Reklama

Niedziela Przemyska

Chrystus przyszedł na świat, żebyśmy mieli w Nim oparcie

– Chrystus nie przyszedł nas uwolnić od trudu pracy nad sobą, od cierpień i chorób, ale przyszedł być z nami, żebyśmy w tych warunkach, w jakich jesteśmy, mieli się na kim oprzeć – powiedział abp Józef Michalik podczas Pasterki sprawowanej w bazylice archikatedralnej w Przemyślu

Niedziela przemyska 2/2015, str. 5

[ TEMATY ]

wigilia

Paweł Bugira

W siedzibie Caritas wolontariusze przygotowują paczki dla potrzebujących

W siedzibie Caritas wolontariusze przygotowują paczki dla potrzebujących

Z tego względu, jak zaznaczył Metropolita Przemyski, chrześcijanin nie boi się trudów i cierpień. – Chrystus nie przyszedł nas uwolnić od trudnych ludzi, z którymi żyjemy. Chce żebyśmy w tym miejscu siali dobro, które zwycięża zło – powiedział.

Abp Michalik stwierdził, że współcześnie kultura europejska nie tylko wstydzi się wiary, ale wykreśla ten element, który jest bardzo ważny w pełnym rozwoju każdego człowieka. – Dzisiaj szydzi się z Chrystusa, wyśmiewa się Go, pomija się Go. Jeśli Chrystusa i Ewangelię wykreśli się z kultury europejskiej, bliski jest jej koniec. Bliski staje się koniec człowieka – mówił.

Metropolita Przemyski podkreślił, że traktowanie wiary jako sprawy drugorzędnej jest zubożeniem człowieka i cofaniem go wyłącznie do wymiaru biologicznego. Przestrzegał przed relatywizmem moralnym. – Myślę, że dzisiaj świat i nasza ojczyzna bardzo potrzebuje mocnego wymiaru duchowego, nasza ojczyzna i Europa musi się odrodzić moralnie – powiedział abp Michalik.

W przeddzień Wigilii abp Michalik wziął udział w spotkaniu wigilijnym, zorganizowanym przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Uczestniczyło w nim ponad 800 osób ubogich, samotnych, bezdomnych i potrzebujących.

Metropolita zapewniał, że człowiek nigdy nie jest sam, gdy w jego bliskości jest Pan Bóg. – Życzę wam, żebyście tę bliskość mogli odczuwać także przez bliskość drugiego człowieka – powiedział. Dodał, że święta Bożego Narodzenia to spotkanie z Panem Jezusem, który przychodzi na świat, żeby odpuścić nam grzechy i otworzyć przed nami niebo, które zostało zamknięte przez zło i grzech.

Na wigilijnych stołach rozstawionych w hali Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji znalazły się pierogi, barszcz z uszkami, kapusta z grochem i ryba. Każdy uczestnik otrzymał również paczkę świąteczną. W obsłudze pomagali wolontariusze Caritas i harcerze oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej.

Reklama

Podczas wigilii nastąpiło również wręczenie nagród dla rodzin wyróżnionych w konkursie „Rodzinna opowieść wigilijna”. Był on skierowany do rodzin posiadających co najmniej pięcioro dzieci. Napłynęło 10 prac spełniających regulamin. Autorzy otrzymali 12-osobowe zestawy porcelany obiadowej i kawowej renomowanej firmy. Przygotowano także specjalne paczki świąteczne ze słodyczami.

– Rodzina wielodzietna to nie jest rodzina patologiczna – zaznacza dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej ks. Artur Janiec. – Chcemy pokazać, że są takie wspaniałe rodziny, które dbają nawzajem o siebie, ale także mają wrażliwe serce dla innych – dodaje.

Zdaniem ks. Jańca, konkurs był okazją do integracji, bo rodzina mogła ze sobą pobyć, porozmawiać i przypomnieć sobie różne wydarzenia, które potem zostały przelane na papier.

2015-01-09 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: muzeum Prado organizuje wieczerzę wigilijną dla bezdomnych

[ TEMATY ]

bezdomni

Hiszpania

wigilia

muzeum

pl.wikipedia.org

Muzeum Prado w Madrycie

Muzeum Prado w Madrycie

Madryckie muzeum Prado przygotuje wieczerzę wigilijną dla około 200 bezdomnych. Dyrekcja tej czołowej instytucji kulturalnej w stolicy Hiszpanii zapowiedziała, że jadłospis na to uroczyste przyjęcie opracował Martín Berasategui, uważany za jednego z najlepszych kucharzy w tym kraju. Osobiście będzie też gotował dla zaproszonych na świąteczny posiłek.

"Rodzice nauczyli mnie szacunku dla osób przeżywających trudności, dlatego cieszę się z udziału w tym wydarzeniu. Będę gotował z takim samym zaangażowaniem jak zawsze" – oświadczył Berasategui. Zdradził przy tym, że w menu znajdzie się m.in. zupa jarzynowa z dodatkiem dziczyzny, a główne danie zawierać będzie wieprzowinę z sosem kalafiorowym.

CZYTAJ DALEJ

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: formacja do kapłaństwa ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą

2023-02-06 20:04

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Formacja ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą i ciągłej pracy nad sobą - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego”.

W homilii Prymas Polski podkreślił, że podczas sesji prelegenci będą pochylać się nad ludzkim i duchowym wymiarem etapu propedeutycznego. - Jak zapisaliśmy we wskazaniach dotyczących programu formacyjnego na etapie propedeutycznym, „na drodze całego tego etapu konieczne jest ukierunkowanie działań wychowawczych na dwa zasadnicze cele: podjęcie metodycznej i systematycznej formacji ludzkiej na podstawie kompetentnego i wnikliwego rozeznania wychowawczego, a zarazem położenie właściwych fundamentów dla życia duchowego, co oznacza przyjęcie wiary w Jezusa Chrystusa” – zaznaczył abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję