Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Przemysław Fenrych odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Znany działacz katolicki, felietonista Tygodnika Katolickiego "Niedziela", Przemysław Fenrych został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie zostało przyznane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego za „wybitne zasługi dla rozwoju demokracji lokalnej w Polsce i na świecie, za osiągnięcia w propagowaniu idei społeczeństwa obywatelskiego i samorządności”.

[ TEMATY ]

odznaczenia

Archiwum Przemysława Fenrycha

Przemysław Fenrych ur. w 1951 r. jest nauczycielem, dziennikarzem i działaczem społecznym. W latach 1970 – 1980 był współpracownikiem duszpasterstw akademickich w Poznaniu i Szczecinie. Związany z opozycją – współpracował m. in. z Ruchem Praw Człowieka i Obywatela oraz Ruchem Młodej Polski.

Od strajków sierpniowych 1980 działacz „Solidarności” – organizował komisję strajkową w swoim zakładzie pracy (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna), potem przewodniczący wszystkich polskich bibliotekarzy należących do „Solidarności”. Od roku 1981 członek Prezydium Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” odpowiedzialny za informację, redaktor naczelny wychodzącego codziennie poza cenzurą w nakładzie 10 tys. egz. „Komunikatu Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”, delegat na I Ogólnopolski Zjazd „Solidarności”.

Reklama

W stanie wojennym przez 11 miesięcy internowany w więzieniach w Goleniowie, Wierzchowie i Strzebielinku. W latach 1988 – 1990 członek ogólnopolskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” przy Lechu Wałęsie, zespołu, który w Polsce przygotował od strony opozycyjnej obrady Okrągłego Stołu, a następnie wybory parlamentarne z 4 czerwca 1989 roku. W roku 1989 współzałożyciel Obywatelskiego Komitetu Porozumiewawczego „Solidarność” Ziemi Szczecińskiej, ciała organizującego zwycięskie dla „Solidarności” wybory parlamentarne na Pomorzu Zachodnim. W latach 1990-91 dyrektor – redaktor naczelny szczecińskiego Ośrodka Radia i Telewizji.

Współzałożyciel, wieloletni wiceprezes i prezes Szczecińskiego Klubu Katolików, stowarzyszenia zajmującego się na Pomorzu Zachodnim edukacją społeczną w oparciu o katolicką naukę społeczną, integracją osób prześladowanych i zagrożonych z powodu przekonań, opieką charytatywną, zwłaszcza nad rodzinami i samotnymi matkami. W latach 1981 – 83 członek Prymasowskiej Rady Społecznej – ciała doradzającego Prymasowi Polski Józefowi Glempowi w kwestiach społecznych i gromadzącego osoby niezależnie myślące z całej Polski. W latach 1983 – 1990 Członek Rady Duszpasterskiej diecezji szczecińsko-kamieńskiej, zespołu doradzającego w tych samych kwestiach biskupowi szczecińsko-kamieńskiemu Kazimierzowi Majdańskiemu.

Od 1991 roku zastępca dyrektora szczecińskiego Centrum Szkoleniowego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Trener i ekspert FRDL, specjalista m.in. w dziedzinie komunikacji społecznej, edukacji, odnowy wsi oraz szkoleń metodami interaktywnymi. Pomysłodawca i ekspert Europejskiej Akademii Sołtysa, ukraińskiego Programu „Przejrzysta Ukraina”, Polsko-Ukraińskiej Szkoły Liderów i Animatorów, cyklu białoruskich działań „Przez edukację do społeczeństwa obywatelskiego”.

Reklama

Autor i realizator wielu szkoleń i projektów adresowanych do samorządów, młodzieży, nauczycieli, dziennikarzy i organizacji pozarządowych w Polsce, na Białorusi, Ukrainie, w Kazachstanie i w Tunezji. Tutor w Akademii Tutora związanej ze Stowarzyszeniem Szkoła Liderów. Autor takich książek jak: Komunikacja społeczna w urzędzie gminy, Warszawa 1998 (podręcznik do szkoleń na odległość), Komunikacja w społeczeństwie obywatelskim (w języku ukraińskim i serbskim), Święty Otton. Biskup, Misjonarz, Europejczyk. Szczecin 2004. Redaktor i współautor szeregu książek w języku polskim, białoruskim i ukraińskim. W latach 1998 – 2002 radny Miasta Szczecina – przewodniczący Komisji Edukacji, Sportu i Rekreacji, współautor „Szczecińskiej Karty Współpracy Miasta z Organizacjami Pozarządowymi” oraz strategicznej „Polityki edukacyjnej miasta Szczecina”.

Członek założyciel Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, wiceprzewodniczący Koła w Szczecinie, organizator konferencji „Samorząd przyjazny rodzinie” promującej rodzinną politykę w zachodniopomorskich samorządach lokalnych. Współorganizator Zjazdów Gnieźnieńskich w latach 2003 – 2012.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

O Przemysławie Fenrychu można przeczytać także w Encyklopedii Solidarności: http:// encyklopedia-solidarnosci.pl/wiki/index.php?title=Przemys%C5%82aw_Fenrych

2014-09-23 21:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Państwowe odznaczenie na 80. urodziny biskupa

Niedziela bielsko-żywiecka 14/2018, str. V

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Rakoczy

odznaczenia

Robert Karp

Uhonorowany biskup Tadeusz Rakoczy pośród aktorów cieszyńskiego Misterium Męki Pańskiej

Uhonorowany biskup Tadeusz Rakoczy pośród aktorów cieszyńskiego
Misterium Męki Pańskiej

W 80-lecie urodzin bp senior Tadeusz Rakoczy został odznaczony medalem Primus in Agendo. Wręczenie honorowego tytułu odbyło się w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie 24 marca – w przededniu rocznicy mianowania pochodzącego z Gilowic duchownego pierwszym biskupem bielsko-żywieckim

Odznaczenie „za szczególne zaangażowanie na rzecz rodziny, polityki społecznej oraz ludzi pracy” jubilat otrzymał z rąk wicepremier Beaty Szydło i ministra Stanisława Szweda. – Żadne słowa nie oddadzą naszej wdzięczności, którą żywimy do Księdza Biskupa. Wiele lat pracy, która przyniosła piękne owoce w diecezji bielsko-żywieckiej, to jest dzieło Ekscelencji – mówiła Beata Szydło, życząc odznaczonemu pomyślności i błogosławieństwa Bożego. Oprócz medalu wręczono Biskupowi pamiątkową tablicę przedstawiającą najważniejsze miejsca i wydarzenia związane z jego życiową drogą.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: Anita Włodarczyk z trzecim złotem, brąz Kopron w rzucie młotem

2021-08-03 15:32

[ TEMATY ]

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Anita Włodarczyk rzuciła młotem 78,48 i została po raz trzeci w historii mistrzynią olimpijską. W Tokio brązowy medal wywalczyła Malwina Kopron - 75,49, a siódme miejsce zajęła Joanna Fiodorow - 73,83. Srebro zdobyła Chinka Zheng Wang - 77,03.

Niespełna 36-letnia Włodarczyk wcześniej byłą najlepsza w Londynie w 2012 roku i w Rio de Janeiro w 2016. O jej sukcesach można pisać dużo. Praktycznie na dekadę zdominowała tę konkurencję. Do dwóch tytułów mistrzyni olimpijskiej (w Londynie przegrała z Tatianą Łysenko, ale Rosjanka została zdyskwalifikowana za doping) dołożyła po cztery złote medale mistrzostw świata i Europy. Od 28 sierpnia 2016 do niej należy też rekord globu - 82,98.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję