Reklama

Kleryckie mistrzostwa rozstrzygnięte

2014-11-25 14:59

Kl. Tomasz Podlewski
Niedziela Ogólnopolska 48/2014, str. 56

Graziako

Mało kto wie, że biskup rzeszowski Jan Wątroba, jeszcze jako rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, w roku 1999, wpadł na pomysł zorganizowania kleryckich mistrzostw w tenisie stołowym. I pewnie nikt wówczas nie przypuszczał, że w niedługim czasie ta impreza stanie się dla większości polskich seminarzystów głównym wydarzeniem sportowym w ciągu roku

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej już po raz 17. zorganizowało Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym. Prawie 50 zawodników z 15 polskich seminariów, diecezjalnych i zakonnych, przyjechało do Częstochowy, by w dniach 17-20 listopada br. po raz kolejny zawalczyć o mistrzowskie tytuły. Gdańsk, Warszawa, Pelplin, Drohiczyn, Kraków, Sosnowiec - lista drużyn była naprawdę imponująca.

Po wylosowaniu składów grup rozpoczęły się pierwsze rozgrywki. Jak zawsze, zmagania odbywały się w dwóch kategoriach: drużynowej i indywidualnej. Imprezę uroczyście zainaugurował abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który po raz kolejny objął wydarzenie patronatem honorowym.

Rozgrywki drużynowe przyniosły wiele emocji, tym bardziej że każda z drużyn, które doszły do półfinałów, prezentowała profesjonalny poziom. Trzecie miejsce zajęli klerycy z Drohiczyna, a finał okazał się wyjątkowo ciekawy, wystąpili w nim bowiem mieszkańcy jednego seminaryjnego domu - drużyna WSD Częstochowa oraz klerycy sosnowieccy. Ostatecznie ekipa WSD archidiecezji częstochowskiej pokonała drużynę WSD Sosnowiec. Wynik 3:0 pozwolił częstochowskim klerykom zostać mistrzami Polski już po raz trzeci. Drużyna sosnowiecka, podobnie jak przed rokiem, stanęła na środkowym stopniu podium.

Reklama

W turnieju indywidualnym najlepszy okazał się kl. Ireneusz Gierczycki z WSD w Opolu (ubiegłoroczny srebrny medalista), drugie miejsce zajął kl. Tomasz Moczulski z seminarium drohiczyńskiego, a tuż za nim uplasował się kl. Norbert Turczynowski z Legnicy. Częstochowski seminarzysta Dariusz Masztalerski, który przed rokiem zdobył brązowy medal, znalazł się zaraz za zwycięską trójką.

Przy organizacji pierwszych mistrzostw czynny udział brał dr Wiesław Pięta - ówczesny wiceprezes Klubu Uczelnianego AZS Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, dzisiaj prezes AZS Częstochowa. Po dziś dzień mistrzostwa odbywają się przy jego nieocenionej pomocy. Trzy pierwsze turnieje miały miejsce w auli WSP, jednak już czwarty, w roku 2002, rozegrano w nowo otwartej hali sportowej WSD w Częstochowie.

Warto wspomnieć, że seminarium w Częstochowie to pierwsza tego typu uczelnia w Polsce, przy której powstał Klub Uczelniany AZS. Powołano go uchwałą zarządu głównego z dnia 19 grudnia 1998 r. Od tamtego czasu klub stale się rozwija.

XVII Mistrzostwa Polski zakończyły się 20 listopada. Dzień wcześniej, podczas uroczystej Eucharystii kończącej oficjalne obchody mistrzostw, ks. dr Andrzej Przybylski, rektor WSD w Częstochowie, mówił w kazaniu: „Każdemu z nas Pan dał jakieś cenne dary. Jednak najcenniejszym skarbem każdego człowieka jest jego życie. Dar jest dany zawsze po coś. Nie można go zachowywać tylko dla siebie, ale trzeba go pielęgnować i dzielić się nim z innymi”. Na koniec ks. Przybylski dodał: „Pielęgnujcie więc w sobie dar życia, ale również każdy, nawet najdrobniejszy talent - choćby ten sportowy. Pamiętajcie, że życiodajny jest tylko ten dar, którym dzielimy się z bliźnim”.

Serdeczne podziękowania składamy wspomnianemu już dr. Wiesławowi Pięcie, a także sportowemu opiekunowi częstochowskich kleryków Januszowi Haszczowi, który z wielkim zapałem angażuje się w przygotowanie rozgrywek oraz prowadzi dla alumnów zajęcia z wychowania fizycznego. Na wyróżnienie zasługuje szczególnie kl. Michał Sokalski, prezes seminaryjnego AZS, który każdy szczegół imprezy dopiął na ostatni guzik. Na pewno przyszłoroczne mistrzostwa zgromadzą jeszcze więcej zawodników i dostarczą przynajmniej tyle samo wrażeń, co te zakończone niedawno. Ich patronem medialnym, jak zwykle, będzie „Niedziela”.

Reklama

Rekolekcje adwentowe z ks. Pawlukiewiczem

2019-12-02 15:38

Salve NET

Czekamy na Pana Jezusa. Jakieś sprytne dziecko zauważyło, że przecież Pan Jezus jest cały czas w Kościele: i w tabernakulum, i jak ksiądz mówi kazanie. I jak ksiądz czyta Ewangelię, to czyta słowo Chrystusa. Chrystus jest obecny. Jak to więc jest, że my czekamy na kogoś, kto jest obecny? To jest wielka tajemnica, że Bóg jest i Bóg przychodzi - mówi ks. Piotr Pawlukiewicz.

youtube.com

Zapraszamy na pierwszy odcinek rekolekcji ks. Piotra, kolejne będą ukazywały się w każdy poniedziałek adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biblijna litania do Najświętszego Imienia Miriam

2019-12-08 23:38

Agnieszka Bugała

Wrocławski biblista ks. Mariusz Rosik napisał książkę o Maryi, pierwszej charyzmatyczce. Już wkrótce będzie można przeczytać całość, ale nam udało się dotrzeć do jej wyjątkowego fragmentu – modlitwy, autorstwa księdza profesora, proponowanej do prywatnego odmawiania. Ks. Rosik wyjawia, że w trakcie pracy nad książką o Matce Jezusa skupił się przede wszystkim na Piśmie Świętym i z niego czerpał po to, aby pokazać, że wszystko to, w co wierzą katolicy odnośnie Maryi ma mocne podstawy biblijne.

pixabay

- Można zapytać: czy Biblia mówi o niepokalanym poczęciu? Owszem, daje solidne przesłanki dla tej prawdy wiary. Tak solidne, że odrzucenie jej wydaje się mniej rozumne i mniej logiczne niż jej przyjęcie – mówi w zapowiedzi.

Biblijna Litania do Najświętszego Imienia Miriam to 33 wezwania – obrazy z niezwykłego życiorysu Maryi – każde z wezwań modlitwy odnajdzie potwierdzenie i rozwinięcie w kolejnych rozdziałach książki. Czy liczba 33 była zamierzoną przez autora? Nie wiemy, ale bez wątpienia oddaje ona prawdziwą pełnię ducha Maryi- życie dla Chrystusa i w Chrystusie, z pełnym zaangażowaniem w każdy rok Jego życia na ziemi.

- Modlitwa zanoszona przez ręce Maryi, zwłaszcza w czasie Adwentu, ma dodatkowy wymiar – Maryja czekała na Jezusa najpiękniej – podkreśla ks. Rosik

Zamieszczamy litanię do prywatnego odmawiania:

Litania do Najświętszego Imienia Miriam

Kyrie, elejson! Chryste elejson, Kyrie elejson!

Chryste, usłysz nas! Chryste, wysłuchaj nas!

Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.

Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami.

Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.

Miriam, Dziewczyno z Nazaretu, módl się za nami,

Miriam, Oblubienico Józefa cieśli, módl się za nami,

Miriam z rodowodu Zbawiciela, módl się za nami,

Miriam, łaską wypełniona, módl się za nami,

Miriam, przez łaskę odnaleziona, módl się za nami,

Miriam, roztropnie Boga pytająca, módl się za nami,

Miriam, Pani pięknej radości, módl się za nami,

Miriam, Matko oczekująca, módl się za nami,

Miriam, Syna Bożego rodząca, módl się za nami,

Miriam, Dziewico na zawsze, módl się za nami,

Miriam, w dziewictwie mocą Najwyższego osłonięta, módl się za nami,

Miriam, z Bogiem w modlitwie złączona, módl się za nami,

Miriam, w Betlejem Jezusa rodząca, módl się za nami,

Miriam, sprawy Boże sercem medytująca, módl się za nami,

Miriam, z duszą mieczem przeszytą, módl się za nami,

Miriam, wędrowców ze Wschodu przyjmująca, módl się za nami,

Miriam, do Egiptu wędrująca, módl się za nami,

Miriam, Niewiasto z Kany Galilejskiej, módl się za nami,

Miriam, Ewo Nowego Przymierza, módl się za nami,

Miriam, szabat świętująca, módl się za nami,

Miriam, Jezusa poszukująca, módl się za nami,

Miriam, słowa Bożego słuchająca, módl się za nami,

Miriam, pod krzyżem Jezusa bolejąca, módl się za nami,

Miriam, Kościół Chrystusowy rodząca, módl się za nami,

Miriam, piękna Pani z wieczernika, módl się za nami,

Miriam, w niebie królująca, módl się za nami,

Miriam, w słońce obleczona, módl się za nami,

Miriam, Matko Mistycznego Chrystusa, módl się za nami,

Miriam, świątynio Boga, módl się za nami,

Miriam, wierna ikono Kościoła, módl się za nami,

Miriam, Niepokalanie Poczęta, módl się za nami,

Miriam, Arko Nowego Przymierza, módl się za nami,

Miriam, bezinteresownie pomoc niosąca, módl się za nami,

Miriam, światłem tajemnic Chrystusa jaśniejąca, módl się za nami.

Módlmy się:

Miriam, w chwili zwiastowania mocą Ducha Świętego osłonięta, uproś nam łaskę wrażliwości na Jego natchnienia, abyśmy za Twoim przykładem przyjęli do serca Jezusa, Twojego Syna i za Twoim wstawiennictwem kroczyli bezpiecznie drogami Tego, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem