Reklama

Modlitwa

Pierwsze szczecińskie węzły powierzone Matce Bożej

8 grudnia, gdy Kościół katolicki obchodził uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w parafii pw. Przemienienia Pańskiego na szczecińskich Gumieńcach był szczególnie uroczysty. Oto bowiem poświęcony został nowy obraz z wizerunkiem Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Niedziela szczecińsko-kamieńska 51/2014, str. 3

[ TEMATY ]

obraz

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

W naszej archidiecezji jest to pierwszy obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Z inicjatywy parafian została podjęta decyzja o umieszczeniu wizerunku Matki Bożej o tytule Rozwiązującej Węzły. Sama świątynia od dwóch lat jest odnawiana. Za trzy lata, gdy parafia będzie obchodziła jubileusz ćwierćwiecza powstania, kościół ma zmienić wnętrze. Już poza poświęconym 8 grudnia ołtarzem bocznym w przeciwległej nawie powstał ołtarz Chrystusa Miłosiernego oraz nowa chrzcielnica, w prezbiterium umieszczono w tym roku nowe witraże i tabernakulum. Zamontowane zostało nowe ogrzewanie, wyremontowany został chór. Pozostało jeszcze ocieplenie dachu, malowanie całej świątyni i dokończenie ołtarza głównego.

Obraz przedstawiający Matkę Bożą Rozwiązującą Węzły jest wierną kopią (wymiar 1: 1) dzieła Johanna Melchiora Schmittdnera z 1700 r. Zostało ono umieszczone w rodzinnym ołtarzu znanego w Bawarii rodu Langenmantelów w kościele pw. św. Piotra z Perlach w Augsburgu. Wykonanie obrazu zlecił Schmittdnerowi ówczesny kanonik kościoła św. Piotra z Perlach ks. Hieronim Ambroży Langenmantel. Artysta poprzez wizerunek Maryi przedstawił historię jego dziadka Wolfganga, który przeżywał poważny kryzys małżeński z Sophie. Sam nie potrafił tego rozwiązać, więc udał się do leżącego 70 km na północ klasztoru w Ingolstadt. O wsparcie poprosił jezuitę o. Jakoba Rema. Wspólnie modlili się do Maryi. A że w Bawarii był zwyczaj, że podczas ceremonii ślubnej druhny związywały młodą parę tasiemką, co stanowiło alegorię nierozerwalności związku, Langenmantel i o. Rem modląc się, rozwiązywali wstążkę ślubną Wolfganga i Sophie. Gdy skończyli modlitwę, śnieżnobiała wstążka stała się gładka. Sophie wróciła do męża i Langenmantelowie przeżyli wspólnie całe życie.

Schmittdner przedstawia Maryję, która jest brzemienna, stoi na półksiężycu (powszechny sposób przedstawiania Matki Bożej Niepokalanie Poczętej). Madonna nogą zgniata głowę węża (Szatana), jednocześnie rozwiązując węzły wstążki. To nawiązanie do Ewy, którą w raju Szatan skusił i skłonił do nieposłuszeństwa. To odniesienie do nauki św. Ireneusza z Lyonu (II wiek). Węzeł nieposłuszeństwa zawiązany przez Ewę Maryja rozwiązała swym posłuszeństwem. Co dziewica-Ewa związała niewiernością, Maryja uwolniła swą wiarą. Matka Boża jest ubrana w czerwoną suknię, która oznacza człowieczeństwo i służebność, oraz niebieski płaszcz symbolizujący boską moc. Otacza Ją światłość oraz zastęp aniołów. Archanioł Gabriel podaje Maryi wstążkę z węzłami-problemami ludzkimi, zaś archanioł Michał – który przekazuje dobrą nadzieję – odbiera wstążkę wygładzoną. Nad głową Niepokalanej widoczna jest gołębica, która symbolizuje, że Maryja jest Oblubienicą Ducha Świętego. U dołu obrazu jest jeszcze scena, która dzieje się na ziemi (Matka Boża z aniołami jest bowiem w niebie), przedstawia mężczyznę prowadzonego przez anioła. To z jednej strony pokazanie, jak Wolfgang szedł do klasztoru w Ingolstad, modląc się o swoje małżeństwo, z drugiej, nawiązanie do Starego Testamentu i historii Tobiasza, którego archanioł Rafał przyprowadził do Sary.

Reklama

Przez długi czas obraz był mało znany. Dopiero studiujący w latach 80. poprzedniego wieku w Bawarii jezuita Jorge Mario Bergoglio zafascynował się tym wizerunkiem, i rozpowszechnił go w Ameryce Południowej, gdy powrócił do Buenos Aires. Gdy został papieżem, kopia wizerunku z Augsburga zawisła w jego pokoju w Watykanie, gdzie spotyka się na audiencjach. 8 grudnia 1996 r. argentyńska artystka dr Ana de Betta Berti wykonała kopię obrazu i podarowała kościołowi San Jose del Talar w Buenos Aires, a Juan Ramon Celeiro ułożył treść nowenny, którą teraz modlą się tysiące katolików w Ameryce Południowej. A niezależni korespondenci największych gazet europejskich piszą o boomie fascynacji wizerunkiem Matki Bożej Rozwiązującej Węzły.

Reklama

W Polsce bodaj pierwszą kopię wykonano 19 lat temu dla parafii św. Marka Ewangelisty w Kątach Rybackich w diecezji elbląskiej. Podobnie jak w przypadku papieża Franciszka, tymże wizerunkiem zafascynował się tamtejszy proboszcz ks. Marek Cieślak, a jego chrześniak ks. Krystian Wilczyński, posługujący obecnie na parafii w Wejherowie, przetłumaczył tekst nowenny.

W szczecińskiej parafii pw. Przemienienia Pańskiego uroczyście rozpoczęto odmawiać nowennę 8 grudnia. W dniu poświęcenia obrazu swoje węzły-problemy Matce Bożej powierzyło kilkuset parafian. Tak wielu, że pierwotnie przygotowana wstążka, na której symbolicznie wierni zawiązywali węzły, okazała się za krótka i trzeba było dodać drugą. Zasady „proszenia Maryi o rozwiązanie problemu” są ściśle określone. Można się modlić jedynie w swojej intencji i w intencji tylko jednego „węzła” w czasie jednej nowenny.

Uroczyste rozpoczęcie i zakończenie nowenny w kościele przed Wizerunkiem Matki Bożej Rozwiązującej Węzły każdego 8. i 16. dnia miesiąca. Każdy może odmawiać nowennę indywidualnie.

2014-12-19 13:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cudowne obrazy wracają do odzyskanych świątyń

[ TEMATY ]

obraz

obraz

Ukraina

Episkopat.pl

W ostatnim czasie na Ukrainie dynamicznie odradzają się miejsca kultu maryjnego, które w okresie prześladowania Kościoła w Związku Radzieckim zostały zamknięte i zrujnowane. Do wielu odbudowanych w ciągu ostatnich 25 lat świątyń powracają wizerunki, które były tam czczone od pokoleń.

Symbolicznego znaczenia nabiera przekazanie do Czerwonogradu w archidiecezji lwowskiej wizerunku Matki Bożej, jaki przez wieki czczony był w Bełzie. To z tej miejscowości z ikoną Czarnej Madonny wyruszył w 1382 roku w kierunku Śląska książę opolski Władysław, aby ostatecznie znalazła ona swoje miejsce na jasnogórskim wzgórzu. W Bełzie do roku 1951, była obecna ikona Matki Bożej Bełzkiej, bliźniaczo podobna do Obrazu Jasnogórskiego. Jego kopię przekazano 14 czerwca na Jasnej Górze podczas wieczornego apelu, któremu przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, do parafii w Czerwonogradzie, dawnym Krystynopolu.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Jak zapowiadają się obchody Dnia Życia Konsekrowanego?

W czwartek 2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego zwane w polskiej tradycji świętem Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia Kościół obchodzi również Dzień Życia Konsekrowanego. Jak zapowiadają się diecezjalne obchody tego wydarzenia?

Dnia Życia Konsekrowanego z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego zaplanowano na sobotę 4 lutego w sanktuarium maryjnym w Rokitnie. Spotkanie w Rokitnie przebiegające pod hasłem "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie" rozpocznie się o godz. 10.00 w tamtejszym domu rekolekcyjnym, gdzie uczestnicy wysłuchają konferencji o. Mirosława Dudzisa OFMCap., a także będą się wspólnie modlić przed wystawionym Najświętszym

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję