Reklama

Watykan

Papież usunął z urzędu biskupa z Paragwaju

Z urzędu ordynariusza diecezji Ciudad del Este w Paragwaju Franciszek usunął 69-letniego biskupa Rogelio Ricardo Livieresa Plano. Administratorem apostolskim sede vacante mianował na jego miejsce 59-letniego biskupa sąsiedniej diecezji Villarrica del Espíritu Santo - Ricardo Jorge Valenzuelę Riosa.

[ TEMATY ]

Franciszek

Artur Stelmasiak

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało, że tę „przykrą decyzję” podjęto po uważnej analizie wyników wizytacji apostolskich, przeprowadzonych tam w lipcu przez Kongregacje ds. Biskupów i ds. Duchowieństwa. Dotyczyły one zarówno samego bp. Livieresa Plano, jak i kierowanej przezeń diecezji i jej seminariów. Krok ten podyktowany został „poważnymi racjami duszpasterskimi” i ma na celu jedność tak w samej wspólnocie diecezjalnej, jak i w całym episkopacie Paragwaju.

„Ojciec Święty prosi duchowieństwo i cały Lud Boży diecezji Ciudad del Este o przyjęcie rozporządzeń Stolicy Apostolskiej” w duchu posłuszeństwa i z wiarą – czytamy w watykańskim komunikacie. Franciszek zachęca też cały Kościół Paragwaju do pojednania i przezwyciężenia niezgody.

Dodajmy, że zdjętemu z urzędu paragwajskiemu biskupowi stawiano szereg zarzutów. Dotyczyły one wielu kontrowersyjnych pociągnięć, w tym także krycia i obrony argentyńskiego księdza oskarżonego o nadużycia seksualne oraz zatargów z diecezjanami, jak też z innymi biskupami tego południowoamerykańskiego kraju.

2014-09-25 17:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież mianował czterech przewodniczących zgromadzenia Synodu Biskupów o młodzieży

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Czterej kardynałowie będą przewodniczyć pracom październikowego zgromadzenia Synodu Biskupów o młodzieży. Są nimi: patriarcha Babilonu i zwierzchnik Kościoła katolicko-chaldejskiego w Iraku, kard. Louis Raphaël Sako, arcybiskup Toamasiny na Madagaskarze, kard. Désiré Tsarahazana, arcybiskup Yangonu w Mjanmie, kard. Charles Maung Bo oraz arcybiskup Port Moresby w Papui Nowej Gwinei, kard. John Ribat. W imieniu papieża delegowani kardynałowie będą na zmianę przewodniczyć obradom, będą też mogli polecać szczególne zadania uczestnikom synodu.

Zgromadzenie Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” planowane jest na 3-28 października br. w Watykanie. W centrum trzytygodniowych obrad jest życie i problemy 1,8 miliarda ludzi w wieku 16-29 lat – jednej czwartej populacji. Najważniejsze problemy, to decyzje życiowe młodych ludzi oraz ich stosunek do wiary i Kościoła. Na ten temat Stolica Apostolska ogłosiła 19 czerwca dokument roboczy omawiający najistotniejsze cechy charakteryzujące współczesną młodzież, a także wyzwania, wobec jakich stoi Kościół w towarzyszeniu młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Doświadczenie choroby to też powołanie

2022-07-02 18:14

[ TEMATY ]

choroba

Adobe.Stock.pl

O tym, że doświadczenie choroby, zgoda na cierpienie jest realizacją powołania mówił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki do pielgrzymów zgromadzonych u Matki Bożej Studzieniczańskiej. W pierwszą sobotę lipca do diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej przybyli chorzy i z niepełnosprawnością oraz wspólnota Cichych Pracowników Krzyża na doroczną Diecezjalną Pielgrzymkę Chorych i Niepełnosprawnych.

Pielgrzymom towarzyszyli ich opiekunowie, kapelani szpitali, pielęgniarki, kapłani z diecezji. Przybyłych diecezjan powitał ks. Szymon Klimaszewski, diecezjalny duszpasterz Służby Zdrowia oraz ks. kan. Wojciech Stokłosa, kustosz sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Ruszyła jubileuszowa „Ewangelizacja w Beskidach”

2022-07-03 10:37

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska

Na każdym szczycie czekają przedstawiciele wspólnot z pieczątkami i książeczkami

Na każdym szczycie czekają przedstawiciele wspólnot z pieczątkami i książeczkami

Rozpoczęła się kolejna edycja wakacyjnego projektu „Ewangelizacja w Beskidach”. Jak co roku od 10 lat, w wakacyjne soboty od lipca do sierpnia zaplanowano rodzinne i wspólnotowe wyprawy na osiem szczytów Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Małego. 2 lipca uczestnicy pierwszej wędrówki modlili się przy schronisku na Rysiance za małżeństwa. W tym roku wiodącym tematem w rozważaniach na poszczególnych górach będzie sprawa budowania więzi małżeńskiej.

Inspiracją jubileuszowej edycji „Ewangelizacji w Beskidach” jest: „25 praw i zasad budowania pięknych więzi małżeńskich” Jacka Pulikowskiego oraz jego motto: „Najważniejsza dla ratowania świata jest budowa pięknych więzi małżeńskich”. Hasło tegorocznego cyklu spotkań to „Na zawsze razem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję