Reklama

Niedziela Lubelska

Kolędowali w międzynarodowym gronie

Tradycją, kultywowaną już od kilkunastu lat, są wigilijne spotkania Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS

Niedziela lubelska 1/2015, str. 3

[ TEMATY ]

spotkanie

Agnieszka M. Kowalczyk

Studenci z różnych krajów przygotowali jasełka

Studenci z różnych krajów przygotowali jasełka

Tegoroczne spotkanie odbyło się 12 grudnia 2014 r. w Stołówce Akademickiej KUL. Zgromadziło nauczycieli, studentów, przyjaciół oraz osoby wspierające centrum. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. abp Stanisław Budzik, sekretarz stanu MEN Tadeusz Sławecki, Jacek Junosza-Kisielewski z MSZ oraz rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski. Zgromadzonych powitał prof. Jan Mazur, dyrektor Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS. – Łączy nas chęć bycia razem, chęć wzajemnego poznania siebie, kultury naszego kraju i w tym wypadku szczególnie obyczajów związanych z Bożym Narodzeniem – powiedział. Prof. Mazur podkreślił, że jest to niezwykle ważne wydarzenie dla ludzi związanych z centrum, gdyż ośrodek ten jest miejscem integracji i wymiany międzykulturowej. Aktualnie kształci się w nim 150 osób, pochodzących z 8 krajów.

Reklama

Goście wigilijnego spotkania obejrzeli przygotowane przez studentów jasełka, którym towarzyszył śpiew kolęd w wykonaniu chóru „Ponad Granicami”, przygotowanego przez Jacka Brzezińskiego, wykładowcę centrum. – Jesteśmy pod wrażeniem wspaniałych jasełek. Obudziły one w naszych sercach najlepsze wspomnienia związane z atmosferą i tajemnicą świąt Bożego Narodzenia – powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita odniósł się także do jasełek Wydziału Teologii, w których uczestniczył przed kilku laty. Wspominał, że nie było wówczas ani Mędrców, ani pasterzy, ani stajni, a Maryja oraz Józef byli ubrani w stroje współczesne i pukali do drzwi różnych instytucji. Niestety, wszystkie drzwi były dla nich zamknięte. – Współczesny Józef i Maryja nie zostali rozpoznani, a właściwie Józef i Maryja sprzed 2000 lat niczym się nie różnili od zwyczajnych ludzi, którzy wędrowali po ziemi palestyńskiej – mówił. – Chrystus narodził w Betlejem po to, byśmy i my, żyjący dzisiaj, dostrzegali w każdej twarzy człowieka Jego samego. Byśmy mieli świadomość, że każde dobro, które czynimy, każda dłoń, wyciągnięta do zgody, każda szklanka wody podana spragnionemu, każde nasze dobre dzieło jest służeniem Jezusowi i tym wartościom, które daje światu Ewangelia – podkreślał Metropolita. Następnie Pasterz pobłogosławił opłatki oraz dania wigilijne, które zostały przygotowane z okazji tego spotkania. Wieczerzy towarzyszył śpiew kolęd w wykonaniu chóru „Ponad Granicami”.

Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS zostało powołane do istnienia w 1991 r. Do jego głównych zadań należy kształcenie w zakresie języka i kultury polskiej osób mieszkających poza granicami Polski, opracowywanie oraz wydawanie skryptów i podręczników z tego zakresu, a także prowadzenie badań naukowych nad językiem i kulturą polską. Do ubiegłego roku z pomocy centrum skorzystało ok. 9 tys. cudzoziemców z 75 państw na 5 kontynentach. Centrum stanowi miejsce, w którym obok nauki języka priorytetowym zadaniem jest przekaz polskiej kultury, literatury oraz historii.

2014-12-22 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji w Opolu

[ TEMATY ]

ewangelizacja

spotkanie

Piotr Drzewiecki

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

W miniony poniedziałek w Opolu, zakończyło się dwudniowe spotkanie Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji, któremu przewodniczy abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Spotkanie rozpoczęło się dzieleniem z minionego czasu posługi w ewangelizacji oraz mocnym apelem abpa Grzegorza o wzięcie „drugiego oddechu” w celu większej animacji środowisk związanych z nową ewangelizacją.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję