Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Dar miłości i pokoju

W dniach 13-30 listopada w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie trwała modlitwa o pokój na świecie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 49/2014, str. 1

[ TEMATY ]

adoracja

Ks. Jarosław Staszewski TChr

Sanktuarium NSPJ w Szczecinie

Sanktuarium NSPJ w Szczecinie

W kościele „W Sercu” u Księży Chrystusowców do 30 listopada br. można było modlić się przy niezwykłym ołtarzu „Donum Caritas et Pax” (Dar Miłości i Pokoju), jednym z dwunastu, które staną w różnych miejscach świata, aby w nich trwała wieczysta adoracja w intencji pokoju.

Ołtarz stanął pod obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej i na dwa tygodnie zastąpił kaplicę wieczystej adoracji. W czwartek 13 listopada po Mszy św. o godz. 12 abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, uroczyście rozpoczął adorację Najświętszego Sakramentu. Docelowo ołtarz jest przeznaczony do bazyliki Matki Bożej Pokoju w Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce.

Ołtarz został wykonany w pracowni znanego gdańskiego artysty Mariusza Drapikowskiego. „Jego symbolika jest związana z Całunem Turyńskim – tłumaczył Mariusz Drapikowski podczas sierpniowego pobytu na Jasnej Górze. – W krysztale rozszczepione wiązki światła powodują, że odnajdujemy wizerunek Chrystusa, podobnie jak w Całunie Turyńskim. W centralnej części tego ołtarza, we fragmencie tego «całunu», odnajdujemy wizerunek Matki Bożej, która jest jak gdyby przyobleczona w ten «całun». Ona jest współcierpiąca, ale Ona wskazuje na Chrystusa Eucharystycznego, Ona swoją postawą, ruchem ręki, pokazuje, że mój Syn przemawia do nas, mój Syn nie umarł, zmartwychwstał, możecie powierzyć mu swoje troski, radości, całych siebie, On na pewno was wysłucha”.

Reklama

Według zamysłu autora, po „Tryptyku Jerozolimskim” i „Gwieździe Kazachstanu”, ołtarz jest kolejnym znakiem idei „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” – czyli jednym z dwunastu ołtarzy przeznaczonych do różnych miejsc świata, gdzie ma trwać ustawiczna modlitwa o pokój. Pierwszy został wykonany do Jerozolimy, drugi do Kazachstanu. Ten jest trzeci. Każdy z ołtarzy wędruje najpierw do Rzymu. Pobłogosławiony przez Papieża wraca do Polski i pielgrzymuje, służąc jako przenośna kaplica wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Obecność ołtarza w sanktuarium w Szczecinie była wielkim wyróżnieniem, ale także okazją, by zapoznać się z ideą dwunastu miejsc, w których będzie trwała wieczysta adoracja.

2014-12-04 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki ustanowił kaplicę wieczystej adoracji w Nowym Tomyślu

[ TEMATY ]

adoracja

abp Stanisław Gądecki

Graziako

Abp Stanisław Gądecki ustanowił w kościele pw. NMP Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu kaplicę wieczystej adoracji. Jest to 25. tego typu kaplica w archidiecezji poznańskiej, natomiast Nowy Tomyśl jest, jak zaznaczył metropolita poznański, ostatnim miastem powiatowym w Wielkopolsce, w którym utworzono taką kaplicę.

Działalność kaplicy wieczystej adoracji w kościele pw. NMP Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu metropolita poznański zainaugurował na zakończenie uroczystej Eucharystii, której przewodniczył w sobotę. Przypomniał przy tym, że adoracja Najświętszego Sakramentu przedłuża w czasie celebrację Eucharystii.

CZYTAJ DALEJ

Kanada: zamiast pomocy - eutanazja?

2022-12-06 10:41

[ TEMATY ]

eutanazja

Kanada

Adobe Stock

O szokującej propozycji odmowy pomocy w usprawnieniu życia i zaproponowaniu eutanazji zeznała w zeszłym tygodniu przed komisją ds. weteranów Izby Gmin Kanady była paraolimpijka, która służyła w kanadyjskim wojsku, Christine Gauthier. Przed trzema laty skontaktowała się z Veterans Affairs Canada (VAC - departamentem ds. weteranów wojennych), aby poprosić o domową windę dla wózków inwalidzkich, która pomoże jej łatwiej manewrować w domu. Jak stwierdziła - pracownik VAC zaoferował jej wspomagane samobójstwo jako rozwiązanie jej cierpienia.

Gauthier powiedziała posłom, że dysponuje listem, mówiącym, iż skoro jest tak zdesperowana, to może uzyskać medyczną pomoc w umieraniu. Nie kryła swego przerażania faktem, że łatwiej uzyskać w jej ojczyźnie pomoc w umieraniu, niż narzędzia pomagające żyć.

CZYTAJ DALEJ

Sztab Generalny: spotkanie świąteczne z korpusem dyplomatycznym i ordynariuszami Wojska Polskiego

2022-12-06 20:56

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nadejścia Nowego Roku gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP spotkał się z attaché wojskowymi, pełniącymi misję dyplomatyczną na terenie Polski. W spotkaniu uczestniczyli ordynariusze Wojska Polskiego. W Warszawie akredytowanych jest ponad 60 zagranicznych przedstawicielstw wojskowych.

Podczas tradycyjnego, corocznego spotkania Szef Sztabu Generalnego podziękował attaché wojskowym za współpracę w mijającym roku, podkreślił konieczność współdziałania na rzecz bezpieczeństwa regionalnego i globalnego oraz w sprawach dalszej pomocy walczącej Ukrainie. – To wielki honor Was gościć. Bardzo doceniam to, że będąc w absolutnie kluczowym historycznym momencie jesteśmy razem, silni i zjednoczeni. Życzę Wam pomyślnych chwil, nadziei i energii, której będziemy potrzebowali w nadchodzącym czasie – powiedział gen. Andrzejczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję