Reklama

Kultura

By tradycja nie zaginęła…

Z Januszem Mazurem, kustoszem działu etnograficznego Muzeum Kresów w Lubaczowie, o zbiorach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia rozmawia Adam Łazar

ADAM ŁAZAR: – Muzeum Kresów posiada obiekty dotyczące tradycji bożonarodzeniowych?

JANUSZ MAZUR: – Mamy ich sporo. Do najciekawszych należy kolekcja obiektów pozyskanych od twórcy ludowego Mieczysława Strzębickiego z Rudy Różanieckiej. Kolekcja obejmuje stroje i maski grupy kolędniczej „Herody”. Są też gwiazdy, z którymi chodzili kolędnicy, ozdoby choinkowe i cykle prac rzeźbiarskich autorstwa Mieczysława Strzębickiego i Henryka Janczura. Posiadamy kilka obrazów podejmujących tę tematykę, np. XVIII-wieczny obraz „Pokłon Trzech Króli” wg Petera Paula Rubensa.

– W bożonarodzeniowym okresie pokazujecie także wystrój izby ludowej...

– To prawda. Corocznie w okresie bożonarodzeniowym aranżowany jest wystrój izby wiejskiej. Nabiera ona świątecznego charakteru. U belek stropowych wisi słomiany pająk wykonany przez Mieczysława Hawryliszyna z Łówczy, a samą przestrzeń izby wypełniają barwne postacie kolędników. Nie brakuje stołu wigilijnego. Całe muzeum nabiera świątecznego nastroju, a symbolizuje go choinka z ręcznie wykonanymi ozdobami wedle wzorów sprzed nawet stu lat.

– Czy nie obawia się Pan, że sztuka ręcznego wykonywania ozdób choinkowych i wystroju domów zanika?

– Nurtowały nas te obawy i dlatego kustosz działu oświatowego Barbara Kubrak organizuje konkursy na „Najciekawszą ozdobę choinkową”. Konkursy poprzedzane są warsztatami wykonywania ozdób, prowadzonymi przez autentycznych twórców ludowych z naszego regionu, a kończą się wystawą prac i rozdaniem nagród.

Reklama

– Ozdoby choinkowe to nie wszystko. Ginie obrzędowość, stare kolędy i pastorałki.

– O nie też się troszczymy. Zwyczaje i obrzędy są przedmiotem naszych badań, a zapoczątkował je etnograf Tadeusz Burzyński. O zwyczajach bożonarodzeniowych opowiadała w naszej placówce Aniela Mrówka z Cewkowa Woli, a prowadzony przez nią zespół śpiewaczy „Stokrotki” przypomniał stare i zapomniane kolędy i pastorałki. Również inne placówki angażują się w te działania. Ideę wykonywania stroików, ozdób choinkowych i szopek promuje MDK, a parafia konkatedralna organizuje przegląd zespołów kolędniczych. Wszystkie te działania mają jeden cel – podtrzymać i rozwijać tradycje bożonarodzeniowe.

– Ponoć lubaczowskie zwyczaje świąteczne prezentowane były za granicą?

– W 2008 r. nasze muzeum realizowało międzynarodowy projekt Cult Rural: „Promocja wiejskiego dziedzictwa kulturowego, wspólnego dla europejskich obszarów wiejskich”. Z partnerami z Grecji i Bułgarii zorganizowaliśmy wystawę: „Wspólne korzenie europejskiego dziedzictwa wiejskiego”. W ramach polskiej obrzędowości bożonarodzeniowej prezentowaliśmy m.in. maski grup kolędniczych z regionu lubaczowskiego oraz słomiane pająki, zdobiące wnętrza w czasie Świąt. Była to świetna okazja do promocji rodzimej kultury poza granicami kraju.

– Dziękuję za rozmowę.

2014-12-19 13:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cenne pamiątki

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega wzbogaciło się o cenne pamiątki po dwóch wybitnych mieszkańcach miasta.

Do kolekcji muzeum zostały przekazane pamiątki po przedwojennym burmistrzu Tarnobrzega Janie Chruścielu oraz ks. prał. Michale Józefczyku, długoletnim tarnobrzeskim proboszczu oraz wielkim działaczu społecznym. – Wprawdzie wszyscy jeszcze jesteśmy skoncentrowani na zakupie Kolekcji Dzikowskiej, niemniej życie w muzeum toczy się swoim normalnym torem i pozyskujemy nowe obiekty, bardzo cenne głównie z uwagi na związek z Tarnobrzegiem.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest przestępstwem, lecz grzechem

2023-01-28 12:31

[ TEMATY ]

homoseksualizm

LGBT

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Każdy akt seksualny poza małżeństwem jest grzechem – przypomniał Ojciec Święty w napisanej wczoraj, 27 stycznia notatce posłanej do amerykańskiego jezuity Jamesa Martina – czołowego duszpasterza osób homoseksualnych w USA.

Słowa Franciszka w wywiadzie dla Associated Press z 24 stycznia, gdzie wyraźnie stwierdził, że homoseksualizm nie jest przestępstwem, a ustawy penalizujące homoseksualizm są „niesprawiedliwe” zostały okrzyknięte przez obrońców LGBTQ kamieniem milowym, który pomoże zakończyć prześladowania i przemoc wobec osób LGBTQ. Ale jego odniesienie do „grzechu” wywołało pytania, czy uważa, że samo bycie gejem jest grzechem. Ks. James Martin, amerykański jezuita, który prowadzi w USA posługę Outreach dla katolików LGBTQ, poprosił papieża Franciszka o wyjaśnienia, a następnie opublikował w piątek na stronie internetowej Outreach odręczną odpowiedź papieża .

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum ,,Oblicza pojednania”

2023-01-28 14:31

[ TEMATY ]

Toruń

O. Tadeusz Rydzyk

radiomaryja.pl

W pojednaniu powinniśmy myśleć po katolicku i po polsku, w duchu najlepszych Polaków, naszych wzorców. Śp. ks. bp Stanisław Stefanek mówił o tym, dlaczego nie możemy radzić sobie w Polsce. Kiedyś dawaliśmy radę w najtrudniejszych czasach, nawet komunizmu, gdy nas dzielili. Teraz nie możemy sobie poradzić, bo Polacy i katolicy korzystają z mediów, które nie są polskiego ducha – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, CSsR, prof. AKSiM, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podczas sympozjum ,,Oblicza pojednania” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się kolejne sympozjum z cyklu ,,Oblicza”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Oblicza pojednania” z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję