Reklama

Teologiczny Nobel dla ks. prof. Waldemara Chrostowskiego

2014-11-25 14:59

Barbara Strzałkowska
Niedziela Ogólnopolska 48/2014, str. 28

Dnia 17 czerwca 2014 r. ogłoszono nazwiska laureatów czwartej edycji prestiżowej Nagrody Ratzingera, przyznawanej przez Watykańską Fundację Josepha Ratzingera - Benedykta XVI. Nagroda ta, postrzegana jako teologiczny Nobel, stanowi ogromne wyróżnienie, bilansujące wieloletnią pracę i osiągnięcia uhonorowanych nią naukowców. Potwierdza ich wyjątkowy wkład w rozwój teologii katolickiej uprawianej w duchu kard. Josepha Ratzingera, w latach 2005-13 papieża Benedykta XVI. Dwie wyróżnione osoby to ks. prof. Waldemar Chrostowski, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i w latach 2001-10 na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz prof. Anne-Marie Pelletier, wykładająca w Paryżu oraz w Belgii i we Włoszech. Wspólne dla obojga laureatów jest to, że na kanwie zagadnień ściśle teologicznych zajmują się także problematyką dialogu Kościoła katolickiego z Żydami i judaizmem.

Nagroda pochodzi z prywatnych darowizn i dochodów z publikacji Benedykta XVI. Ustanawiając ją, Ojciec Święty pragnął uhonorować osoby, które w swoich krajach i środowiskach wnoszą wybitny wkład w rozwijanie i promowanie solidnej wiedzy teologicznej. Po raz pierwszy nagrodę przyznano w 2011 r., a jej laureatami zostali trzej naukowcy: o. Maximilian Heim, przeor cystersów w Heiligenkreutz (Austria), Manlio Simonetti, patrolog i wybitny znawca Ojców Kościoła (Włochy), oraz Olegario González de Cardedal, teolog-dogmatyk (Hiszpania). W 2012 r. uhonorowani nią zostali: Rémi Brague, filozof i historyk myśli (Francja) oraz jezuita Brian E. Daley (USA). W 2013 r. Nagrodę Ratzingera otrzymali: Richard Burridge, anglikański pastor i egzegeta (Wielka Brytania), oraz Christian Schaller, teolog świecki i edytor dzieł zebranych J. Ratzingera (Niemcy). Rzut oka na nazwiska i kraje pochodzenia laureatów pozwala wyciągnąć wniosek, że jest to nagroda o profilu prawdziwie międzynarodowym i ekumenicznym.

Reklama

Laureaci są wybierani przez pięcioosobową Radę Naukową, w skład której wchodzą: kard. Camillo Ruini (przewodniczący), kard. Tarcisio Bertone, kard. Angelo Amato, abp Jean-Louis Bruguès i abp Luis Francisco Ladaria. Kard. Ruini, gdy uzasadniał przyznanie Nagrody Ratzingera ks. prof. Waldemarowi Chrostowskiemu, podkreślił, że „jego twórczość - zarówno naukowa, jak i popularyzatorska - jest przeobfita”. Wskazał na wielką liczbę artykułów naukowych autorstwa laureata, redagowanie przez niego monumentalnych biblijnych serii wydawniczych oraz encyklopedii i słowników, a także jego liczne publikacje o charakterze popularnonaukowym, zamieszczane w książkach i czasopismach. Hierarcha nadmienił, że zasadniczym polem badań laureata jest Stary Testament - zwłaszcza biblijni prorocy i ich piśmiennictwo, żydowska literatura międzytestamentalna (schyłek okresu Drugiej Świątyni), a także judaizm rabiniczny i jego relacje z chrześcijaństwem. Na osobną uwagę zasługuje rozległa działalność ks. prof. Chrostowskiego, popularyzująca wiedzę biblijną i teologiczną zarówno w formie prelekcji, konferencji i wykładów, jak też prowadzenia rekolekcji i dni skupienia oraz pielgrzymek do krajów biblijnych.

W ostatnich tygodniach ukazał się tom zatytułowany „Ksiądz Profesor Waldemar Chrostowski”, w którym zostały zebrane i wyszczególnione najważniejsze nurty jego dorobku naukowo-dydaktycznego oraz działalności naukowej i pastoralnej. Dotyczą one okresu do 31 sierpnia 2014 r. i obejmują 30 lat pracy ks. prof. Chrostowskiego od ukazania się drukiem pierwszego artykułu naukowego oraz 27 lat wykładów w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie - z której w 1999 r. utworzono Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego - i na innych uczelniach w Polsce i za granicą. Wykazy nie wyszczególniają setek programów i jeszcze liczniejszych wystąpień w radiu i telewizji oraz w internecie. Zebranie i ukazanie tego bogatego dorobku wpisuje się w uzasadnienie przyznania prestiżowej Nagrody Ratzingera pierwszemu Polakowi.

„Ksiądz Profesor Waldemar Chrostowski”, redakcja: Barbara Strzałkowska, Stowarzyszenie Biblistów Polskich, druk: Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „ADAM”, księgarnia firmowa: (22) 843-47-91, e-mail: wydawnictwo@oficyna-adam.com.pl, www.oficyna-adam.com.pl.

Reklama

Papieski jałmużnik już na Jasnej Górze

2019-08-24 18:26

it / Jasna Góra (KAI)

Kard. Konrad Krajewski jak zwykle przyszedł na Jasną Górę wraz z Pieszą Pielgrzymką Łódzką. Odkąd jest w Watykanie zawsze niesie też intencje wskazane przez papieża Franciszka. W tym roku było jednak inaczej. - Papież prosił, żeby wziąć jego intencje bez wymieniania i to dlatego chyba tak ciężko się szło - wyznał utrudzony pątnik. Dodał, że choć pogoda wyśmienita, sprzyjająca, to jednak droga trudna. - Idę, ale nie mogę przyśpieszyć – podkreślał.

BPJG

Kardynał zauważył jednak, że „chyba takie zwolnienie jest mu potrzebne”. - Żebym pomyślał, że nie można się ciągle z czymś ścigać. Myśleć- ile zrobiliśmy, ilu osobom pomogliśmy. Po prostu trzeba iść rytmem Ewangelii a tam nie ma wyścigów - powiedział.

Przeczytaj także: Kard. Konrad Krajewski: trzeba pamiętać o tym, co nam mówił Jan Paweł II

Wytrawny pątnik, bo to kolejna piesza pielgrzymka papieskiego jałmużnika, podkreśla, że „pielgrzymowanie to nie jest przejście iluś kilometrów czy zmaganie się ze swoim ciałem”. - To wreszcie marsz w dobrym kierunku i chwila na zastanowienie czym jest Kościół, jakie jest moje miejsce w Kościele, bo pielgrzymka to wyznanie wiary – dodał kard. Krajewski.

Zapytany o Kościół w Polsce widziany z perspektywy Watykanu odpowiedział: „jakie by nie były burze, to Kościół jest zawsze Chrystusowy i to jest najważniejsze”.

Kard. Konrad Krajewski jak zwykle wraz z pielgrzymami wkroczył w progi Kaplicy Matki Bożej. Nie uklęknął jednak tuż przed Cudownym Obrazem, w miejscu dla niego przygotowanym, a w przedsionku prezbiterium, tuż przy kracie.

W 94. Pieszej Pielgrzymce Łódzkiej przyszło ok. 2 tys. osób. Przyjechała też grupa rowerowa. W ciągu czterech dni pątnicy pokonali ponad 120 km. Hasłem rekolekcji było wołanie: „Stworzycielu Duchu przyjdź!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Grzegorz Kaszak: Cóż złego zrobiła wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli

2019-08-25 21:16

Magda Nowak

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, 25 sierpnia głównymi ulicami miasta przechodzi procesja maryjna na Jasną Górę z udziałem duchowieństwa, mieszkańców Częstochowy i pielgrzymów z terenu archidiecezji. Tradycyjnie procesję poprzedzają nieszpory odprawiane w archikatedrze.

– Poprzez macierzyńską obecność Maryi Kościół nabiera szczególnej pewności, że żyje życiem Chrystusa Zbawiciela, że żyje tajemnicą odkupienia i uzyskuje także tę jakby doświadczalną pewność, że jest po prostu domem każdego człowieka – mówił podczas nieszporów abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wskazał również na Maryję jako na znak nadziei, Ona jest Tą, która zachęca by mieć odwagę uwierzyć na nowo Bogu i śmiało spojrzeć w oczy Chrystusa. – Pragniemy w tej właśnie modlitwie i w naszej procesji, która jest zawsze rodzajem świadectwa, podziękować Bogu za dar Matki.

Pragniemy prosić Go, aby postawił Maryję na naszej drodze jako światło, które pomaga nam, abyśmy my stali się światłem dla tych, którzy jeszcze trwają w ciemnościach grzechu – podsumował.

W procesji pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo, uczestniczyli kapłani: z biskupem seniorem Antonim Długoszem, biskupem pomocniczym Andrzejem Przybylskim, kapitułą Bazyliki Archikatedralnej; osoby życia konsekrowanego, duża rzesza wiernych, członkowie ruchów i bractw archidiecezji, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz pielgrzymi.

Uwieńczeniem modlitwy była Msza św. celebrowana na jasnogórskim Szczycie, będąca jednocześnie ostatnią nowennową Eucharystią przed jutrzejszą uroczystością. Kazanie do zebranych wygłosił bp diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Słowa rozważania skupił na trwających w Polsce aktach profanacji wizerunku Matki Bożej. – W trosce o szacunek dla naszej Królowej i o dobrobyt naszej ukochanej ojczyzny nie możemy milczeć, tylko na różne sposoby musimy wyrazić swój sprzeciw przeciwko tym skandalicznym zachowaniom oraz podejmować czyny pokutne, by zadośćuczynić Panu Bogu za bluźnierstwa wobec Maryi i Jego osoby – mówił.

– Pytamy autorów i uczestników ataków na Przenajświętszą Panią: Cóż złego zrobiła wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli. Maryja jest Matką Boga i naszą Matką, którą bardzo szanujemy i kochamy. Tymi haniebnymi czynami obrażacie także nasze uczucia religijne. Dlatego nie ma i nigdy nie będzie naszego przyzwolenia na takie niedopuszczalne zachowanie – zaznaczył abp Grzegorz Kaszak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem