Reklama

Jubileusz parafii w Jaworznie-Jeziorkach

2014-11-27 10:33

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 48/2014, str. 6-7

Piotr Lorenc
Kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie-Jeziorkach

5 listopada br. świętowano 20. rocznicę istnienia parafii św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie-Jeziorkach. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Parafia pw. św. Józefa Rzemieślnika należy do najmłodszych w Jaworznie. Oficjalnie została powołana do istnienia w 1994 r. A została wydzielona z dwóch wspólnot: Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaworznie-Byczynie i św. Wojciecha w Jaworznie. Przed utworzeniem samodzielnej parafii katecheza dzieci i młodzieży odbywała się w domach prywatnych, a mieszkańcy Jeziorek na Msze św. chodzili albo do Byczyny, albo do centrum Jaworzna.

Na pomysł utworzenia samodzielnej parafii wpadł ks. Jan Głód, ówczesny proboszcz z Byczyny. Pierwsze co zrobił, to pozyskał do swojego projektu wiernych, a następnie postarał się o działkę pod budowę tymczasowej kaplicy. W niedługim czasie mieszkańcy Jeziorek cieszyli się z nowo powstałej kaplicy, którą poświęcono 1 maja 1984 r. Równocześnie z budową kaplicy rozpoczęto starania o zezwolenie na budowę kościoła. I już w sierpniu 1984 r. taką zgodę uzyskano. Kościół parafialny zaprojektował inż. architekt Józef Maria Dutkiewicz. Budowę kościoła rozpoczęto wiosną 1985 r. Wtedy jeszcze były takie czasy, że wielu wiernych pomagało przy pracach ziemnych czy wznoszeniu murów. Prace budowlane zostały zakończone w 1989 r., co należy uznać za sukces, gdyż kościół powstawał tylko i wyłącznie staraniem mieszkańców Jeziorek. W latach 1989-94 budynek pozostawał w stanie surowym i nie prowadzono dalszych prac. Przełom nastąpił w czerwcu 1994 r., kiedy to staraniem ks. Eugeniusza Cebulskiego, kolejnego proboszcza z Byczyny, do kościoła doprowadzone zostało zasilanie elektryczne i, co więcej, bp sosnowiecki Adam Śmigielski erygował w Jeziorkach samodzielną parafię pw. św. Józefa Rzemieślnika. Stało się to 26 sierpnia 1994 r. Pierwszym proboszczem, na którego spadło dzieło dokończenie budowy i wyposażenie kościoła, był ks. Jerzy Dębski. Po objęciu parafii ks. Dębski wraz z wiernymi rozpoczął intensywne prace wykończeniowe w kościele i w budynku plebanii, który stanowi integralną część budowli. Jeszcze tego samego roku w grudniu, na zakończenie rekolekcji adwentowych bp Piotr Skucha poświęcił nowe tabernakulum. Na początku 1995 r. udało się zamontować okna w kościele. Wstawione zostały dwukomorowe zestawy szyb ze szkła katedralnego z wewnętrzną wkładką szkła witrażowego wg projektu Janusza Łęgowskiego – plastyka z Katowic. Wiosną, dzięki zaangażowaniu parafian wytynkowano część mieszkalną, zakrystię i salki dla dzieci oraz wykonano centralne ogrzewanie na plebanii. W pierwszą rocznicę utworzenia parafii – 26 sierpnia – poświęcony został nowy ornat ufundowany przez Żywy Różaniec. We wrześniu natomiast pomalowany został dach kościoła. W maju i czerwcu 1996 r. wytynkowane zostało wnętrze kościoła. 22 września 1996 r. podczas wizytacji kanonicznej bp Skucha odprawił Mszę św. w murach nowego kościoła, w czasie której dokonał wmurowania kamienia węgielnego, pobłogosławienia nowej świątyni i poświęcenia stacji drogi krzyżowej.

Reklama

Rok 1997 nie zostanie dobrze zapamiętany przez parafian. W Wielki Piątek, 28 marca, podczas silnej wichury zostało zerwane poszycie wschodniej części dachu kościoła. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wiernych jeszcze w tym samym dniu zabezpieczono budynek kościoła przed większymi szkodami. Z pomocą parafii przyszła diecezja. Bp Śmigielski zarządził zbiórkę, w wyniku której zebranych zostało 26 tys. zł. W lipcu rozpoczęto gruntowne prace remontowe dachu; budynek został jeszcze zabezpieczony instalacją odgromową. W sierpniu przyszedł czas na układanie posadzki w kościele. Wykonano również lamperię z tynku akrylowego. Rok 1997 zakończył się odbiorem budowlanym budynku kościoła. Z początkiem 1998 r. rozpoczęto malowanie i wyposażanie kościoła, które zaprojektował Janusz Łęgowski. W lutym 1999 r. zamontowano na wieży kościelnej dzwony elektroniczne oraz zamontowano instalację nagłaśniającą w kościele. I w końcu po przygotowaniu świątyni i terenu wokół niej nadszedł czas konsekracji. Dokonał tego 5 listopada bp Śmigielski. Od tej chwili wierni z Jeziorek mają miejsce kultu namaszczone świętymi olejami przez biskupa, miejsce wymodlone, miejsce w którym zamieszkał Bóg. W 2002 r. parafia wzbogaciła się o nowe ławki i konfesjonały, które wykonał jeden z parafian.

W sierpniu 2004 r. dobiegła końca posługa duszpasterska ks. Dębskiego. Zastąpił go ks. Wiesław Jarząbek, który szczęśliwie doprowadził parafię do świętowania jubileuszu 20-lecia istnienia. Główne uroczystości odbyły się 5 listopada, w dniu, w którym dokładnie przypadła 14. rocznica konsekracji świątyni. Przewodniczył im bp Grzegorz Kaszak. Podczas dziękczynnej Eucharystii Pasterz kościoła sosnowieckiego poświęcił tablicę upamiętniającą bp Śmigielskiego, który erygował parafię przed 20 laty. – Nasza wspólnota jest niewielka, ale zaradna i ofiarna. Każdego roku wykonujemy prace przy kościele, plebanii i wokół świątyni. W ostatnim czasie udało nam się wykonać elewację zewnętrzną kościoła. Została do ocieplenia tylko wieża. Świątynia była także malowana w środku przed 5 laty. Ostatnim naszym projektem jest wykonanie schodów i ganku na plebanii. A przymierzamy się do zmiany schodów wejściowych do kościoła i przearanżowania prezbiterium – tłumaczy ks. Jarząbek.

Tagi:
parafia

Reklama

Parafia świętego niepokoju

2019-08-19 07:55

Marian Banasik

Niedziela z „Niedzielą” w parafii św. Brata Alberta w Częstochowie-Kiedrzynie.

B.M. Sztajner/Niedziela

Dziękujemy „Niedzieli”, jej redaktorom za trud głoszenie Dobrej Nowiny – powiedział ks. Sławomir Wojtysek, proboszcz parafii św. Brata Alberta w Częstochowie-Kiedrzynie. 18 sierpnia redaktorzy „Niedzieli” gościli w tej parafii w ramach Niedzieli z „Niedzielą”.

– W dzisiejszych czasach bardzo potrzebna jest odwaga głoszenia prawdy. I to czyni nasza „Niedziela”. Chciałbym, żeby w naszych rodzinach „Niedziela” była jeszcze bardziej obecna – mówił ksiądz proboszcz witając redaktorów „Niedzieli”.

Zobacz zdjęcia: Parafia świętego niepokoju

Na Mszach świętych homilię wygłosił ks. red. Mariusz Frukacz. Nawiązując do czytań mszalnych podkreślił, że „Jezus pragnie zapalić ogień Bożej miłości. Ten ogień bierze początek z Jego krzyża” – Boża miłość wypala to wszystko, co jest złe i niewłaściwe w naszym życiu. Każdy z nas musi nieść ten ogień miłości, dlatego też może również spotkać się ze sprzeciwem – mówił ks. Frukacz.

– Każdy chrześcijanin, który jest świadkiem Bożej miłości może doświadczyć losu proroka Jeremiasza, który został zanurzony w błocie, doświadczył hańby. Każdy wiarygodny świadek musi przejść przez doświadczenie krzyża i jego hańbę – kontynuował ks. Frukacz i dodał: „Mamy patrzeć na Jezusa, który przecierpiał krzyż, doświadczył hańby”.

- Tygodnik katolicki „Niedziela” idzie do nas z ogniem Bożej miłości i prawdy. Czasem budzi sprzeciw, bo głosi trudną prawdę i upomina się o miejsce Boga w ludzkim sercu, w rodzinach i świecie – podkreślił redaktor „Niedzieli”.

Kapłan wskazał również, że „parafia, nasza rodzina nie mogą być wspólnotami świętego spokoju, ale świętego niepokoju o zbawienie, o wiarę i prawdę” – Obojętność, letniość to nie jest postawa chrześcijańska. Każdy chrześcijanin to człowiek ognia Bożej miłości. Świadek pełen świętego niepokoju zawsze będzie znakiem sprzeciwu – podsumował ks. Frukacz.

Wierni mogli porozmawiać z redaktorami „Niedzieli” i zapoznać się z ofertą wydawniczą tygodnika – „Niedziela” spełnia bardzo ważną rolę w naszej rodzinie. Podtrzymuje naszą wiarę. Również w obecnych czasach zamętu „Niedziela” prowadzi nas we właściwym kierunku. Ten tygodnik prowadzi nas do Jezusa – podkreślili Eugeniusz i Teresa Policińscy.

Natomiast Elżbieta Cierpica w rozmowie z „Niedzielą” powiedział, że w naszym tygodniku zawsze szuka treści, artykułów, które mogłaby przekazać rodzinie. – Od „Niedzieli” oczekuję więcej artykułów o rodzinie, o tym jak przekazywać wiarę dzieciom, wnukom – powiedziała p. Cierpica.

Tego dnia odbyło się również spotkanie modlitewne członków Stowarzyszenia Przenajdroższej Krwi Chrystusa, którzy przybyli z różnych wspólnot parafii naszej archidiecezji. Czciciele Przenajdroższej Krwi Chrystusa uczestniczyli we Mszy św. Wysłuchali również konferencji o duchowości Krwi Chrystusa. Nie zabrakło również spotkania z redaktorami „Niedzieli”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Krajewski o spowiedzi: Bóg zawsze daje mi szansę!

2019-08-20 09:37

xpk / Łódź (KAI)

- Kiedy się spowiadam, to świat staje się lepszy! – To nie znaczy, że jak wyjdę z tego kościoła, to Drużbice będą lepsze. To ja będę inaczej patrzeć na świat! Będę patrzył oczyma czystymi! Będę patrzył na nowo! Bóg zawsze daje mi szanse! Idź i nie grzesz więcej! Idź i bądź piękny! Bądź jak ja przebaczaj wszystkim! – mówił do pielgrzymów kardynał Konrad Krajewski.

Archidiecezja Łódzka

Wczoraj po porannej Mszy świętej 353 pielgrzymów wyruszyło z Pabianic w 551. Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Przez pięć dni pątnicy pokonają 133 km i staną przed szczytem tronu Królowej Polski.

W pierwszym dniu pątniczego trudu, wieczorem tuż przed jego zakończeniem, miało miejsce nabożeństwo pokutne, w czasie którego była okazja do rachunku sumienia oraz wyznania grzechów w sakramencie pokuty i pojednania.

W tym roku – po raz pierwszy - to nabożeństwo odbyło się w parafii pw. Św. Rocha w Drużbicach, a przewodniczył mu ksiądz kardynał Konrad Krajewski. W homilii wygłoszonej do pielgrzymów - opierając się o tekst ewangelii - jałmużnik papieski wskazał na – grzech, który choć dokonywany jest w samotności - bo nikt o nim nie wie, lub wydaje mi się, że o nim nikt nie wie - jest zawsze grzechem społecznym! – zauważył kardynał Krajewski. - Bo jeżeli ja jestem człowiekiem słabym i grzesznym, to grzech oddziałuje zawsze na innych. Dlatego ta wspólnotowa celebracja sakramentu pokuty jest bardzo pomocna. Wszyscy jesteśmy grzeszni, ale wszyscy całkowicie ufamy Jezusowi, bo tylko całkowite zaufanie Jemu, może nas poprowadzić do całkowitego piękna! Wtedy zaczyna działać Jezus, a nie ja! – podkreślił.

- Grzech na początku może się wydawać całkiem fajny, i tak się zaczyna na ogół! Grzech może być na początku całkiem sympatyczny, bo jest pięknie opakowany tak, jak prezent! Ale potem zostajemy jak szmaty, potem on nas niszczy. On potem powoduje że człowiek odchodzi smutny. Czy ja po grzechu, gdy nie podobam się Panu Bogu, jestem smutny? Czy jest mi przykro, nie tyle z powodu grzechu, ale dlatego, że obraziłem Boga? – pytał kardynał z Łodzi.

- To dzisiejsze nabożeństwo jest po to, byśmy po nim zaczęli patrzeć na świat tak, jak patrzy na niego Jezus. By nasze serce biło w rytm Jego serca - uczyń serce moje według serca Twego! Trzeba nam wyjść stąd pełnym łaski, pięknym, odnowionym. Wyjść tak – jak mówi Ojciec Święty Franciszek – by nie bać się niczego, by mieć zawsze przy sobie Jezusa! - tłumaczył kardynał.

Jałmużnik papieski zaapelował do pielgrzymów – proszę was, kiedy dziś uklękniecie przy konfesjonale powiedzcie Jezusowi o tym, że Go kochacie! Jezu, ja Cię naprawdę kocham! A te grzechy są tylko po to, bym wyszedł dziś z tej świątyni piękny, pełen nadziei. Ja też dziś przy mojej spowiedzi powiem Jezusowi – kocham Cię! Kocham mimo moich grzechów, moich upadków, moich słabości, mimo, że zmęczony jestem także moim ciałem – kocham Cię Jezu! – tłumaczył kaznodzieja.

Nabożeństwo pokutne połączone ze spowiedzią świętą zakończyło pierwszy dzień pabianickiego pielgrzymowania do Częstochowy. Przed pątnikami jeszcze 4 dni pielgrzymowania na uroczystości odpustowe Matki Boskiej Częstochowskiej – 26 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kongres 60 Milionów sposobem na integrację Polaków z całego świata!?

2019-08-20 20:52

Informacja prasowa

60 milionów Polaków! 40 milionów w kraju i aż 20 milionów poza jego granicami! Kongres 60 Milionów – największa integracja Polaków z całego świata! Rok 2019 to 6 edycji kongresu w sześciu różnych miastach. Słoneczne Miami, zachmurzony Londyn, modernistyczny Berlin, fantastyczne Buffalo, niezwykły Nowy Jork i przede wszystkim nasz ojczysty Rzeszów!

Informacja prasowa

Uznani eksperci, czołowi przedstawiciele wielu branż oraz liderzy polonii z całego świata. Budowa i pogłębianie stosunków pomiędzy polonią a Polakami. Ciekawe dyskusje, inspirujące prelekcje i skuteczny networking, to fundamenty tej inicjatywy.

Przed nami polska odsłona Kongresu 60 Milionów w pięknym i innowacyjnym Rzeszowie! Od 28 do 30 sierpnia w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego będziemy pielęgnować polskie tradycje i rozmawiać o gospodarce, inwestycjach, finansach, biznesie i promocji Polski. Trzy dni intensywnych debat, wydarzeń towarzyszących a w tym sentymentalna podróż do Krakowa.

Dzień w całości poświęcony merytorycznym aspektom integracji Polaków z całego świata to 30 sierpnia. G2A Arena stworzy szansę udziału w kilkunastu panelach dyskusyjnych oraz power speechach, dzięki którym będzie można spojrzeć na potencjał z perspektywy nie tylko rodzimych przedsiębiorców, ale także biznesmenów z polskimi korzeniami. Całość zapowiada się niezwykle intensywnie! Zakres tematyczny najbliższej odsłony Kongresu 60 Milionów obejmie takie zagadnienia, jak:

• promocja polskich regionów wśród Polonii

• gospodarczy potencjał Polski

• turystyka medyczna, wypoczynkowa i biznesowa

• rynek finansowy

• przedsiębiorcy polonijni

• siła polskiej innowacji

• studia w Polsce

• logistyka jako potrzeba i szansa rozwojowa

• siła polskiego menedżera

• promocja polskich produktów

• pozarządowe organizacje polskie i polonijne

• siła przebicia polskiej innowacji w medycynie na rynkach zagranicznych

Na edycję rzeszowską zaplanowano także punkty programu umożliwiające zarówno wzmocnienie więzi polonijnych, jak i budowę międzynarodowych relacji biznesowych.

Ważne informacje:

Termin: 28-30 sierpnia 2019 r.

Miejsce wydarzenia: G2A Arena, Jasionka 953

Rejestracja: evenea.pl/event/60mln-rzeszow/

Strona wydarzenia: 60mln.pl/y2019/rzeszow-2019/

FB wydarzenia: facebook.com/60mln/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem