Reklama

Sanktuaria

Św. Józefie, Opiekunie Rodziny módl się za nami

Diecezjalne Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin na Szydłówku – z tego miejsca codziennie płynie przesłanie, że rodzina jest darem Boga i obrazem Jego miłości do człowieka

Niedziela kielecka 1/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

sanktuarium

Ukoronowany obraz Świętej Rodziny

Ukoronowany obraz Świętej Rodziny

Tutaj św. Józef szczególnie pochyla się nad każdą rodziną w diecezji, z jej problemami i biedą, nad osieroconymi przez emigrację dziećmi, małżeństwami w kryzysie, borykającymi z chorobą, cierpieniem, bezrobociem, dotkniętymi przemocą. – Coraz mocniej doświadczamy wstawiennictwa i pomocy św. Józefa – zauważa kustosz sanktuarium – ks. prał. Jan Iłczyk.

Masz problem? – idź do Józefa. Te słowa powtarza od lat każdemu kustosz sanktuarium i wielki czciciel św. Józefa, podkreślając, że to mocny Patron, który oręduje za nami we wszelkich naszych kłopotach i troskach. Doświadczają tego blisko cztery tysiące czcicieli, którzy gromadzą się w każdy drugi wtorek miesiąca w sanktuarium na Nowennie i Mszy św., zanosząc za jego wstawiennictwem swoje prośby i podziękowania. Przybywają grupy nie tylko z diecezji, ale także ze Skarżyska, Ostrowca, Starachowic. Sama Nowenna i wyczytywanie próśb, które różne osoby zostawiają przed ołtarzem z obrazem Świętej Rodziny, trwa godzinę, potem jest Msza św. i godzinna adoracja przed Najświętszym Sakramentem. Towarzyszą jej rozważania o rodzinie. Wiele osób uczestniczy również we Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie, którą sprawuje się w kościele w każdy czwarty wtorek miesiąca.

Chroni rodzinę i życie poczęte

Reklama

W trosce o każdą rodzinę przy sanktuarium powołano poradnię rodzinną, która służy pomocą duchową i psychologiczną małżonkom w kryzysie i rodzinom borykającym się z różnymi trudnościami. Każdy może znaleźć tutaj kompetentną i fachową poradę i zrozumienie. Z tej pomocy coraz chętniej korzystają młodzi małżonkowie z niewielkim stażem. – Zwłaszcza oni potrzebują troski i opieki, kiedy pojawiają się różne nieporozumienia. Bardzo często pochodzą z trudnych czy rozbitych rodzin, sami chcą jednak walczyć o swoje małżeństwo i rodzinę – mówi kustosz ks. Jan Iłczyk. To zalążek powstającego diecezjalnego Centrum Rodziny adresowanego do rodzin naszej diecezji, służy umocnieniu więzi rodzinnych. Tutaj rodziny i małżeństwa wypraszają potrzebne łaski, zwłaszcza zgody, pokoju i pojednania dla swoich rodzin.

Św. Józef opiekujący się nowym życiem, które powierzył mu Bóg, inspiruje każdego roku setki osób do przyjęcia dziecka poczętego w Duchową Adopcję. Rok temu aż 250 osób modliło się w sanktuarium za nienarodzone dzieci w łonie mam.

Umacnia małżonków

To św. Józef – opiekun Najświętszej Rodziny pobudza i uwrażliwia parafian działających w Stowarzyszeniu Ewangelicznym Osób Świeckich – prowadzonym przez siostrę Lidię do pomocy ubogim rodzinom, chorym, cierpiącym, samotnym. Przy sanktuarium uzyskują wsparcie materialne i duchowe. Przy Stowarzyszeniu funkcjonuje również wspólnota „Adoratorzy Krzyża”, która odwiedza szpitale i przy łóżkach chorych i cierpiących modli się w ich intencjach i niesie im duchowe pocieszenie.

Reklama

Przed obrazem Świętej Rodziny od wielu lat w uroczystość Najświętszej Rodziny zbierają się małżonkowie jubilaci świętujący 25, 30, 35 lat i więcej wspólnego życia małżeńskiego. W obecności biskupa, kapłanów, rodziny odnawiają swoje przyrzeczenia małżeńskie i świętują swój jubileusz, otrzymują pamiątkowe dyplomy i róże. – To piękne świadectwo trwałości sakramentu małżeństwa dla młodego pokolenia – podkreśla ks. prał. Iłczyk.

Przed ołtarzem św. Józefa nieustannie trwa modlitwa. W sanktuarium zatrzymują się ludzie idący do pracy i z pracy, dzieci i młodzież w drodze do szkoły oraz starsi. Św. Józefa Opiekuna Rodziny kustosz rozsławia w całej diecezji za pośrednictwem obrazków ze specjalną modlitwą, lubianą i odmawianą przez wiele osób. Obrazki sprzed ołtarza zbierane są do domów, rodzin, do pracy.

Jak powstało sanktuarium?

Parafia św. Józefa Robotnika erygowana została w 1958 r. przez bp. Czesława Kaczmarka. Pięćdziesiąt lat temu na Szydłówku była jedynie kaplica wybudowana dzięki staraniu ks. Tadeusza Cabańskiego. Władze komunistyczne nie pozwoliły na budowę kościoła w tej dzielnicy Kielc. Kaplicę poświęcono 21 września 1958 r. W 1973 r. ruszyła budowa kościoła św. Józefa. Budowniczym kościoła był ks. proboszcz Jan Kudelski. Świątynia jest dwukondygnacyjna i reprezentuje współczesną architekturę sakralną. Kościół zaprojektowali architekci Władysław Pieńkowski, Marian Szymanowski, Kinga Pieńkowska-Osińska. Tabernakulum i figurę św. Józefa Robotnika wykonała Zofia Wolska.

Pierwszą Mszę św. w górnym kościele odprawiono w 1983 r. Budowa trwała ponad dwadzieścia lat. Świątynię konsekrował 19 listopada 1995 r. abp Józef Kowalczyk – ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce. Obecnie to największa parafia w diecezji kieleckiej, licząca ponad 20 tys. osób.

Ukoronowany obraz

Od wielu lat szczególnym kultem otaczany jest znajdujący się w ołtarzu bocznym w górnym kościele wizerunek Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Jest to wierna kopia z kaliskiego sanktuarium, która została namalowana 1987 r. przez Krzysztofa Jackowskiego. Diecezjalne Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin powołał bp Kazimierz Ryczan – ówczesny ordynariusz 29 grudnia 2013 r. na prośbę i dzięki wieloletnim staraniom ks. prał. Jana Iłczyka.

W uroczystość odpustową św. Józefa Robotnika – 1 maja 2014 r. słynący łaskami wizerunek Najświętszej Rodziny bp Ryczan ozdobił złotymi koronami z drogimi kamieniami. Korony zaprojektowała Barbara Alieskiejew-Wantuch, a wykonała pracownia w Krakowie. Korony te były darem ponad pięciuset czcicieli i wielu rodzin, które osobiście otrzymały wiele łask, modląc się przed tym wizerunkiem. Składali złote obrączki, biżuterię na złote korony i wpisali swoje intencje do specjalnej księgi. Rodziny przekazujące swój dar prosiły Boga za wstawiennictwem św. Józefa najczęściej: o zdrowie, o pogłębienie wiary w rodzinie, o nawrócenie. Księga zawiera również świadectwa z podziękowaniem „za cudowne uratowanie życia”, „za wyratowanie z nieszczęśliwego wypadku na przejściu dla pieszych”, „z wypadku samochodowego”, „przy budowie”, „za odzyskane zdrowie”, „za dar potomstwa”. – Bardzo często ludzie przychodzą do mnie i opowiadają o szczególnym orędownictwie św. Józefa w sytuacjach po ludzku beznadziejnych, w poszukiwaniu pracy. Jest za wcześnie, aby mówić o cudach, ale te coraz liczniejsze świadectwa świadczą o wielkiej opiece św. Józefa nad rodzinami – mówi ks. Iłczyk. Zachęca diecezjan do zwracania się w modlitwie do św. Józefa, który jest patronem rodzin i spraw, także tych – jak mówi – „po ludzku beznadziejnych”.

Rozwój kultu

Minęła pierwsza rocznica erygowania sanktuarium na Szydłówku. Ten rok pokazał, że kult św. Józefa Opiekuna Rodziny rośnie, a samo sanktuarium jest bardzo potrzebne dla rodzin diecezji kieleckiej. Wpisuje się również w troskę Kościoła i papieża Franciszka o współczesne rodziny. Bez rodziny nie ma narodu, nie ma ojczyzny, nie ma powołań, nie ma przyszłości – podkreśla ks. Iłczyk.

O Boże i święte rodziny wołał przecież na ziemi świętokrzyskiej papież, dziś św. Jan Paweł II 3 czerwca 1991 r. Jego pomnik przed sanktuarium wciąż odwiedzany jest przez kielczan, palą się przed nim znicze, składane są kwiaty. Czy kielczanie pamiętają również o jego przesłaniu z Masłowa?

Okres świąt Bożego Narodzenia w sanktuarium wypełniają wydarzenia dla rodzin. Za nami finał Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Pięknie koncertowały „Józefowe Kwiatki” – utytułowany dziecięcy zespół prowadzony przez wiele lat przez nieodżałowanego śp. ks. Piotra Klimczyka.

Do wigilijnego stołu, dzięki pomocy Stowarzyszenia i młodzieży z V LO oraz studentów zasiadło około 300 bezdomnych, by przełamać się opłatkiem. Rozdano czterysta paczek wielodzietnym ubogim rodzinom – wszystko to gesty na wzór św. Józefa troszczącego się o rodzinę. Teatr pod Górnym Kościołem pod kierunkiem ks. Grzegorza Dudka zaprezentował premierę sztuki „Nowa Opowieść Wigilijna”. Kolejne spektakle wigilijnej opowieści zostaną pokazane w najbliższych tygodniach nowego roku.

2014-12-22 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukoronowana chwałą

Niedziela sosnowiecka 20/2021, str. I

[ TEMATY ]

sanktuarium

Dąbrowa Górnicza

Ks. Tomasz Zmarzły/Niedziela

Słynąca łaskami figura Najświętszej Maryi Panny Anielskiej

Słynąca łaskami figura Najświętszej Maryi Panny Anielskiej

W dąbrowskim sanktuarium 19 maja będzie świętowana rocznica koronacji figury Najświętszej Maryi Panny Królowej Anielskiej – Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia.

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej zajmuje wyjątkowe miejsce w diecezji. Kult Anielskiej Pani sięga 1897 r., kiedy ks. prał. Grzegorz Augustynik intronizował obraz Maryi z Dzieciątkiem Jezus w otoczeniu aniołów i świętych. Wizerunek ten, będący kopią obrazu podarowanego przez parafian z Włoszczowy, stał się inspiracją do wykonania przez Józefa Proszowskiego okazałego ołtarza z figurą Matki Bożej Królowej Anielskiej. Potwierdzeniem kultu była koronacja łaskami słynącej figury w dniu 19 maja 1968 r. przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i metropolitę krakowskiego kard. Karola Wojtyłę.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję