Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Poświęcenie kościoła NSPJ w Gryficach

Poświęcenie kościoła (łac. consecratio – przekazanie na własność Bogu) to uroczysta ceremonia zastrzeżona biskupowi. Dzięki niej budynek zostaje przeznaczony do sprawowania kultu Bożego. Poświęceniu kościoła i ołtarza towarzyszą specjalne obrzędy podczas Mszy św. Konsekracja ukazuje, że jest to miejsce wybrane przez Pana Boga, w którym niebo spotyka się z ziemią

W ceremonii występuje wiele symboli o głębokim znaczeniu. Ksiądz Arcybiskup po wejściu do świątyni nie całuje ołtarza, a liturgię rozpoczyna od miejsca przewodniczenia, święci wodę, którą skrapia ołtarz, zgromadzony lud i ściany jako przypomnienie sakramentu chrztu, który czyni nas świątynią Ducha Świętego. Następnie święci ambonę, która jest miejscem proklamowania Słowa Bożego, przestrzenią Liturgii Słowa. „Godność Słowa Bożego wymaga, by w kościele było ono głoszone z miejsca, na którym w czasie Liturgii Słowa spontanicznie skupia się uwaga wiernych” (OWMR 272). Po homilii słowami Litanii Wszystkich Świętych Pańskich prosimy, aby pomagali nam celebrować święte obrzędy. Przez tę modlitwę wyrażamy naszą wiarę w świętych obcowanie i ukazujemy więź pomiędzy Kościołem ziemskim a Kościołem w niebie. Następnie Biskup namaszcza ołtarz i ściany kościoła w miejscu tzw. zacheuszek olejem krzyżma świętego. Przypomina to nam tradycję namaszczania proroków i królów w Starym Testamencie, a także samego Pana Jezusa, który dostąpił namaszczenia, aby odkupić ludzkość. W trakcie tej ceremonii dokonuje się również niewidzialne namaszczenie Duchem Świętym.

Kadzidło, które zostaje spalone na ołtarzu, wskazuje na to, że ofiara Chrystusa, która w sakramentach jest wciąż uobecniana, wznosi się do Boga jako słodka woń. Wznoszący się dym kadzielny jest także znakiem modlitw wiernych, które docierają do tronu Boga. Okadzenie wnętrza kościoła to potwierdzenie faktu, że właśnie ten kościół stał się domem modlitwy. Przede wszystkim okadza się Lud Boży, gdyż jest on świątynią żywą, w której każdy wierny jest duchowym ołtarzem.

Reklama

Rzymskokatolicka parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gryficach powstała 28 grudnia 1914 r. i obejmowała wówczas swoim duszpasterstwem również katolików w Płotach i Nowogardzie. Decyzje o budowie własnej świątyni podjęto w 1929 r. Już 30 lipca 1930 r. wmurowano kamień węgielny, a dwa lata później, 16 listopada 1932 r., poświęcono nowo wybudowany kościół parafialny.

Po II wojnie światowej świątynia funkcjonowała jako kościół pomocniczy, gdyż duszpasterstwo istniejącej od 1914 r. parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa koncentrowało się przy drugim gryfickim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Gdy decyzją bp. Jerzego Stroby z dnia 10 sierpnia 1977 r. powstała w Gryficach nowa parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panna, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa odzyskał swój pierwotny status świątyni parafialnej.

W 2011 r. wspólnota parafialna podjęła wysiłek gruntownego remontu swojego kościoła parafialnego, wykonując m.in. renowację zabytkowych drzwi i witraży, zaś w prezbiterium powstał stały kamienny ołtarz.

W wigilię pierwszej niedzieli Adwentu, 29 listopada 2014 r., abp Andrzej Dzięga dokonał uroczystego poświęcenia ołtarza oraz rekonsekracji odnowionego wnętrza kościoła parafialnego, tym samym trwale potwierdzając tytuł Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mamy nadzieję, że uroczystość poświęcenia ołtarza i rekonsekracji kościoła w 100. rocznicę erygowania parafii NSPJ jeszcze bardziej umocni i zjednoczy wspólnotę parafialną.

2014-12-23 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dom Matki – Piersna

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 27/2018, str. VI-VII

[ TEMATY ]

świątynia

Piersna

Waldemar Hass

Figura Matki Bożej z Piersnej

Figura Matki Bożej z Piersnej

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że na terenie naszej diecezji znajduje się wiele wspaniałych świątyń, które są nie tylko ważnymi obiektami sakralnymi, ale również cennymi zabytkami. Jednakże oprócz tych najpopularniejszych nie brakuje też kościołów o wielowiekowej historii, które choć pozostają dziś istotne dla lokalnych wspólnot, to z różnych racji – czy to ze względu na swoje położenie, czy też zmienne koleje losów – straciły na znaczeniu i współcześnie nie są szerzej znane.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Polacy z brązowym medalem

2021-09-19 19:24

PAP

PAP

PAP

Polscy siatkarze pokonali w katowickim Spodku Serbów 3:0 (25:22, 25:16, 25:22) i zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy. Biało-czerwoni po raz drugi z rzędu stanęli na najniższym stopniu podium w czempionacie Starego Kontynentu.

To dziesiąty medal Polaków w ME, w tym czwarty brązowy. W przeszłości taki krążek wywalczyli też - poza poprzednią edycją - w 1967 i 2011 roku. Złoty zdobyli tylko raz - w 2009 roku, a pięciokrotnie srebrny - w latach 1975-1983.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję