Reklama

Misyjne powołanie biskupa

W 2013 r. minęło 25 lat, od kiedy bp Jan Ozga wyjechał jako misjonarz do Kamerunu. Z okazji ćwierćwiecza jego pracy misyjnej powstała książka „Bóg pamięta o Afryce”, która jest zapisem dialogu Biskupa z pisarzem i publicystą Czesławem Ryszką.

Decyzja o wyjeździe – podyktowana apelem Ojca Świętego Jana Pawła II o misjonarzy z Polski dla Kościoła powszechnego – zaprowadziła ks. Ozgę do diecezji Doumé-Abong’Mbang. Jak wspomina: „Byłem wówczas młodym księdzem, ciekawym ludzi i świata. Afryka niemal od razu ukazała się jako naprawdę piękna”.

Zachwytów nad dalekim, położonym blisko równika krajem i jego mieszkańcami, którzy są radośni i otwarci, głęboko przeżywają Eucharystię, a w modlitwie są autentyczni i spontaniczni, jest na kartach tej książki wiele. Szczególną uwagę zwraca szacunek misjonarza do rdzennych mieszkańców Kamerunu i ich liczącej kilka tysięcy lat kultury, która była ich sposobem na życie. „Tu, pośród najuboższych z ubogich, misjonarz nie jest bohaterem, ale kimś bardzo zwyczajnym, prostym i normalnym, jego miłość nie jest naiwna, ale wymagająca i szukająca dobra człowieka, którego Bóg stawia na naszych drogach” – podkreśla Biskup.

Reklama

Gdy myślimy o katolicyzmie w tym kraju, nie możemy, oczywiście, przykładać naszej miary, bo chociaż misjonarz z Polski nigdy nie jest kojarzony z kolonializmem, a Kameruńczycy utożsamiają nasz kraj z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który odwiedził ich dwukrotnie, to jednak „istotną rolę w codziennym życiu pełnili, i pełnią nadal, czarownicy, wróżbici, szamani, do których ludzie zwracają się w celu rozwiązania problemów, wprowadzenia w pewne ryty”. Nie możemy też zapomnieć, że kraje afrykańskie są wręcz zniewolone przez interesy geostrategiczne tych, którzy są dzisiaj najsilniejsi i najbardziej wpływowi.

W tej mozaice problemów Kościół głosi słowo Boże, a także prowadzi szkoły, przedszkola, ośrodki dla chorych na trąd i inne placówki opieki zdrowotnej, opiekuje się biednymi i potrzebującymi. Ta praca ma też swoją cenę: „Generalnie, nasze zadanie nie jest łatwe, trzeba tylko pokonać wiele trudności, zanim przyjdą jakieś owoce: osamotnienie, liczne choroby tropikalne, brak środków materialnych, często niezrozumienie” – podkreśla bp Ozga. Podczas rozmowy Biskup wiele razy wspomina pomoc wiernych z Polski i dziękuje za wsparcie jego pracy modlitwą, cierpieniem i ofiarą materialną.

Zdaniem abp. Henryka Hosera, który jest autorem wstępu, książka jest bogactwem informacji z zakresu misjologii i współczesnych misji Kościoła powszechnego i można ją polecić jako popularny podręcznik z tej dziedziny.

Bp Jan Ozga, Czesław Ryszka, „Bóg pamięta o Afryce”, Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna Adam, ul. Rolna 191/193, 02-729 Warszawa, tel. (22) 843-37-23, (22) 843-08-79, e-mail: wydawnictwo@oficyna-adam.com.pl, www.oficyna-adam.com.pl.

2015-01-13 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chile: zmarł najstarszy biskup na świecie – ofiara koronawirusa

[ TEMATY ]

biskup

śmierć

koronawirus

Najstarszy biskup katolicki na świecie zmarł 21 czerwca w Chile. Emerytowany metropolita La Sereny abp Bernardino Piñera Carvallo pod koniec maja zaraził się koronawirusem. We wrześniu skończyłby 105 lat. Jego bratankiem jest prezydent Chile Sebastián Piñera.

Urodzony 22 września 1915 r. w Paryżu we Francji Bernardino Piñera Carvallo studiował medycynę i w 1941 r. został lekarzem. Specjalizację odbywał w Cleveland w USA. Następnie podjął studia teologiczne i w 1947 r. przyjął święcenia kapłańskie w 1947 r. jako kapłan archidiecezji Santiago de Chile.

CZYTAJ DALEJ

Adwent. Czas oczekiwania

2022-11-27 08:19

[ TEMATY ]

adwent

Bożena Sztajner/Niedziela

Adwent to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Dziś w Kościele katolickim przypada początek Adwentu.

Dla chrześcijan Adwent to radosny czas przygotowania na przyjście Pana. Adwent odnosi się zarówno do naszego duchowego przygotowania na przyjście Boga w ludzkim ciele, jak i na Jego ostateczne przyjście w Jezusie na dzień Sądu nad światem.

CZYTAJ DALEJ

Mężnie wyznawać wiarę

2022-11-27 17:31

Ks. Michał Powęska

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyły się rekolekcje powołaniowe.

Dwunastu młodych mężczyzn odbywało ćwiczenia duchowe, mające pomóc rozeznać powołanie życiowe oraz pomóc umocnić wiarę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję