Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 2/2015, str. 6

Watykan

Ali Agca odwiedził grób Papieża

Płatny morderca z Turcji w obecności kamer 27 grudnia ub.r. złożył kwiaty na grobie św. Jana Pawła II. Mehmet Ali Agca przyjechał do Watykanu w 31. rocznicę spotkania z Papieżem, który odwiedził swojego niedoszłego zabójcę w rzymskim więzieniu Rebibbia. Agca złożył na grobie Papieża dwa bukiety białych róż. Towarzyszyli mu reporterzy włoskiej agencji prasowej Adnkronos. Zamachowiec twierdzi, że strzelając do Papieża, wypełnił trzecią tajemnicę fatimską.

13 maja 1981 r. Mehmet Ali Agca usiłował zabić Jana Pawła II podczas uroczystości na Placu św. Piotra. Włoski sędzia Ferdinando Imposimato, który przez 25 lat prowadził śledztwo w tej sprawie, stwierdził, że zleceniodawcą było KGB.

UE

Patent na preparat z człowieka

Reklama

Ludzki organizm można wykorzystywać w celach komercyjnych – to jedna z konsekwencji wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Unijny sąd uznał, że niezapłodniona komórka jajowa, która dzieli się w wyniku tzw. partenogenezy, nie jest ludzkim embrionem i nie należy się jej ochrona. Partenogeneza (inaczej: dzieworództwo) to odmiana rozmnażania polegająca na tym, że nowy organizm rozwija się z komórki jajowej, która nie miała kontaktu z plemnikiem. W przypadku ludzi w warunkach laboratoryjnych jest to możliwe, jednak powstała w ten sposób istota rozwija się tylko do pewnego momentu.

Unijny trybunał zajął się tą sprawą ze względu na toczący się w Wielkiej Brytanii proces dotyczący firmy International Stem Cell Corporation (ISCO), która wykorzystuje ludzkie istoty powstałe w wyniku partenogenezy jako źródło komórek macierzystych. Komórki znajdują zastosowanie w produkcji różnych preparatów, a istota, od której się je pobiera, ginie. ISCO chce opatentować wyniki swoich eksperymentów. Teraz będzie mogła to zrobić.

Azja

Katastrofa samolotu pasażerskiego

Samolot malezyjskich linii AirAsia ze 162 osobami na pokładzie 28 grudnia 2014 r. wpadł do morza między wyspami Jawa i Borneo. Pilot lecącej do Singapuru maszyny poprosił o zgodę na zwiększenie wysokości lotu ze względu na pogodę. Kontrola odmówiła, gdyż w pobliżu znajdowały się inne samoloty. Chwilę później pilot nie odpowiedział na wezwanie. W akcji poszukiwawczej wzięło udział co najmniej 30 statków i 21 samolotów.

Ojciec Święty Franciszek

Ekologiczna encyklika

Reklama

Zapowiadana od dłuższego czasu encyklika Franciszka nt. ekologii jest już w praktyce gotowa – twierdzi madrycki dziennik „El País”. Autor artykułu Pablo Ordaz pisze, że dokument, nad którym pracowała od jesieni 2013 r. grupa specjalistów, w tym kardynał kurialny Peter Turkson oraz dwaj argentyńscy teologowie: abp Víctor Manuel Fernández i ks. Carlos María Galli, może się ukazać jeszcze w tym miesiącu.

Ordaz przypomniał, że od początku swego pontyfikatu papież Franciszek wiele uwagi poświęca sprawom ochrony środowiska i walce z „globalizacją obojętności”. Dawał temu wielokrotnie wyraz przy różnych okazjach, m.in. gdy udał się w lipcu 2013 r. w swą pierwszą podróż apostolską poza Watykan na włoską wyspę Lampedusa, która przyjmując przez wiele miesięcy tysiące uchodźców z Afryki Północnej, stała się symbolem dramatu imigracji. Ojciec Święty nigdy nie ukrywał swego wielkiego zatroskania i zainteresowania tym, co uważa za jedno z największych wyzwań ludzkości, czyli „strzeżeniem stworzenia i ekologią”.

KAI/Madryt

Francja

Zmarł najstarszy biskup

Kilkanaście dni przed ukończeniem 105 lat (1 stycznia 2015 r.) zmarł najstarszy biskup świata – Géry Leuliet, emerytowany ordynariusz francuskiej diecezji Amiens w latach 1963-85. Wsławił się tym, że chcąc całkowicie zmienić styl życia i posługi Kościoła, sprzedał nieruchomości diecezjalne i zamieszkał w wieżowcu.

5 lat temu, z okazji swych setnych urodzin bp Leuliet ogłosił na stronie internetowej Konferencji Biskupów Francji refleksję nt. swego długiego życia. Wskazał, że najważniejszym wydarzeniem był dla niego Sobór Watykański II, który przypadł akurat w połowie jego życia. Był to – jego zdaniem – „sobór odnowy”. – Podejmując w tym kontekście obowiązki biskupie, czułem się wezwany, by je wypełniać w tym samym duchu – wyznał bp Leuliet. Pomimo „trudności, kłopotów, trosk i lęków” zawsze czuł przy sobie aktywną obecność Boga, która dawała mu wsparcie.

KAI/Amiens

2015-01-07 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję