Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Oto jest dzień, który dał nam Pan

Dzień 26 grudnia 2014 r. zapisał się w historii parafii pw. Świętej Trójcy w Suliszewie jako dzień niezwykle podniosły i uroczysty. Pochodzący z naszej parafii nowo mianowany biskup prof. Henryk Wejman odprawił w kościele parafialnym Mszę św., którą koncelebrowali także inni kapłani. Wśród nich byli: ks. dr Grzegorz Chojnacki prodziekan WT US, ks. dr Lucjan Chronchol prefekt AWSD i kapelan Ks. Biskupa, ks. prał. Zdzisław Garbicz, ks. prał. Roman Garbicz, ks. kan. Grzegorz Suchomski, ks. kan. dr hab. prof. US Grzegorz Wejman, ks. kan. Sławomir Kokorzycki oraz obecny proboszcz ks. Stefan Marcyniuk.

Suliszewo

Uroczystość przebiegała w ciepłej i rodzinnej atmosferze. Jego Ekscelencję przywitali przedstawiciele mieszkańców Suliszewa, okolicznych miejscowości należących do parafii, dyrektorzy szkół wraz z uczniami i rodzicami, tj. Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Brzechwy i Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, przedstawiciele Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Rzecku, Rady Miasta w Choszcznie, Koła Gospodyń Wiejskich, delegacje Róż Żywego Różańca, ministrantów, młodzieży, dzieci oraz gospodarz – ks. prob. Stefan Marcyniuk.

Reklama

Ksiądz Biskup wygłosił homilię odnoszącą się do Ewangelii o św. Szczepanie. Podkreślił, iż postawa pierwszego męczennika za wiarę, choć na pierwszy rzut oka wydaje się przegrana, zwyciężyła zło i stała się początkiem nawrócenia Szawła. Zdarzenie to odniósł także do czasów współczesnych. Nie zabrakło też osobistych refleksji i podziękowań skierowanych do bliskich. Przywołane zostało wspomnienie o nieżyjącym już pierwszym proboszczu ks. kan. Kazimierzu Kołwzanie, który odegrał ważną rolę w życiu młodego Henryka oraz miał wpływ na wybór jego drogi. Ksiądz Biskup podkreślił ogromne dziedzictwo parafii związane z licznymi powołaniami kapłańskimi.

Warto wspomnieć o zespole muzycznym, który uświetnił przebieg Mszy św. Przed trzydziestu laty Ksiądz Biskup, będąc jeszcze klerykiem, przyczynił się do jego powstania. W latach 80. XX wieku zespół skupiał młodzież grającą i śpiewającą w kościołach całej parafii. Na okoliczność spotkania z tak zacnym Gościem członkowie dawnej scholii reaktywowali działalność, wracając, choć na moment, wspomnieniami do lat młodości.

Nie zabrakło również podarunków. Od parafian Jego Ekscelencja otrzymał naczynie do przechowywania olejów świętych używanych podczas udzielania sakramentu bierzmowania, kopię obrazu Matki Bożej Suliszewskiej od członków wcześniej wspomnianego zespołu. Nie brakło też wielu innych darów serca. Ksiądz Biskup ofiarował dwa piękne kielichy mszalne – jeden dla kościoła parafialnego w Suliszewie, a drugi dla kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żeliszewie.

Reklama

Na koniec liturgii udzielił indywidualnego błogosławieństwa swojej mamie Leonardzie oraz braciom: ks. Grzegorzowi i Zdzisławowi, kapłanom oraz wszystkim zgromadzonym wiernym. Była także możliwość osobistego złożenia życzeń.

Żeliszewo

Następnie Ksiądz Biskup wraz z asystą kapłanów udał się na kolejną Mszę św. do swojej rodzinnej miejscowości – Żeliszewa, gdzie – jak stwierdził za św. Janem Pawłem II – „wszystko się zaczęło”. Wśród kapłanów, którzy uczestniczyli w tej uroczystej Mszy św., byli m.in.: ks. Mariusz Matuszak i ks. kan. Tadeusz Łuczak.

Tutaj przed kościołem został spontanicznie przywitany przez zgromadzonych tłumnie mieszkańców wioski oraz przybyłych z okolic gości. Potem udał się do świątyni, w której został ochrzczony, i po założeniu szat liturgicznych rozpoczął Mszę św. Na początku przywitały go delegacje miejscowej społeczności. Nawiązując do wydarzeń z młodości, które wywarły wpływ na jego drogę życiową, wspominał p. Salkiewicza nauczyciela i dyrektora szkoły w Żeliszewie, ks. kan. Kazimierza Kołwzana oraz ławeczkę przed domem państwa Rajczyków, gdzie podjął decyzję o wyborze drogi kapłańskiego życia, gdy był w klasie maturalnej.

Po Mszy św. przed błogosławieństwem indywidualnym życzenia składały przybyłe delegacje, w tym burmistrz Recza i przewodniczący Rady Miejskiej w Reczu.

2015-01-09 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Eucharystia przy grobie bł. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Msza św.

Anna Rychlik

We Mszy Świętej Czwartkowej wzięło udział więcej osób niż zwykle. Niektórzy przybyli do Rzymu korzystając z ferii zimowych. Eucharystię zaś koncelebrowało ok. 100 kapłanów. Główny celebrans – ks. Marek Kaczmarczyk, dyrektor Drukarni Watykańskiej, zwrócił uwagę w homilii na dwie postawy w relacji z Bogiem: niewierność króla Izraela - Salomona oraz wiarę poganki - kobiety kananejskiej. Nawiązał też do swych doświadczeń duszpasterskich w sanktuarium w Szczyrku, kiedy pewien mężczyzna przyniósł wotum wdzięczności nie za ocalone zdrowie, ale za łaskę ocalonej wiary.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Biała: Msza dziękczynna za tych, którzy pomogli pogorzelcom

2021-07-25 21:55

[ TEMATY ]

Nowa Biała

Karol Porwich/Niedziela

W parafii w Nowej Białej na Spiszu odprawiono w niedzielę Mszę św. za darczyńców, dzięki którym Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała poszkodowanym w czerwcowym pożarze ponad 5 mln zł.

Bp Robert Chrząszcz, który przewodniczył Mszy św. podkreślił, że jest ona dziękczynieniem za tych, którzy z otwartym sercem pomagają potrzebującym oraz za opiekę Pana Boga nad mieszkańcami Nowej Białej, bo choć straty materialne są bardzo bolesne, to w pożarze sprzed kilku tygodni nie było ofiar.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Biała: Msza dziękczynna za tych, którzy pomogli pogorzelcom

2021-07-25 21:55

[ TEMATY ]

Nowa Biała

Karol Porwich/Niedziela

W parafii w Nowej Białej na Spiszu odprawiono w niedzielę Mszę św. za darczyńców, dzięki którym Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała poszkodowanym w czerwcowym pożarze ponad 5 mln zł.

Bp Robert Chrząszcz, który przewodniczył Mszy św. podkreślił, że jest ona dziękczynieniem za tych, którzy z otwartym sercem pomagają potrzebującym oraz za opiekę Pana Boga nad mieszkańcami Nowej Białej, bo choć straty materialne są bardzo bolesne, to w pożarze sprzed kilku tygodni nie było ofiar.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję