Reklama

prześladowania

Cicha wojna i prześladowania religijne

Pod hasłem „Cicha wojna: Prześladowanie mniejszości religijnych w regionach dotkniętych konfliktami” w dniach 10-11 grudnia 2014 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbywała się konferencja zorganizowana przez ugrupowania chadeckie skupione w Europejskiej Partii Ludowej. Po raz kolejny na forum instytucji europejskich zwraca się uwagę na dramatycznie pogarszającą się na świecie sytuację chrześcijan i wyznawców innych religii.
Uczestnikom konferencji zaprezentowano najnowsze badania przeprowadzone przez Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, w których analizowano sytuację wolności religijnej w 196 krajach świata. Jak wykazują autorzy tego szczegółowego sprawozdania (550 stron), aż w 116 krajach mają miejsce prześladowania i różne formy dyskryminacji ze względu na wyznawaną religię. W 55 krajach w ciągu ostatnich lat wolność wyznawania religii uległa ograniczeniu, a tylko w 6 odnotowano poprawę. 20 państw to miejsca aktywnego prześladowania, w tym 6, gdzie panują reżimy totalitarne. W wielu krajach, zwłaszcza Bliskiego Wschodu, trwa też prześladowanie chrześcijan przez muzułmańskich fanatyków, dążących do całkowitego wyeliminowania wyznawców Chrystusa.
W brukselskim spotkaniu udział wzięli przedstawiciele wspólnot religijnych, które bezpośrednio w swoich krajach doświadczają prześladowań, byli m.in.: bp Stephen Mamza z Nigerii – ordynariusz diecezji Yola, Paul Bhatti z Pakistanu, reprezentujący mniejszości religijne tego kraju, o. Henri Boulad z Egiptu, s. Hanan Youssef ze Zgromadzenia Dobrego Pasterza z Libanu.
Wolność religijna przyczynia się do stabilizacji oraz rozwoju demokracji i jest najlepszą drogą do pokoju – podkreślali prelegenci. Tymczasem w krajach dotkniętych prześladowaniami, takich jak: Nigeria, Pakistan, Sudan, Syria, Afganistan, Korea Północna czy Somalia, poziom życia obywateli jest bardzo niski; kraje te doświadczają nieustannie wewnętrznych konfliktów i nie można mówić o stabilizacji gospodarczej.
Kolejnym ważnym czynnikiem, na który zwracali uwagę uczestnicy spotkania, są migracje ludności, a właściwie ucieczka w regiony gwarantujące większe bezpieczeństwo. Jako przykład podano Liban, liczący obecnie 4 mln mieszkańców, a przybyło tam już 1,7 mln uciekinierów, zwłaszcza z Syrii. Kraje takie bez pomocy wspólnoty międzynarodowej nie są w stanie same poradzić sobie z tyloma uciekinierami, a przede wszystkim wyżywić tylu emigrantów i zapewnić edukację ich dzieciom.
Dziś chrześcijanie to zaledwie 2 proc. ludności Bliskiego Wschodu, i liczba ta dramatycznie spada. To już ostatni dzwonek – apelowali uczestnicy konferencji – aby kraje Zachodu i wspólnota międzynarodowa pośpieszyły z pomocą. Jak podkreślał rabin Brukseli Albert Guigui, milczenie świata jest przerażające. O mordach Państwa Islamskiego zaczęto mówić na Zachodzie, kiedy jego strefy wpływów i terytoria sięgnęły pól naftowych.
Dyskryminacja i prześladowanie ze względu na religię to negowanie podstawowego prawa człowieka do wyznawania własnej wiary. Wspólnota europejska ze swoim przesłaniem o demokracji, wolności i równości człowieka ma w tej sprawie – poprzez swoje instytucje – ważną rolę do spełnienia, i to natychmiast, bo każdy dzień zwłoki to dzień cierpień i śmierci kolejnych niewinnych ludzi.

Współorganizator konferencji, eurodeputowany Jan Olbrycht

Reklama

Rok 2014 to rok zwiększającej się liczby prześladowań religijnych. Mamy do czynienia z prześladowaniem nie tylko chrześcijan, ale i wyznawców innych religii. To dyskryminacja, ale także zabijanie, tortury, wysiedlenia, handel ludźmi. Zastanawialiśmy się nad przyczynami tych zjawisk. Otóż nie religie są przyczyną, lecz, niestety, są one w wielu przypadkach włączane do tych prześladowań instrumentalnie. To prześladowanie wobec religii, ale i prowadzone przez społeczności różnych wyznań; prześladowania realizowane pod hasłami religijnymi. Sytuacja jest bardzo poważna, zatrważająca i wciąż pogarsza się. W Europie chyba jeszcze nie zdajemy sobie sprawy z jej powagi.

Kraje o najwyższym stopniu prześladowań religijnych w świecie:

Irak, Libia, Nigeria, Pakistan, Sudan, Syria, Azerbejdżan, Birma, Chiny, Republika Środkowej Afryki, Egipt, Uzbekistan, Afganistan, Erytrea, Malediwy, Korea Północna, Arabia Saudyjska, Somalia, Jemen, Iran.

2014-12-23 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Zbliża się kolejny Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

2021-09-17 10:17

Katarzyna Dobrowolska

Na Święty Krzyż pątnicy i miłośnicy turystyki pieszej podążają od 20 lat. Tegoroczna edycja Rajdu odbędzie się pod hasłem: „Przez Krzyż do chwały”. Zwieńczeniem rajdu będzie Msza święta na zakończenie sprawowana w Bazylice świętokrzyskiego sanktuarium o godz. 14.30.

Rajd łączy idee krajoznawstwa i pielgrzymowania. To jedna z największych jednodniowych imprez turystycznych w Polsce. Co roku brało w nim udział od 4 do 5 tys. osób, głównie były to dzieci i młodzież szkolna, ale szły w nim również całe rodziny, klerycy, siostry zakonne, wychowawcy nauczyciele, miłośnicy regionu. Uczestników prowadzi grupa wykwalifikowanych przewodników świętokrzyskich. Pandemia ograniczyła możliwości organizacji wydarzenia. W ubiegłym roku na Święty Krzyż dotarły tylko delegacje, które modliły się w intencjach pątników. W tym roku rajd będzie miał już szerszą formułę. Organizatorzy przygotowali 6 tras pielgrzymkowych: 1) ze Świętej Katarzyny – trasa „Puszczańska”, 2) z Bielin – trasa „Zbójecka”, 3) z Huty Nowej – trasa „Benedyktyńska”, 4) spod Trzech Krzyży (przełęcz Hucka) – trasa „Rodzinna”, 5) z Chybic – trasa „Akademicka”, 6) z kościoła pw. św. Wojciecha w Kielcach – „Mocarny szlak”. Obowiązuje na nich limit 300 uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję