Reklama

Niedziela Legnicka

Legniczanie na watykańskim sympozjum o nowej ewangelizacji

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Franciszek

Ks. Waldemar Wesołowski

W dniach 18-20 września w Watykanie odbyło się sympozjum poświęcone nowej ewangelizacji zorganizowane przez Papieską Radę ds. Nowej Ewangelizacji. Dokumentem podstawowym omawianym podczas obrad była adhortacja papieża Franciszka "Evagelii gaudium". W konferencji uczestniczyło blisko 2 tysiące osób z 60 krajów, wśród których były osoby duchowne i świeckie. Polskę reprezentowało 18 osób, w tym 5 z diecezji legnickiej: bp Marek Mendyk, ks. Jarosław Kowalczyk, ks. Bogusław Wolański, ks. Marek Kluwak i ks. Waldemar Wesołowski. Spotkanie było pogłębioną refleksją nad koniecznością prowadzenia nowej ewangelizacji we współczesnym świecie. Prelegenci zgłębiali treść tego dokumentu nie tylko od strony teoretycznej ale i praktycznej, dzieląc się swoim doświadczeniem i inicjatywami w głoszeniu Dobrej Nowiny człowiekowi współczesnemu przy pomocy nowych metod, wśród których zwrócono również uwagę na rolę środków społecznego przekazu. Wskazano na konieczność wychodzenia do świata, dostrzeganie współczesnych problemów, jakimi żyje człowiek. W głoszeniu ewangelii fundamentem jest osobiste doświadczenie Boga, świadectwo, spotkanie. Orędzie ewangelii bowiem to nie nowa ideologia, ale zaproszenie do osobistej relacji z osobowym Bogiem, który pragnie zbawić człowieka.

ZOBACZ GALERIĘ FOTO

W piątek z uczestnikami konferencji spotkał się papież Franciszek. W słowie skierowanym do obecnych w auli Pawła VI powiedział min.: "Świat jest pełen ludzi znużonych i utrudzonych, którzy czekają na Kościół, czekają nas. Naszym obowiązkiem jest do nich dotrzeć i dzielić się z nimi doświadczeniem wiary". Przesłanie to streścił w czterech głównych myślach bp Grzegorz Ryś. Jesteśmy wezwani do wyjścia by szukać ludzi poranionych i samotnych - nie mających Pasterza. Jesteśmy wezwani do ciągłego wychodzenia by szukać współpracowników - jak gospodarz winnicy, który czynił to nie raz ale pięć razy. Jesteśmy wezwani do modlitwy, bo Kościół jest Pana. Jesteśmy wezwani do cierpliwości - na wzór Maryi - umiejącej czekać najpierw 9 miesięcy a potem 30 lat na wypełnienie się Słowa.

Reklama

To, co bardzo mocno wybrzmiewa dla mnie w tych wykładach i propozycjach, to zachęta do odważnego wyjścia do świata - powiedział Radiu Watykańskiemu bp Marek Mendyk. Bardzo mnie uderzyło doświadczenie nawrócenia pastoralnego. Abp Fisichella zwrócił uwagę, że musimy sami najpierw odkryć na nowo wartość Słowa Bożego, zacząć budować na Słowie Bożym, nauczyć się żyć w rytmie Słowa Bożego. Tylko ono przemienia i daje moc. To jest Duch Święty, który jest twórcą ewangelizacji. On katechizuje i przemienia serca ludzi - podkreślił biskup pomocniczy.

Warto przy tej okazji zaznaczyć, że dzieło nowej ewangelizacji prowadzone jest również w Polsce. Zespół do spraw Nowej Ewangelizacji powstał decyzją Konferencji Episkopatu Polski podjętą na 356 Zebraniu Plenarnym w dniach 14-16 października 2011r. Jego przewodniczącym jest bp Grzegorz Ryś.

Informacje o inicjatywach podejmowanych przez zespół dostępne są na stronie www.nowaewangelizacja.org

2014-09-23 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na beskidzkich szczytach

Ruszyła oczekiwana przez amatorów górskich wędrówek 3. edycja „Ewangelizacji w Beskidach”. W tym roku przebiega ona pod hasłem: „Sursum Corda – W górę serca!” A patronuje jej bp Roman Pindel.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję