar Hanny Gronkiewicz-Waltz, ale także marzenie innych kandydatów. Inni chcieliby się zmierzyć z panią prezydent. Ale szans nie daje im sama rywalka, unikając debat z innymi kandydatami i rozmów z niezaprzyjaźnionymi mediami, na których mogłaby się wyłożyć.

Erbel Joanna

Kandydatka Zielonych na prezydentkę Warszawy, znana z tego, że jest znana, a jest znana, bo ujawniła, że jest poliamorystką, czyli osoba żyjącą w swobodnych związkach z wieloma osobami jednocześnie, niekoniecznie tej samej płci. Poglądy, poza poliamorią, kandydatki są szerzej nie znane. Po prostu ma być cool.

Gugulski Marcin

Nazwisko radnego z Mokotowa (PiS), człowieka pracowitego. Potrafi mówić na każdy temat i na każdy temat interpelować. Często skutecznie, mimo – co niewyobrażalne – że nie na wszystkim się zna. Ale tak ma każdy rzecznik prasowy, a Gugulski był nim w rządzie Olszewskiego.

Instytucja kultury

Miejsce szczególnie często odwiedzane w czasie kampanii wyborczej przez Hannę Gronkiewicz-Waltz, najczęściej w celu jego otwarcia. Ostatnio odnotowano obecność kandydatki w gotowanych na wybory muzeach Pragi i historii Żydów.

Jesteś widoczny

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”, to akcja promująca chodzenie w odblaskach, a w rzeczywistości kandydata na marszałka województwa Adama Struzika (PSL), warta 250 tys. zł. Marszałek sprytnie podłączył się pod akcję i na plakatach rzuca się dużo bardziej w oczy niż odblaski. A zapłacił nie on sam, lecz samorząd.

Komunikacja miejska

Rodzaj transportu, który ma być udostępniony za darmo warszawiakom płacącym podatki w stolicy. Oczywiście, w wypadku zwycięstwa wyborczego Jacka Sasina. „Jest dobrze wyliczona i oparta na rachunku ekonomicznym” – zapewnia kandydat. Inny kandydat, Piotr Guział, obiecuje obniżkę cen biletów tylko o połowę.

Leming

Na ogół młody i nieźle sytuowany warszawiak, który bezkrytycznie wierzy w to, co usłyszy w programie Lisa, Olejnikowej i Durczoka lub przeczyta w artykule Żakowskiego. Ale – zdaniem prawicy – jest jeszcze do uratowania. Bo to, co chce zrobić prawica w stolicy, poprawi jakość życia leminga, zostawi mu w kieszeni więcej pieniędzy. Nie w ciemię bity leming musi rozważyc zmianę pogladów.

Lemingrad

Rejon stolicy – w okolicach Wilanowa, Ursynowa – gdzie na pewno nie doszłoby do II tury wyborów prezydenckich. Niestety, reszta Warszawy jeszcze nie dorosła do Lemingradu i pewnie dlatego II tura wyborów jednak najpewniej się odbędzie.

Młodzież

Grupa wiekowa, dla której ekipa prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz robi bardzo wiele. „Jeżeli spojrzymy na Warszawę dzisiaj, to Warszawa jest dla młodych ludzi: plaże nad Wisłą, ścieżki rowerowe. To jest bardziej dla was, niż dla starszego pokolenia” – podkreśla szefowa Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska z PO.

Napastnik

Funkcja sprawowana w drużynach piłkarskich przez kandydata PO do sejmiku Mazowsza Dariusza Dziekanowskiego. Choć zawsze był pierwszy albo drugi, teraz wystartuje z miejsca trzeciego w okręgu trzecim, gdzie będzie rywalizował m.in. z kandydatem o łatwo wpadającym w ucho nazwisku Zdzikot (Tomasz, z PiS).

Obraz

Płaski utwór plastyczny, na którym za pomocą farb, stosując techniki malarskie można pokazać przed wyborami samorządowymi marszałka Struzika. Malarskie wizerunek jego i Waldemara Pawlaka są głównymi eksponatami na wystawie „Ziemia płocka duszą malowana” w Muzeum Mazowieckim finansowanym przez marszałka. Marszałek jest sportretowany na luzie, w samej koszuli, z komórką w dłoni.

Płock

Miejscowość na Mazowszu w pobliżu Warszawy, gdzie w wyborach do rady miasta wystartuje Małgorzata Struzik, żona marszałka województwa, dyrektorka wydziału edukacji i kultury w płockim starostwie.

Rosiewicz Andrzej

Wiadomo, o kogo chodzi. Ten znany piosenkarz estradowy przystąpił do boju o głosy warszawiaków hasłem: „Jestem ładny, chce być radnym”. W internecie szybko pojawiła się propozycja hasła dla niejednego kandydata na przyszły rok: „Jestem osłem, chce być posłem”

Straż miejska

Instytucja według Przemysława Wiplera, kandydata na prezydenta stolicy, niepotrzebna w Warszawie, którą zlikwiduje w razie zwycięstwa. Według Wiplera, Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała na straż miejską, „specjalistów od kontrolowania obnośnej sprzedaży sznurowadeł i jajek”, miliard zł, za co „można było wybudować jeden z obiecywanych w 2006 i 2010 r. mostów na Wiśle”. Wipler ma małe szanse, dlatego straż będzie żyła jeszcze długo i szczęśliwie.

Szpital

Konkretnie na Ursynowie – placówka występująca w snach i kampanii prezydenckiej w Warszawie równo często, jak sama Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zapowiadała jego budowę już w 2006 i w 2010, i w tym roku też. W 2018 r. i 2022 r. hasło budowy szpitala zostanie z pewnością twórczo rozwinięte.

Tęcza

Instalacja pseudoartystyczna na placu Zbawiciela w formie tęczy o sześciu barwach, symbolu ruchu pań i panów o odmiennych preferencjach. Kandydat Mariusz Dzierżawski zapowiada likwidacje paskudztwa, gdy wygra wybory, a ze na zwycięstwo nie ma szans, dlatego tęcza będzie żyła jeszcze długo i szczęśliwie.

Ulica

Miejsce w Warszawie podobne do instytucji kultury, szczególnie często odwiedzane w czasie kampanii wyborczej przez Hannę Gronkiewicz-Waltz, najczęściej w celu jego otwarcia. Ostatnio odnotowano obecność kandydatki na otwarciu długo zamkniętej ul. Świętokrzyskiej.

Wszystko

Tyle, ile zrobią wszyscy kandydaci, żeby wygrać wybory samorządowe w Warszawie. Skutkiem ma być m.in. redukcja aparatu administracji, trzecia, a może nawet czwarta linia metra, obniżenie podatków i jednocześnie więcej pieniędzy w kasie, a także zapanowanie powszechnej szczęśliwości.

Zło, całe zło

Stan braku dobra, opisywany w przeboju Krystyny Prońko. Pani Krystyna startuje z list PO do Rady Warszawy, zgłoszona przez koło Wesoła. Dlatego piosenka „Jesteś lekiem na całe zło” może stać się teraz hymnem zwycięskiej – nie ma co się łudzić – Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Tagi:
wybory

Reklama

Jarosław Kaczyński przedstawił 41 "jedynek"

2019-07-13 15:23

wpolityce.pl

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygłosił oświadczenie, prezentując 41 „jedynek” na listach wyborczych partii na jesienne wybory parlamentarne. On sam będzie na czele listy w okręgu warszawskim. Natomiast premier Mateusz Morawiecki będzie otwierał listę w Katowicach.

Artur Stelmasiak

Okręg 1 (Legnica) - wiceprezes PiS i minister Adam Lipiński

Okręg 2 (Wałbrzych) - Szef KPRM Michał Dworczyk

Okręg 3 (Wrocław) - posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka

Okręg 4 (Bydgoszcz) - poseł Tomasz Latos

Okręg 5 (Toruń) - minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski

Okręg 6 (Lublin) - wiceszef MSWiA Sylwester Tułajew

Okręg 7 (Chełm) - wicepremier i szef Komitetu Stałego RM Jacek Sasin

Okręg 8 (Zielona Góra) - poseł Marek Ast

Okręg 9 (Łódź) - wicepremier i minister kultury Piotr Gliński

Okręg 10 (Piotrków Trybunalski) - b. szef MON Antoni Macierewicz

Okręg 11 (Sieradz) - posłanka Joanna Lichocka

Okręg 12 (Chrzanów) - b. rzecznik rządu Rafał Bochenek

Okręg 13 (Kraków) - posłanka Małgorzata Wassermann

Okręg 14 (Nowy Sącz) - poseł Arkadiusz Mularczyk

Okręg 15 (Tarnów) -radna Anna Pieczarka

Okręg 16 (Płock) - minister zdrowia Łukasz Szumowski

Okręg 17 (Radom) - szef gabinetu premiera Marek Suski

Okręg 18 (Siedlce) - minister energii Krzysztof Tchórzewski

Okręg 19 (Warszawa) - prezes PiS Jarosław Kaczyński

Okręg 20 (podwarszawski)- szef MON Mariusz Błaszczak

Okręg 21 (Opole) - wicewojewoda Wiolettta Poroska

Okręg 22 (Krosno) - marszałek Sejmu Marek Kuchciński

Okręg 23 (Rzeszów) - szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski

Okręg 24 (Białystok)- minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski

Okręg 25 (Gdańsk) - wiceminister kultury Jarosław Sellin

Okręg 26 (Gdynia) - poseł Marcin Horała

Okręg 27 (Bielsko-Biała) - wiceminister rodziny Stanisław Szwed

Okręg 28 (Częstochowa) - wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński

Okręg 29 (Gliwice) - minister rodziny Bożena Borys-Szopa

Okręg 30 (Rybnik) - b. europoseł Bolesław Piecha

Okręg 31 (Katowice) - premier Mateusz Morawiecki

Okręg 32 (Sosnowiec) - posłanka Ewa Malik

Okręg 33 (Kielce) - lider Solidarnej Polski i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Okręg 34 (Elbląg) - poseł Leonard Krasulski

Okręg 35 (Olsztyn) - Wojciech Maksymowicz

Okręg 36 (Kalisz)- poseł i b. wiceszef MSZ Jan Dziedziczak

Okręg 37 (Konin) - wojewoda Zbigniew Hoffmann

Okręg 38 (Piła) - Krzysztof Czarnecki

Okręg 39 (Poznań) - minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz

Okręg 40 (Koszalin) - wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker

Okręg 41 (Szczecin) - minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk

Mamy 25 osób, które nie były na miejscach pierwszych w poprzednich wyborach. To zmiana związana z wynikiem wyborów europejskim, a także z tym, że mamy kandydatów młodych metrykalnie i w sensie trwania kariery politycznej — podsumował lider PiS.

Mamy i zmianę i kontynuację, mamy „jedynki”, które w naszym głębokim przekonaniu będą mogły w sposób właściwy wykonywać swoje zadania - a tym zadaniem jest szczególne zaangażowanie, jeżeli chodzi o wybory i szczególnie intensywna reprezentacja tego wszystkiego, co będzie prezentowało w trakcie wyborów Prawo i Sprawiedliwośćn — dodał Jarosław Kaczyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pielgrzymka Kobiet do sanktuarium Królowej Rodzin w Rajgrodzie

2019-07-17 12:42

rr / Rajgród (KAI)

W najbliższą sobotę w sanktuarium Królowej Rodzin w Rajgrodzie odbędzie się Diecezjalne Spotkanie Kobiet. Do udziału w tym wyjątkowym dniu zaproszone są matki i żony, aby zawierzyć siebie i swoje rodziny Rajgrodzkiej Pani – Królowej Rodzin, która jest wzorem zawierzenia, ufności i wierności Bogu.

Krzysztof Świertok

Uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura poprzedzi konferencja „Kościół wobec gender”, którą wygłosi ks. dr Paweł Tarasiewicz – wykładowca WSD w Ełku, oraz modlitwa różańcowa. Zakończeniem spotkania będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej po ścieżkach Kalwarii Rajgrodzkiej.

Sanktuarium Pani Rajgrodzkiej – Królowej Rodzin, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej, jest szczególnym miejscem Jej kultu, a parafia od początku zaistnienia nosi tytuł Narodzenia NMP. W 1999 roku, Papież Jan Paweł II, 8 czerwca podczas Mszy św. w Ełku, pobłogosławił korony i w jubileuszowym 2000 roku wizerunek Matki Bożej Rajgrodzkiej Królowej Rodzin został przyozdobiony koronami papieskimi. Obok kościoła na obszarze 2 ha powstała kalwaria z kamienia. Świątynia cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem wśród pielgrzymów.

Rajgród jest położony na Szlaku Papieskim „Tajemnice Światła”, nad malowniczym jeziorem Rajgrodzkim, nad którym kilkakrotnie spędzał wakacje ks. Karol Wojtyła późniejszy papież Jan Paweł II. W roku bieżącym rajgrodzka parafia obchodzi 500 lecie istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Francja: od 25 lat wspólnotę braci z Taizé wspierają urszulanki z Polski

2019-07-17 19:36

(KAI/VaticanNews) / Taizé

Od ćwierć wieku pracują na wzgórzu w Taizé urszulanki Serca Jezusa Konającego z Polski. Za ich posługę podziękował im przeor wspólnoty, brat Alois. Swoją wdzięczność każdego tygodnia wyraża też młodzież, z którą pracują siostry.

Łukasz Krzysztofka

Pracujący w Taizé od wielu lat polski kapłan brat Marek przypomniał, że przybycie sióstr urszulanek było związane z potrzebą wspierania jego jako jedynego wówczas brata z Polski, by można było przyjąć liczne grupy młodych. Zaprosił je założyciel wspólnoty brat Roger, który bardzo liczył na to, że uda się znaleźć odważne zakonnice, które zechciałyby przyjechać do Taizé. Bardzo je polubił i wspierał, nalegając jednocześnie, by nosiły strój zakonny, żeby było wiadomo, że są to siostry z Polski.

W rozmowie z Radiem Watykańskim siostra Grażyna zaznaczyła, że chociaż początkowo urszulanki służyły głównie Polakom i osobom z Europy Środkowo-Wschodniej, to z czasem objęły swoimi działaniami także mieszkańców innych krajów. "Stopniowo nasza misja się zmieniała, ale cały czas jesteśmy nastawione na służenie młodym i słuchanie ich. Towarzyszymy dziewczętom z różnych krajów, w zależności od tego, jakimi językami mówimy. Zdarza się niekiedy, że dziewczęta, które w Taizé poznały urszulanki, wstępują do tego zgromadzenia" – powiedziała siostra Ania. Dodała, że ona sama właśnie w Taizé poznała urszulanki "i tu rozeznawałam moją drogę i, jak widać, jestem w zgromadzeniu".

W ciągu dwudziestu pięciu lat na wzgórzu w Taizé pracowało kilkanaście urszulanek. Dla życia każdej z nich doświadczenie to było bardzo istotne. Także braciom ze wspólnoty i wielu ludziom młodym nie sposób sobie wyobrazić życia w tym miejscu bez ich obecności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem