Reklama

Książki

Nowe spojrzenie na Madonnę

Niedziela bielsko-żywiecka 3/2015, str. 8

[ TEMATY ]

książka

MR

Prezentacja książki o Maryi

Prezentacja książki o Maryi

Paweł F. Nowakowski, autor książki „Maryja. Biografia Matki Bożej”, spotkał się w bielskim lokalu „Wieniawa” ze swoimi czytelnikami, aby przybliżyć kulisy pracy nad książką oraz nakreślić główne wątki tej ponad 300-stronicowej publikacji.

– Miałem dwa tygodnie na podjęcie decyzji, czy w przeciągu roku będę w stanie dostarczyć do wydawcy gotową biografię – wspominał autor, który jeszcze w czasie przygotowawczym odbył podróż do Ziemi Świętej. – Założenie było następujące: to nie może być kolejna książka dewocyjna, bo takich na rynku jest bardzo wiele. To ma być biografia oparta na dostępnych materiałach źródłowych. Oczywiście nie mogło się w niej obyć bez elementów teologii, czego wyrazem jest m.in. rozdział poświęcony dogmatom – wyjaśniał Paweł F. Nowakowski. Jak zaznaczył historyk, jego pracy poszukiwawczej towarzyszył pewien niepokój, czy podczas prześwietlania archiwów nie znajdzie w nich czegoś, co uderzy w podwaliny jego wiary. – Historycznie nie znalazłem ani jednej rzeczy, aby odrzucić prawdy, które formułuje Kościół względem Maryi – stwierdził biograf.

Podczas prelekcji Paweł F. Nowakowski przedstawił współcześnie formułowane wątpliwości związane z kultem i osobą Maryi, a następnie wypunktował ich błędne założenia. Zwrócił uwagę na tak intrygujące przykłady, jak kwestionowanie zasiedlenia miejscowości Nazaret w I wieku, przypisywanie ojcostwa Jezusa rzymskiemu legioniście o imieniu Panthera (co obalił zresztą sam Orygenes), czy interpretowanie Matki Bożej jako doskonalszej repliki Dziewicy Ateny czy afrykańskiej bogini Kybele. Wśród ciekawostek, które przedstawił Nowakowski, znalazł się passus dotyczący pełnego szacunku stosunku islamu do Maryi, czego przejawem jest m.in. ustanowienie w Libanie w 2009 r. dnia Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny świętem narodowym (propozycję tą zgłosił sunnita, szejk Mohamed Nokkari). Cała prelekcja opatrzona była prezentacją multimedialną. Po jej zakończeniu przyszedł czas na odpowiedzi na pytania czytelników oraz podpisywanie książki.

2015-01-16 10:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: otwarto XX Targi Wydawców Katolickich

[ TEMATY ]

książka

targi

Artur Stelmasiak

Na Zamku Królewskim w Warszawie otwarto XX Targi Wydawców Katolickich. Do niedzieli swoją ofertę prezentować będzie 160 wydawnictw, nie tyko z Polski, ale również z Włoch, czy Francji. Tym razem gościem honorowym jest Wydawnictwo Watykańskie - Libreria Editrice Vaticana.

CZYTAJ DALEJ

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk na Ukrainie

2022-11-29 12:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ambasador Rosji przy Watykanie Aleksander Awdiejew powiedział agencji Ria Novosti, że wyraził Stolicy Apostolskiej „oburzenie” Moskwy z powodu słów papieża w wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” dotyczących aktów okrucieństwa wojsk rosyjskich na Ukrainie, zwłaszcza Buriatów i Czeczenów – podała agencja ANSA.

„Wyraziłem oburzenie takimi insynuacjami i podkreśliłem, że nic nie może zachwiać spójności i jedności wielonarodowego narodu rosyjskiego” - powiedział ambasador.

CZYTAJ DALEJ

Wieczór mlekiem i miodem płynący w Oławie

2022-11-30 15:30

Julia Pawelec

Wieniec adwentowy w oławskiej parafii

Wieniec adwentowy w oławskiej parafii

W I Niedzielę Adwentu w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie odbyło się Uwielbienie wprowadzające w radosny nastrój oczekiwania na przyjście Pana.

Po Mszy Świętej nastąpiło nabożeństwo adwentowe, które rozpoczęło się poświęceniem wieńca adwentowego. Następnie odczytano czytania ze Starego Testamentu, a w dalszej kolejności Ewangelię opisującą scenę Zwiastowania (Łk 1, 26-38). Konferencję wygłosił ks. Adam Bilski, zwracając uwagę na to, z jak wielką wiarą i zaufaniem Maryja przyjęła wolę Pana Boga o zostaniu matką Zbawiciela. Odpowiedziała na to wezwanie mimo obaw, czy w tak młodym wieku podoła wychowaniu dziecka - w dodatku Syna Bożego. Nie rozumiała wiele, z pokorą przyjęła jednak każdy element Bożego planu. Kapłan zauważył, że Maryja nie zwątpiła także wtedy, gdy jej Syn, "któremu panowaniu nie będzie końca”, narodził się w bardzo ubogich warunkach, ponieważ nie znaleziono żadnego innego miejsca, w którym mógłby przyjść na świat.- Po ludzku mogłoby to zachwiać wiarę. Jednak nie w przypadku Maryi. Ona ufała zawsze - podkreślał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję