Reklama

Niedziela Przemyska

Uczcić Niepokalaną, czyli... papieskie łzy wzruszenia...

160 lat temu, 8 grudnia 1854 r., papież Pius IX ogłosił w Rzymie długo oczekiwany dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Wielokrotnie uroczyście obchodzono rocznicę tego wydarzenia także w diecezji przemyskiej...

Opisując to wydarzenie „Przegląd Lwowski” z 1879 r. zwrócił uwagę na to, że „Czcigodne oblicze papieża promieniało radością, a prześliczne oczy zaperliły się łzami”. Śpiewacy papiescy zanucili „Veni Sancte Spiritus”, zaś 60 tysięcy wiernych obecnych wówczas w Bazylice padło na kolana, a „w chwili wymawiania przez Papieża słów określających dogmat, niebo zajaśniało pogodą, promień słoneczny padł na oblicze Papieża”. Obwieszczenie dogmatu wzruszyło obecnych wiernych, a z ich piersi wydostał się jeden wielki okrzyk: „niech żyje Niepokalana Dziewica”. W tym samym czasie w trzystu rzymskich kościołach odezwały się dzwony, obwieszczając światu radosną nowinę, a na Zamku św. Anioła oddano honorowe salwy.

Wielkim czcicielem Niepokalanego Poczęcia był biskup przemyski Józef Sebastian Pelczar; święty biskup złożył śluby odmawiania raz w tygodniu cząstki Różańca, a raz w miesiącu odprawiania Mszy św. jako swój osobisty dar za ogłoszenie dogmatu Niepokalanego Poczęcia NMP. Jednak prawda o Niepokalanym Poczęciu od dawna funkcjonowała w Kościele. Głęboko wierzono, że Najświętsza Panna Maryja od pierwszej chwili swego poczęcia – „mocą szczególnej łaski i przywileju Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, została zachowana i nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego”. Już w XV stuleciu papież Sykstus IV ustanowił w Rzymie święto Poczęcia Niepokalanej, a od czasów papieża dominikanina – Piusa V zaczęto je obchodzić w całym Kościele.

Jak to „drzewiej” świętowano...

Na różny sposób próbowano uczcić kolejne rocznice ustanowienia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Np. w 1894 r. powstaje w Przemyślu sodalicja alumnów przemyskiego seminarium duchownego właśnie pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Istniały także specjalne bractwa Niepokalanego Poczęcia, np. przy klasztorze Bernardynów w Leżajsku czy przy kościele parafialnym w Strzyżowie. 50-lecie ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi w 1904 r. – uczczono w przemyskim Sokole. Przemawiał burmistrz Doliński, chóry wykonywały pieśni: „Pokłon Przeczystej Rodzicy”, „Zdrowaś Mario” i „U stóp Niepokalanej”; chór ruski zaintonował pieśń „Pod Twoju Myłost”. 7 grudnia 1904 r. odprawiono uroczyste nieszpory o Ojców Franciszkanów, które celebrował biskup Pelczar. Po jego homilii i nabożeństwie dookoła kościoła nastąpiła uroczysta procesja z figurą Niepokalanej. Następnego dnia w katedrze łacińskiej już o 6.00 rano odprawiono uroczystą Mszę św. koncelebrowaną pod przewodnictwem biskupa sufragana przemyskiego Fischera. W uroczystej Sumie o godz. 10 wziął udział bp Józef Sebastian Pelczar. O 16.00 były uroczyste Nieszpory z homilią biskupa i po odśpiewaniu „Te Deum laudamus” błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Domy przemyślan przyozdabiano specjalnymi obrazkami Niepokalanej (w sześciu kolorach), które w dziesięciu tysiącach egzemplarzy były do nabycia w księgarniach przemyskich. Dochód ze sprzedaży obrazków przeznaczony był na przytulisko Brata Alberta. Święto Niepokalanej uczciło także Towarzystwo Młodzieży Rękodzielniczej im. Tadeusza Kościuszki, a także przemyscy kupcy i młodzież kupiecka. Rocznicę ustanowienia dogmatu uroczyście obchodzono także na zamku książąt Sapiehów w Krasiczynie. Księstwo urządziło wieczorek z przedstawieniem: „U stóp Niepokalanej”. W tym samym roku na pamiątkę ogłoszenia wspomnianego dogmatu ustawiono wiele figur przedstawiających Niepokalaną, umieszczoną na specjalnej kolumnie. Opierano się na pomniku Matki Bożej ustawionym w Rzymie na placu Hiszpańskim, trzy lata po ogłoszeniu dogmatu. Podobne postumenty ustawiono w Jarosławiu przy ul. Krakowskiej oraz w Zarzeczu koło Przeworska. Pomnik upamiętniający to wydarzenie stanął również koło przeworskiego cmentarza.

Dar siostry Marceliny

W 20. rocznicę ogłoszenia dogmatu w 1874 r. w Jarosławiu, na terenie dawnego folwarku Jezuitów, w którym kiedyś mieszkał i pracował nad swoimi kazaniami Piotr Skarga, poświęcono kamień węgielny pod budowę klasztoru Sióstr Niepokalanek, przy udziale Matki Założycielki – Marceliny Darowskiej. Wróciła ona akurat z Rzymu, gdzie u papieża Piusa IX uzyskała zatwierdzenie „po wieczne czasy” Zgromadzenia Niepokalanek. Rok później dokonano poświęcenia „jaśniejącej bielą” figury Niepokalanej z marmuru karraryjskiego dłuta Oskara Sosnowskiego, wykonanej w Rzymie. Madonna ta ukoronowana została zaraz po wojnie – w 1946 r. – jako wyraz wdzięczności jarosławian, za ocalenie miasta od nalotów bombowych na miasto. Z okazji jubileuszu 50-lecia działalności Zgromadzenia Niepokalanek, Henryk Sienkiewicz skierował do Matki Darowskiej słowa: „Nauczyłaś dzieci i kobiety polskie miłować Boga i kraj ojczysty, czcić wszystko, co wielkie, szlachetne a nieszczęśliwe, więc wielki a nieszczęśliwy naród ocenił i uczcił Ciebie. Pozwól i mojej głowie pochylić się przed Twą zasługą i złożyć Ci należny hołd za tę pracę tak długą, a tak doniosłą dla naszego społeczeństwa i tak w swych skutkach błogosławioną. Chwała Twej rozumnej pracy a cześć zasłudze i dobroci!”. Nie patrzę na owoce pracy naszej: one do nas nie należą. Jeżeli są – Boże są i własnością tego ukochanego i rozdartego kraju” – odpowiedzieć miała pisarzowi matka Marcelina...

2014-12-04 10:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Niepokalaną

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 51/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

uroczystość

Piotr Jaskólski

Wieczór Niepokalanej w parafii pw. św. Brata Alberta w Zielonej Górze

Wieczór Niepokalanej w parafii pw. św. Brata Alberta w Zielonej Górze

Na całym świecie mnóstwo ludzi nie wyobraża sobie życia bez zawierzenia się Matce Najświętszej. Również w naszej diecezji w wielu miejscach uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny nabrała szczególnego wymiaru

W wigilię uroczystości 7 grudnia w kościele pw. św. Brata Alberta w Zielonej Górze tłumy ludzi z miasta i okolic przybyły na Wieczór Niepokalanej. – Bóg dał nam wielki dar w osobie Matki Najświętszej. Wiemy, że św. Małgorzata otrzymała widzenie, w którym Maryja prosiła, abyśmy zechcieli być Jej dziećmi, abyśmy pozwolili Jej na to, aby otwierała nam niebo. W tych wszystkich wydarzeniach, w jakich się znajdujemy, w tych wszystkich zadaniach, jakie mamy. Chciałbym, żebyśmy tego wieczoru przyjęli szczególny synowski znak. Wiem, że większość z was już ma albo szkaplerz, albo cudowny medalik. Dlatego dzisiejszego wieczoru, w tym niezwykłym Adwencie, niech każdy z nas odnowi swoją wierność, swoje zawierzenie Matce Najświętszej. By Maryja nauczyła nas dobrze żyć. Byśmy umieli wszystko Jej powierzać, tak jak to robili święci – mówił ks. Krzysztof Hojzer przed rozpoczęciem nabożeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję