Reklama

Niedziela Rzeszowska

Diecezja rzeszowska uczciła swoją patronkę

Niedziela rzeszowska 49/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

patron

Dariusz Gąska

Eucharystia pod przewodnictwem ordynariusza diecezji rzeszowskiej bp. Jana Wątroby z udziałem bp. Edwarda Białogłowskiego oraz bp. Jana Niemca

Eucharystia pod przewodnictwem ordynariusza diecezji rzeszowskiej bp. Jana Wątroby z udziałem bp. Edwarda
Białogłowskiego oraz bp. Jana Niemca

Uroczystości z okazji 100-lecia męczeńskiej śmierci bł. Karoliny w parafii pw. bł. Karoliny w Rzeszowie rozpoczęły się w sobotę 8 listopada sympozjum naukowym. Cały rok każdego 18. dnia miesiąca jest odprawiana Nowenna ku czci patronki parafii z okolicznościowym kazaniem. W niedzielę 16 listopada odbyły się tradycyjnie już „Klimaty bł. Karoliny”. Po każdej Mszy św. w Centrum Duszpasterskim można było skosztować swojskiego jadła i posłuchać ludowej muzyki, a także przeżyć chwile, jakie panowały w czasach, kiedy żyła bł. Karolina. W sobotę 15 listopada rozpoczęło się triduum ku czci naszej patronki, które prowadził ks. Rafał Brej.

W dniu odpustu parafialnego o godz. 17 została odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem ordynariusza diecezji rzeszowskiej bp. Jana Wątroby z udziałem bp. Edwarda Białogłowskiego oraz bp. Jana Niemca. Uczestniczyli również kapłani z Kurii diecezjalnej, seminarium duchownego, kapelani straży pożarnej i dekanatu oraz diecezji. Licznie zgromadzili się wierni z parafii i zaproszeni goście, wśród których byli przedstawiciele służb mundurowych na czele z ndbryg. Bogdanem Kuligą, podkarpackim komendantem PSP oraz komendantami z województwa.

Po Eucharystii wszyscy przeszli do nowo powstałego parku bł. Karoliny, gdzie bp Jan Wątroba dokonał jego poświęcenia oraz figury bł. Karoliny. Figura upamiętnia Karolinę, która nauczała Małego Katechizmu pod gruszą, a jednocześnie wzywa każdego do apostolstwa i mówi, że każda okazja jest dobra do dawania świadectwa. Uroczystości uświetniła Orkiestra OSP Gać oraz Chór Parafialny.

2014-12-04 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marian Kozielewski, brat Jana Karskiego, patronem warszawskiej policji

[ TEMATY ]

patron

Archiwum Rodzinne

Marian Kozielewski legenda przedwojennej policji

Marian Kozielewski legenda przedwojennej policji

Podinspektor Marian Kozielewski, najstarszy brat Jana Karskiego, został patronem warszawskiej Policji. Uroczystość z tej okazji odbyła się w Pałacu Mostowskich - siedzibie Komendy Stołecznej Policji.

Gośćmi honorowymi uroczystości były dwie najbliższe członkinie rodziny – Edwarda Natkańska, siostra cioteczna Mariana i Jana Kozielewskich oraz dr Wiesława Kozielewska, bratanica Mariana i Jana, wiceprzewodnicząca Towarzystwa Jana Karskiego. Obecne było także kierownictwo ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji oraz Komendy Głównej Policji.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Czy jesteśmy dobrymi rodzicami – wyniki badań Rzecznika Praw Dziecka

2022-11-30 09:32

[ TEMATY ]

rodzina

wychowanie

Karol Porwich/Niedziela

Polscy rodzice w większości akceptują swoje dzieci takimi, jakimi są, dają im poczucie bezpieczeństwa i dużą autonomię. Obdarzają zaufaniem i szanują ich indywidualność. To pozytywne wyniki ogólnopolskiego naukowego badania postaw rodzicielskich „Rodzice 2022”, zleconego przez Rzecznika Praw Dziecka. Ale są też spore wady – co czwarty rodzic w Polsce jest zbyt wymagający i surowy albo nadopiekuńczy i nieufny. Większy z tym problem mają ojcowie.

- Od relacji rodziców z ich dzieckiem zależy cały jego rozwój. Cała jego przyszłość. Dominujące postawy rodzicielskie, a także to, czy mama i tata są w nich zgodni i konsekwentni, determinują rozwój tożsamości dziecka i jego samooceny. Badania pokazały, że rodzice mają w większości właściwe postawy rodzicielskie, lecz aż co czwarty rodzic w Polsce zbyt mocno ogranicza własne dziecko – albo nadopiekuńczością i brakiem zaufania, albo zbytnimi wymaganiami i niezrozumieniem jego możliwości i potrzeb – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję