Reklama

Wiadomości

Doradcy potrzebni i poszukiwani

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 2/2015, str. 6

[ TEMATY ]

rodzina

życie

Aleksandra Bielecka

Agnieszka Tokarz

Agnieszka Tokarz

KATARZYNA JASKÓLSKA: – Wydział Duszpasterstwa Rodzin zdecydował się na zorganizowanie kursu dla kandydatów na doradców życia rodzinnego. Dlaczego? Przecież mamy już w diecezji Studium nad Małżeństwem i Rodziną.

AGNIESZKA TOKARZ: – Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin mówi konkretnie, że doradca rodzinny to powinna być osoba od 25. do 60. roku życia. Osób, które mogą już „przejść na emeryturę”, mamy w tym roku ok. 30. Na całą diecezję jest to dużo. I są takie rejony w naszej diecezji, gdzie teoretycznie zostało tylko kilku doradców.
Wiadomo oczywiście, że jeżeli któryś doradca przekroczył już tę maksymalną granicę wiekową, ale wciąż dobrze się czuje i może służyć, to nadal to robi. Ale trzeba też mieć świadomość, że taki człowiek chce zwyczajnie już odpocząć i dlatego musimy szukać nowych osób, zastępców.

– Co zatem będzie się działo na kursie?

– Ma to być wstęp, zaproszenie do formacji w takim kierunku. Mamy wspomniane już Studium, które odbywa się jednego roku w Gorzowie i jednego roku w Zielonej Górze. Jednak jest sporo sygnałów, że doradcy potrzebni są na już, i nie możemy czekać. Chcielibyśmy, żeby był to kurs interdyscyplinarny, żeby łączył kilka dziedzin i żeby wyposażył kandydatów w bazową wiedzę i podstawowe wskazówki, jak poprowadzić spotkanie chociażby z narzeczonymi. Ma to być zachęta i zaproszenie do dalszego kształcenia, np. w kierunku nauczyciela naturalnego planowania rodziny.
W trakcie kursu uczestnicy poznają podstawy metody wielowskaźnikowej podwójnego sprawdzenia – to metoda NPR, rozpoznawania płodności, której uczymy w naszej diecezji. Po tym szkoleniu ma się bazę do tego, żeby móc wyjść z tym do ludzi i zaopiekować się osobami zdrowymi, czyli takimi, które chciałyby zastosować tę metodę w swoim życiu. Natomiast jesienią zaprosimy do dalszego toku kształcenia i tam będziemy już uczyć, jak metodę stosować w sytuacjach szczególnych, np. po porodzie albo w okresie premenopauzy.
Oprócz tego w pierwszej edycji kursu zaplanowany jest blok pod nazwą poradnictwo rodzinne. Będą to warsztaty i wykłady o tym, jak prowadzić poradnię, na co zwrócić uwagę, jakimi metodami pracować, jak sobie radzić z różnymi przeciwnościami, które mogą nas spotkać w poradni.

Reklama

– Do czego jest doradca na parafii?

– Wiemy doskonale, że przygotowanie do sakramentu małżeństwa to taki ostatni dzwonek, ostatni sakrament, w którym czegoś się od kandydatów wymaga. Dlatego poradnia powinna być miejscem, gdzie ludzie spotkają przede wszystkim świadków wiary. Doradca musi żyć wiarą, dla niego rzeczy, o których mówi, nie mogą być obce. Te pierwsze spotkania z doradcą powinny stać się zachętą do tego, że ci narzeczeni już później jako małżeństwo będą chcieli tu wrócić. Bo poradnia nie jest tylko w ramach spotkań przedślubnych. Można tu przyjść i porozmawiać o swoich kłopotach w związku, o problemach wychowawczych, o wątpliwościach związanych z planowaniem rodziny, o problemach z poczęciem. Nawet jeśli doradca nie jest w stanie rozwiązać tych wszystkich spraw, to ma bazę kontaktów, pomoże znaleźć dobrego specjalistę.

– A co mają z tego sami doradcy?

– Myślę, że ta praca więcej daje mi niż ja jej. To na pewno okazja do poznania bardzo wielu ludzi i do bardzo dobrych, mądrych spotkań. Dzisiaj mnóstwo osób zastanawia się nad tym, jakie jest ich miejsce w Kościele, jak mogą służyć. Nie wszyscy musimy śpiewać i nie wszyscy nawet powinniśmy – dlatego może zamiast pchać się do chórów rozważmy, czy właśnie bycie doradcą, praca z ludźmi nie byłaby naszym powołaniem. W sumie z takim pytaniem o swoje miejsce moglibyśmy wejść w Nowy Rok.

* * *

Kurs dla kandydatów na doradców życia rodzinnego

Wydział Duszpasterstwa Rodzin organizuje kurs z zakresu metod rozpoznawania płodności i poradnictwa rodzinnego dla kandydatów na doradców życia rodzinnego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Rozpoczęcie szkolenia planowane jest na marzec br.

Reklama

Kurs obejmuje wybrane zagadnienia z programu Studium nad Małżeństwem i Rodziną. Będzie dobrym wejściem w tematykę małżeństwa i rodziny, a jednocześnie pozwoli nabyć podstawowe wiadomości i umiejętności do prowadzenia poradni, które w późniejszym czasie będą mogły być rozwinięte np. w ramach Studium.

Diecezjalny duszpasterz rodzin zaprasza wszystkich księży do poszukiwań kandydatów na doradców we wspólnotach parafialnych. Czas wizyty duszpasterskiej może stać się dobrą ku temu okazją. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt, email: doradca.zgora@gmail.com, tel. 666-028-243.

2015-01-09 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota „Sychar”

Plaga rozwodów, separacji i rozstań ciągle zbiera swoje żniwo. Dzieje się tak również i z tego względu, że małżonkowie pozostawieni są sami sobie. Zaistniała sytuacja nie podoba się członkom katolickiej wspólnoty „Sychar”, które usiłuje temu negatywnemu zjawisku przeciwdziałać, bo, jak wierzą, każde sakramentalne małżeństwo jest do uratowania

Wspólnota Trudnych Małżeństw „Sychar” działa już w kilku diecezjach na terenie naszego kraju i poza jego granicami. Zawsze rozpoczyna współpracę z daną diecezją od listu do biskupa miejsca z prośbą o możliwość utworzenia ogniska. W ubiegłym roku propozycję współpracy ze wspólnotą „Sychar” otrzymał biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Wyjście Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

2021-08-02 11:08

Katarzyna Krawcewicz

Mszą św. w konkatedrze rozpoczęła się 39. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka z Zielonej Góry na Jasną Górę. Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

- Pątnik pragnie dziękować Bogu za otrzymane dobro, pokutować za własne lub innych grzechy, prosić o łaski dla siebie i bliźnich – mówił pasterz diecezji. – Wybieracie trudną drogę, okupioną zmęczeniem, może nawet cierpieniem. Nie wiecie, co was czeka w tych dniach. Ale proszę, zapomnijcie o tych troskach, zostawcie to Bogu i Matce Najświętszej, która wesprze was modlitwą. Wasze pielgrzymowanie jest osobistym darem świadectwa. Nie ma znaczenia, w jakim stanie ducha podejmujecie ten trud, zaczynacie drogę. Ważne jest, w jakim stanie ducha powrócicie. Niech dobry Bóg błogosławi wszystkie dobre intencje i wysłucha wszystkie modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję