Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało, że tę „przykrą decyzję” podjęto po uważnej analizie wyników wizytacji apostolskich, przeprowadzonych tam w lipcu przez Kongregacje ds. Biskupów i ds. Duchowieństwa. Dotyczyły one zarówno samego bp. Livieresa Plano, jak i kierowanej przezeń diecezji i jej seminariów. Krok ten podyktowany został „poważnymi racjami duszpasterskimi” i ma na celu jedność tak w samej wspólnocie diecezjalnej, jak i w całym episkopacie Paragwaju.
„Ojciec Święty prosi duchowieństwo i cały Lud Boży diecezji Ciudad del Este o przyjęcie rozporządzeń Stolicy Apostolskiej” w duchu posłuszeństwa i z wiarą – czytamy w watykańskim komunikacie. Franciszek zachęca też cały Kościół Paragwaju do pojednania i przezwyciężenia niezgody.
Dodajmy, że zdjętemu z urzędu paragwajskiemu biskupowi stawiano szereg zarzutów. Dotyczyły one wielu kontrowersyjnych pociągnięć, w tym także krycia i obrony argentyńskiego księdza oskarżonego o nadużycia seksualne oraz zatargów z diecezjanami, jak też z innymi biskupami tego południowoamerykańskiego kraju.
Papież mianował czterech przewodniczących zgromadzenia Synodu Biskupów o młodzieży
Czterej kardynałowie będą przewodniczyć pracom październikowego zgromadzenia Synodu Biskupów o młodzieży. Są nimi: patriarcha Babilonu i zwierzchnik Kościoła katolicko-chaldejskiego w Iraku, kard. Louis Raphaël Sako, arcybiskup Toamasiny na Madagaskarze, kard. Désiré Tsarahazana, arcybiskup Yangonu w Mjanmie, kard. Charles Maung Bo oraz arcybiskup Port Moresby w Papui Nowej Gwinei, kard. John Ribat. W imieniu papieża delegowani kardynałowie będą na zmianę przewodniczyć obradom, będą też mogli polecać szczególne zadania uczestnikom synodu.
Zgromadzenie Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” planowane jest na 3-28 października br. w Watykanie. W centrum trzytygodniowych obrad jest życie i problemy 1,8 miliarda ludzi w wieku 16-29 lat – jednej czwartej populacji. Najważniejsze problemy, to decyzje życiowe młodych ludzi oraz ich stosunek do wiary i Kościoła. Na ten temat Stolica Apostolska ogłosiła 19 czerwca dokument roboczy omawiający najistotniejsze cechy charakteryzujące współczesną młodzież, a także wyzwania, wobec jakich stoi Kościół w towarzyszeniu młodzieży.
CZYTAJ DALEJ