Reklama

Niedziela Małopolska

Wyróżnienie i zaszczyt

Niedziela małopolska 3/2015, str. 1

[ TEMATY ]

spotkanie

Tadeusz Warczak

W niedzielę Chrztu Pańskiego, 11 stycznia br., do sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach przybyli przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016, wolontariusze, koordynatorzy rejonowi i dekanalni, liderzy i członkowie Komitetów Parafialnych, aby uczestniczyć w świątecznym spotkaniu, które rozpoczęło się Mszą św. odprawianą przez kapłanów (zaangażowanych w przygotowania do ŚDM), pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza i bp. Damiana Muskusa. Zebranym towarzyszył św. Jan Paweł II. Jego relikwie zostały wyeksponowane obok ołtarza, przy którym była sprawowana Eucharystia.

W czasie homilii kard. Stanisław Dziwisz podkreślił rolę chrztu w życiu każdego chrześcijanina, a w sposób szczególny zwrócił się do zaangażowanych w przygotowania do ŚDM w 2016 r. wolontariuszy, tych obecnych i nieobecnych na spotkaniu: – Drodzy wolontariusze, wyraźnym znakiem waszej przynależności do Kościoła i gotowości uczestnictwa w jego misji jest i będzie to wszystko, co wniesiecie osobiście w wielkie dzieło, któremu na imię Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Spotkał was wielki przywilej, ale jednocześnie stanęło przed nami równie wielkie wezwanie. Mamy przygotować wielkie święto wiary dla ogromnej rzeszy młodych z całego świata, którzy przybędą do nas wraz z Ojcem Świętym Franciszkiem. Mamy razem z nimi pokazać Polsce i światu młode oblicze Kościoła, bo Ewangelia jest zawsze młoda, zawsze aktualna, bo Chrystus chce przemawiać do każdego pokolenia, do każdego człowieka w każdym zakątku świata. Kardynał wyznał, że liczy na entuzjazm, ofiarność i gotowość do poświęceń ze strony wszystkich zaangażowanych w to dzieło wolontariuszy. Podkreślił, że Światowy Dzień Młodzieży to znakomita szkoła modlitwy, przyjaźni, solidarności, odpowiedzialności za Kościół, za siebie i za innych. – Zróbmy wszystko, aby to wydarzenie odmieniło także nasz kraj, by obudziło i poruszyło obojętnych, którzy niegdyś przyjęli chrzest, ale teraz stoją z boku, nie widzą się w Kościele, nie mogą odnaleźć drogi do Chrystusa – apelował Metropolita Krakowski.

Reklama

Po Mszy św. zaproszeni połamali się opłatkiem. O świąteczny nastrój zadbał śpiewający kolędy zespół „Angeli” z Sieprawia. Kard. Stanisław Dziwisz zwrócił się do wolontariuszy z prośbą o odpowiedzialną i wytężoną pracę w ramach przygotowań do ŚDM w Krakowie i Polsce. – To jest ważne, żebyśmy się przybliżyli do Chrystusa, a także do innych ludzi, zwłaszcza ubogich, o których ciągle przypomina nam Ojciec Święty Franciszek, i zachęca nas, byśmy się o nich troszczyli – mówił Hierarcha.

– Dzisiejszy opłatek z Metropolitą Krakowskim jest dla wolontariuszy wielkim wyróżnieniem i zaszczytem – powiedział „Niedzieli” Mateusz Kądzioła. Koordynator z biura Komitetu Organizacyjnego ŚDM podkreślał, że uroczyste spotkanie na pewno służy integracji środowiska, a ponadto: – Podbudza w nas Ducha, abyśmy wszyscy wiedzieli, po co działamy, jakie cele nam przyświecają.

2015-01-16 10:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Promocja debiutanckiego tomiku Anny Kubarycz „Potrzeby Fizjo (nie) Logiczne

[ TEMATY ]

spotkanie

Zofia Białas

Spotkanie promocyjne tomiku „Potrzeby Fizjo (nie) Logiczne odbyło się 5 marca w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Na spotkanie, które poprowadziła Alina Frejusz – dziennikarka Radia Ziemi Wieluńskiej przybyli przedstawiciele władz powiatowych ze Starostą Wieluńskim Markiem Kielerem, przyjaciele Autorki i sympatycy jej twórczości.

Przedstawiając Autorkę, Magdalena Wicher – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu powiedziała m.in.: urodziła się w 1983 r. w Łasku, mieszkała w Raciszynie, obecnie jest mieszkanką Działoszyna. W Działoszynie ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie – Skłodowskiej, klasa ogólna z elementami dekoratorstwa. Od zawsze pasjonuje się poezją współczesną, muzyką i rękodziełem (w tomiku reprodukcje jej prac plastycznych). Wiersze Anny Kubarycz ukazywały się w tygodniku „Angora” oraz w antologii Regionalnego Klubu Literackiego „Drzewo Poznania”. Debiutancki tomik ukazał się w IV 2018 r. w Krakowie w Wydawnictwie Miniatura, co dla Autorki, jak sama powiedziała, jest wielkim wyróżnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję