Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święto Akcji Katolickiej

Niedziela sosnowiecka 49/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Piotr Lorenc

Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Akcja Katolicka działa w diecezji sosnowieckiej już od 19 lat. 22 listopada, w wigilię uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, czyli święta patronalnego wspólnoty, odbyły się w naszej diecezji uroczystości rocznicowe. Dziękczynnej Liturgii w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu przewodniczył bp Grzegorz Kaszak.

– Przez lata działalności Akcja Katolicka naszej diecezji zdołała wypracować pewne sposoby działania. Zachowujemy podział na formację liturgiczną, społeczną i duchową. W każdej staramy się pomagać naszym członkom poprzez podsyłanie odpowiednich publikacji i dokumentów kościelnych. Co roku zarząd Instytutu Akcji Katolickiej opracowuje program działania, który zatwierdza Biskup Ordynariusz. To zresztą jest naszą tradycją, że Ksiądz Biskup nas inspiruje i podsuwa obszary działań. Oczywiście program diecezjalny nie zamyka wszystkich form aktywności naszych oddziałów. Jest jakby podstawą, na której można budować konkretne przedsięwzięcia, które są potrzebne w naszych parafiach. Chodzi o to, by nasi członkowie mieli otwarte oczy i byli wrażliwi na potrzeby bliźnich. A można to osiągnąć tylko wówczas, gdy jest się związanym ze swoją parafią poprzez formację religijną i życie modlitewne – powiedział dr Jan Majzner, prezes zarządu Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej.

Najbardziej znanym dziełem prowadzonym przez Akcję Katolicką jest projekt pn.: „Aby kryzys nie dotknął naszych serc”. Jest to w pewnym sensie kontynuacja przedsięwzięcia o nazwie „Pomagamy dźwigać krzyż bezrobocia”. Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej istnieją w ok. 40 parafiach diecezji sosnowieckiej. Instytut Akcji Katolickiej prowadzi Studium Społeczno-Pastoralne dla liderów i członków stowarzyszenia. Zajęcia prowadzą nauczyciele akademiccy z różnych ośrodków uniwersyteckich. Niedawno Zarząd Krajowy Akcji Katolickiej przyjął uchwałę o zbiórce funduszy na rzecz odbudowy sosnowieckiej katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Pod koniec uroczystości jubileuszowych w Sosnowcu rozstrzygnięty został diecezjalny etap konkursu literackiego zatytułowanego „Napisz błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce jak dzisiaj zło dobrem zwyciężasz”. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Oceny prac dokonało jury pod przewodnictwem Ewy Raszki – dyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej, przyznając nagrody w każdej z kategorii wiekowych. Nagrodzone prace będą oceniane w finale ogólnopolskim.

2014-12-04 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Opłatek Akcji Katolickiej

Niedziela przemyska 4/2018, str. III

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

spotkanie opłatkowe

Czesław Urban

Obrady Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej

Obrady Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej

W sobotę 13 stycznia w Szkole Podstawowej im. ks. Antoniego Tyczyńskiego w Albigowej odbyły się obrady Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Następnie uczestnicy spotkania przeszli do kościoła pw. Narodzenia NMP, gdzie odbył się koncert kolęd w wykonaniu Chóru i Orkiestry Kameralnej „Nicolaus” z Kraczkowej.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Diecezja świdnicka w geście solidarności z ofiarami trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-09 10:33

[ TEMATY ]

Syria

diecezja świdnicka

Turcja

trzęsienie ziemi

lakeviewimages/pl.fotolia.com

Pomoc duchowa i materialna dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

Zgodnie z sugestią abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, bp Marek Mendyk, Biskup Świdnicki, podjął decyzję, że niedziela 12 lutego 2023 r. będzie w diecezji świdnickiej dniem modlitwy oraz pomocy materialnej dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję