Reklama

Niedziela Chrystusa Króla w Legnicy

2014-11-27 10:33

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 48/2014, str. 1

Ks. Piotr Nowosielski

W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w legnickiej katedrze w dniu swojego patronalnego święta modliły się delegacje oddziałów Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Eucharystycznego Ruchu Młodych. Modlitwie przewodniczył biskup senior Stefan Cichy.

W przygotowanie Liturgii zaangażowali się reprezentanci poszczególnych stowarzyszeń. W homilii bp Cichy przypomniał, że Chrystusa Króla próbuje się przedstawiać na wiele różnych sposobów. Chrystusowi Królowi są poświęcane obrazy, rzeźby czy też produkcje filmowe. Ksiądz Biskup nawiązał też do osobistych wspomnień, kiedy przed kilkunastu laty miał okazję uczestniczyć w spotkaniu biskupów w Meksyku. Obok oficjalnych obrad odwiedził jedną z biedniejszych parafii, w której brakowało ludziom wiele do normalnego życia, ale biskup miejsca chwalił tę parafię za niezwykłe bogactwo duchowe. Działało w niej ok. 20 stowarzyszeń i wspólnot, które gromadziły dzieci, młodzież i dorosłych. – Kiedy stamtąd wyjeżdżaliśmy, mieszkańcy żegnali nas zawołaniem: „Chrystus Król i Maryja Królowa” – wspominał kaznodzieja. – Widać było, jak żyją wiarą w Chrystusa, swojego Króla, i na co dzień starają się Jemu służyć. To było dla nas świadectwem, że oni poważnie przygotowują się na ten szczególny egzamin, który będziemy musieli zdać przed Chrystusem Królem na Sądzie Ostatecznym.

Nawiązując do Ewangelii, mówił: – Słowo Boże mówi nam, że Chrystus Król będzie nas sądził nie z tego, ile się modliliśmy, cośmy napisali, cośmy powiedzieli, ale z tego, co uczyniliśmy. „Chrystus, Król miłości” – jak pisał św. Jan od Krzyża – będzie nas sądził z miłości. Jako przedstawiciele różnych stowarzyszeń i ruchów, starajmy się jak najlepiej przygotować do tego wydarzenia, aby zdać egzamin z miłości – mówił Ksiądz Biskup.

Reklama

Bp Cichy przypomniał też osoby, które patronują poszczególnym stowarzyszeniom. Dla AK jest to bł. Stanisław Kostka Starowieyski, KSM – bł. Karolina Kózkówna, a dla ERM – bł. Imelda Lambertini. O tej ostatniej błogosławionej, pochodzącej z Bolonii, Ksiądz Biskup przypomniał, że podjął starania o pozyskanie jej relikwii. Jednak ostatni okres w jego życiu, związany z zakończeniem pracy jako biskupa diecezjalnego, sprawił, że nie udało się zrealizować tego przedsięwzięcia do końca.

– Można jeszcze wyliczać wielu innych świętych i błogosławionych, którzy budowali tu na ziemi królestwo Chrystusowe, ale do nich mamy dołączyć dzisiaj i my. Nie tylko przedstawiciele Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży czy też Eucharystycznego Ruchu Młodych, lecz wszyscy tu zgromadzeni. Wszyscy mamy to królestwo budować, nie tylko powtarzać w codziennej modlitwie „przyjdź królestwo Twoje”, ale budować naszą modlitwą, zaangażowaniem, pomocą wobec drugich, potrzebujących. Byśmy z rękoma pełnymi dobrych uczynków mogli stanąć przed Chrystusem, Królem miłości, i zdać egzamin z naszego życia w naśladowaniu Jego postawy – apelował bp Cichy.

Wśród uczestników Liturgii był ks. prał. Józef Kloch, rzecznik Episkopatu Polski, który przybył tego dnia do Legnicy na zaproszenie Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej, mającej doroczne spotkanie, z wykładem pt.: „Jak aktywnie głosić Dobrą Nowinę w Internecie”.

Tagi:
uroczystość Chrystusa Króla

Reklama

Na styku trzech granic

2019-12-10 10:48

Marianna Urban
Edycja legnicka 50/2019, str. III

W wigilię uroczystości Chrystusa Króla na styku granic: Czech, Niemiec i Polski w Porajowie, tam gdzie stanął Krzyż Pojednania Narodów, odbyło się spotkanie modlitewne

Franciszek Romaniak
Uczestnicy modlitwy na styku granic

Wokół tego Krzyża, znaku miłości i przebaczenia, na którym Chrystus otwiera swoje ramiona, by przygarnąć każdego zagubionego, już po raz trzeci zgromadzili się wierni, zamieszkujący ten zakątek ziemi sąsiadujących ze sobą narodów, wraz ze swoimi duszpasterzami. Spotkania są poświęcone modlitwom o pokój, miłość, zgodę, budowanie królestwa Bożego na ziemi. W tym roku szczególną intencją była modlitwa o łaskę nawrócenia i powrotu do chrześcijańskich korzeni narodów Europy, oraz o pokój i pojednanie w Chrystusie dla Europy i świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Adrian Józef Galbas SAC – biskupem pomocniczym diecezji ełckiej

2019-12-12 12:37

KAI

Ks. Adrian Józef Galbas SAC, prowincjał Księży Pallotynów w Poznaniu został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.


Ks. Adrian Józef Galbas SAC

Biskup nominat Adrian Józef Galbas ma 51 lat. Jest doktorem teologii duchowości. Studiował też dziennikarstwo. W czasie dotychczasowej posługi pełnił m.in. funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. Był też proboszczem parafii pw. św. Wawrzyńca w Poznaniu oraz radcą prowincjalnym. Od 2011 roku pełni funkcję przełożonego prowincjalnego pallotyńskiej Prowincji Zwiastowania Pańskiego z siedzibą w Poznaniu.

Ks. Adrian Józef Galbas SAC, urodził się 26 stycznia 1968 roku w Bytomiu. W 1987 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. W latach 1987-1993 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył 10 września 1993 roku w Zakopanem, a 7 maja 1994 r. roku w Ołtarzewie został wyświecony na kapłana.

Ks. Adrian Józef Galbas SAC od 1994 do 1995 r. był wikariuszem w parafii św. Michała Archanioła w Łodzi. W latach 1995 – 1998 studiował na KUL-u teologię oraz komunikacje i dziennikarstwo. W latach 1998-2002 pełnił funkcje prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie., a od 2002 do 2005 był radcą w zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. W latach 2002 – 2003 był też sekretarzem ds. Apostolstwa w Częstochowie. W 2003 roku został proboszczem parafii św. Wawrzyńca w Poznaniu i był nim do 2011 roku. Jednocześnie od 2008 do 2011 roku pełnił także funkcję radcy w zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

Ks. Adrian Józef Galbas SAC w 2012 roku otrzymał tytuł doktora teologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 roku jest prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

BP KEP

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nigeria: dwaj uprowadzeni księża odzyskali wolność

2019-12-12 14:34

kg (KAI/FIDES) / Abudża

Dwaj nigeryjscy księża katoliccy: Joseph Nweke i Felix Efobi, uprowadzeni 6 grudnia w południowo-zachodniej części kraju, odzyskali wolność wieczorem 10 bm. Chociaż porywacze żądali początkowo 100 mln naira (nieco ponad 1 mln zł) za ich zwolnienie, ostatecznie wypuścili ich bez otrzymania jakiegokolwiek okupu.

Mikamatto/Foter/Creativ Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY2.0)

Obaj księża, pracujący w diecezji Awka na południu Nigerii, zostali uprowadzeni 6 grudnia, gdy udawali się na ślub swych parafian ze stanu Anambra do Akure – stolicy stanu Ondo. Duchownych, jadących autostradą Benin-Owo w orszaku weselnym, zatrzymali w pewnej chwili nieznani uzbrojeni mężczyźni koło miejscowości Ajagbale, wyciągnęli ich z samochodu i wywieźli w nieznanym kierunku.

Według świadków napastnicy nie interesowali się innymi samochodami i ich kierowcami, a nawet nie zabrali nikomu ich telefonów komórkowych i - jak powiedział jeden z uczestników zajścia - "porwali tylko księży i pozostawili resztę". Po pewnym czasie porywacze odezwali się, żądając 100 mln naira okupu w zamian za zwolnienie obu kapłanów, ale po kilku dniach uwolnili ich, nie otrzymawszy żadnych pieniędzy.

Watykańska agencja misyjna Fides podała, powołując się na miejscowe źródła, że księża odzyskali wolność wieczorem 10 grudnia na szosie. Wyjechał po nich jeden z kapłanów z Owo.

Porwania księży i zakonników na południu Nigerii są od wielu lat wielką plagą. W samym tylko stanie Enugu uprowadzono w tym roku 9 kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem