Reklama

Czy Syn Człowieczy znajdzie [dziś] wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?

Krysia: – Czy ja mam w końcu się odzywać, czy nie? Jak mówię, to często zaczyna się awantura. Jak nie mówię, to mam wyrzuty sumienia...

Niedziela Ogólnopolska 2/2015, str. 34

Bożena Sztajner/Niedziela

Oczywiście, nie byłoby dobrze, gdybym odpowiedział na to pytanie, biorąc je dosłownie. Oboje wiemy, że nie można ustanowić reguły, że zawsze się odzywam albo zawsze milczę. Zdaję sobie sprawę, że próbowałaś reagować słowem na pewne nieprawidłowości w działaniu Twoich bliskich, ale nie widzisz dobrych tego owoców.

Spójrz na Boga. W czasach ciemności moralnej, w jaką dwa tysiące lat temu zapadł świat, Ojciec „wypowiedział” najmocniejsze swoje Słowo – dał nam swojego Syna.

Reklama

Dziś Ojciec nadal mówi do świata poprzez swoje dzieci. Rodzi je do Nowego Życia, które staje się Jego słowem. Słowo, Jego przesłanie do nas, staje się ciałem przez nas. Czy chcemy, czy nie chcemy, nasze życie jest nieustanną przemową, nieustannym przekazem.

Nasza mowa jest tylko jednym z narzędzi, środków przekazu. Warto pamiętać, że słowa mogą stwarzać życie lub inicjować śmierć. Dla Boga człowiek umarły to ten, który Mu nie służy. Nie mogę się zadowalać godziwym wykonywaniem codziennych czynności zanurzonych w próżni. Chcę, aby moje życie było prorokowaniem o Bożym życiu. Inaczej mówiąc – chcę, żeby było pobożne, według Jego podpowiedzi.

Awantury, o których wspomniałaś w pytaniu, mogą też być w pewnym stopniu wynikiem napięcia, które jest w Tobie. Emocje udzielają się w spotkaniu. Skąd napięcie w Tobie? Może stąd, że odczuwasz niepokój o to, czy „wygrasz” tę rozmowę, czy druga osoba Cię uszanuje, czy ją przekonasz... Nie martw się o owoce. Uczestniczysz w Bożym dziele przekazywania sobie nawzajem Bożej mądrości, Bożego życia.

Reklama

Przekonuję się również, że warto naśladować tych, którzy zawsze starają się przekazywać pozytywne treści w atmosferze nadziei. Przykładowo – zamiast akcentować zgubne skutki zła, prorokują o dobru. Oczywiście, nie unikniemy tego, że rozmówca odkryje, iż na ukazanym tle jego postępowanie jawi się jako szkodliwe. Lecz nasze zadanie zostaje w ten sposób wykonane. Pan dalej realizuje swój plan.

Cały zatem czas nasze życie jest głoszeniem – czy otwieram usta, czy też nie. Czy moje i Twoje życie jest prorokowaniem o nadziei, o wierze w miłość? Czy w naszym życiu Słowo-Jezus stało się ciałem? Czy przylgnęliśmy do Niego całkowicie i prawdziwie możemy nazywać się wierzącymi? Takiej wiary szuka Syn człowieczy wciąż do nas przychodzący, który jest Darem Bożego Miłosierdzia. Sądzę, że gdybyśmy połowę wysiłku związanego z martwieniem się, czy coś dobrze powiedzieliśmy, czy też nie, włożyli w dbałość o to, by chwilę obecną przeżyć z Jezusem i na chwałę Ojca – byłoby znacznie lepiej.

To, co w swoim pytaniu nazwałaś wyrzutami sumienia – zresztą nie tylko ty tak to określasz – często jest jedynie emocjami wynikającymi albo z faktu nieosiągnięcia dobrego celu, albo z uzyskania złego celu, który w zdenerwowaniu pochopnie wybraliśmy. Sumienie usłyszymy najczęściej „na kolanach”, w ciszy. Dlatego tak tłumnie przychodzono do św. Jana Chrzciciela i do Jezusa, naszego Pana. To są wielcy Mężowie modlitwy. Ich sumienia były sumieniami ludzkości. Wyrzutem sumienia nazywać zaś powinniśmy mocny kontrast między tym, co odkrywam, słuchając Boga, a tym, co uważam – bądź uważałem – za słuszne, czemu często przez ślepotę mojego ciała towarzyszyły przyjemne emocje. Czyż złodziej nie cieszy się, kiedy uda mu się „skok”? Albo uczeń, któremu uda się ściągnąć podczas klasówki?

Pełnijmy wolę Bożą. Nie bójmy się szukać jej samemu, ale przede wszystkim z braćmi. Jestem przekonany, że to było też codziennością życia Jezusa i Jego uczniów, kiedy przemierzali drogi Galilei, Samarii i Judei. Tak postępowali Apostołowie także po narodzinach Kościoła. Sami skazani jesteśmy często na błąd lub stanie w miejscu. Niech Boży plan staje się rzeczywistością, a wtedy Syn Boży – Słowo Ojca – będzie rodził się w życiu tych, których Ojciec nam daje.

Pójdźmy teraz lub chociaż zadzwońmy do kogoś, kto dziś nie usłyszał jeszcze od nas nic dobrego, Bożego. Na tę misję niech Cię Bóg błogosławi.

2015-01-07 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

IO Tokio: pierwszy złoty medal dla reprezentantki Filipin „za wstawiennictwem Maryi”

2021-07-28 13:59

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Na trwających w Tokio Letnich Igrzyskach Olimpijskich złoty medal w podnoszeniu ciężarów zdobyła Hidilyn Diaz. Jest to pierwszy złoty medal olimpijski w historii Filipin. Diaz, głęboko wierząca katoliczka, zawdzięcza swój sukces "wstawiennictwu Matki Bożej". List gratulacyjny otrzymała od Konferencji Biskupów Filipin.

Za swoje zwycięstwo filipińska sportsmenka podziękowała wstawiennictwu Matki Bożej i Jezusa Chrystusa. Podczas wirtualnej konferencji prasowej oraz uroczystości dekoracji medalami miała na szyi łańcuszek z Cudownym Medalikiem. Jak wspominała, otrzymała go od swojej przyjaciółki, z którą przez dziewięć dni przed Igrzyskami razem odmawiały modlitwę poranną. „Jest to znak jej i mojej wiary w Maryję i Jezusa Chrystusa”, podkreśliła złota medalistka w swojej klasie wagowej do 55 kg. 20-letnia Diaz już w pierwszym podejściu pokonała w Tokio zawodniczkę chińską podnosząc już w pierwszej próbie ciężar 127 kg.

CZYTAJ DALEJ

Błażej Kmieciak prostuje fałszywą tezę mediów o skali pedofilii wśród duchownych

2021-07-28 12:51

[ TEMATY ]

raport

Adobe Stock

Raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii nie daje podstaw do wniosku, że 30% pedofilów to duchowni - podkreśla w rozmowie z KAI szef Komisji Błażej Kmieciak, prostując tezę prezentowaną wczoraj przez wiele mediów. Wedle badań przytoczonych w ogłoszonym wczoraj Raporcie, duchowni są sprawcami około 1 procenta przestępstw pedofilskich.

Publikujemy treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający długie związki z Polską

2021-07-28 15:01

[ TEMATY ]

pożar

twitter.com/ArchdiocGlasgow

W Glasgow w nocy z wtorku na środę niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona, który od II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.

Informację o pożarze kościoła znajdującego się w dzielnicy Partick w zachodniej części Glasgow straż pożarna otrzymała o godz. 2:40 w nocy. W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło ponad 30 strażaków, ale jak wynika z relacji mediów i z zamieszczonych zdjęć, kościół został uszkodzony bardzo poważnie, m.in. runął w nim dach i zniszczone zostały wszystkie okna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję