Reklama

Niedziela Małopolska

Wyróżnienie i zaszczyt

Niedziela małopolska 3/2015, str. 1

[ TEMATY ]

spotkanie

Tadeusz Warczak

W niedzielę Chrztu Pańskiego, 11 stycznia br., do sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach przybyli przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016, wolontariusze, koordynatorzy rejonowi i dekanalni, liderzy i członkowie Komitetów Parafialnych, aby uczestniczyć w świątecznym spotkaniu, które rozpoczęło się Mszą św. odprawianą przez kapłanów (zaangażowanych w przygotowania do ŚDM), pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza i bp. Damiana Muskusa. Zebranym towarzyszył św. Jan Paweł II. Jego relikwie zostały wyeksponowane obok ołtarza, przy którym była sprawowana Eucharystia.

Reklama

W czasie homilii kard. Stanisław Dziwisz podkreślił rolę chrztu w życiu każdego chrześcijanina, a w sposób szczególny zwrócił się do zaangażowanych w przygotowania do ŚDM w 2016 r. wolontariuszy, tych obecnych i nieobecnych na spotkaniu: – Drodzy wolontariusze, wyraźnym znakiem waszej przynależności do Kościoła i gotowości uczestnictwa w jego misji jest i będzie to wszystko, co wniesiecie osobiście w wielkie dzieło, któremu na imię Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Spotkał was wielki przywilej, ale jednocześnie stanęło przed nami równie wielkie wezwanie. Mamy przygotować wielkie święto wiary dla ogromnej rzeszy młodych z całego świata, którzy przybędą do nas wraz z Ojcem Świętym Franciszkiem. Mamy razem z nimi pokazać Polsce i światu młode oblicze Kościoła, bo Ewangelia jest zawsze młoda, zawsze aktualna, bo Chrystus chce przemawiać do każdego pokolenia, do każdego człowieka w każdym zakątku świata. Kardynał wyznał, że liczy na entuzjazm, ofiarność i gotowość do poświęceń ze strony wszystkich zaangażowanych w to dzieło wolontariuszy. Podkreślił, że Światowy Dzień Młodzieży to znakomita szkoła modlitwy, przyjaźni, solidarności, odpowiedzialności za Kościół, za siebie i za innych. – Zróbmy wszystko, aby to wydarzenie odmieniło także nasz kraj, by obudziło i poruszyło obojętnych, którzy niegdyś przyjęli chrzest, ale teraz stoją z boku, nie widzą się w Kościele, nie mogą odnaleźć drogi do Chrystusa – apelował Metropolita Krakowski.

Po Mszy św. zaproszeni połamali się opłatkiem. O świąteczny nastrój zadbał śpiewający kolędy zespół „Angeli” z Sieprawia. Kard. Stanisław Dziwisz zwrócił się do wolontariuszy z prośbą o odpowiedzialną i wytężoną pracę w ramach przygotowań do ŚDM w Krakowie i Polsce. – To jest ważne, żebyśmy się przybliżyli do Chrystusa, a także do innych ludzi, zwłaszcza ubogich, o których ciągle przypomina nam Ojciec Święty Franciszek, i zachęca nas, byśmy się o nich troszczyli – mówił Hierarcha.

– Dzisiejszy opłatek z Metropolitą Krakowskim jest dla wolontariuszy wielkim wyróżnieniem i zaszczytem – powiedział „Niedzieli” Mateusz Kądzioła. Koordynator z biura Komitetu Organizacyjnego ŚDM podkreślał, że uroczyste spotkanie na pewno służy integracji środowiska, a ponadto: – Podbudza w nas Ducha, abyśmy wszyscy wiedzieli, po co działamy, jakie cele nam przyświecają.

2015-01-16 10:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Metropolity z Fundacją Szlaki Papieskie JPII

[ TEMATY ]

spotkanie

abp Marek Jędraszewski

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

- Jesteście strażnikami Papieskich Szlaków. Jesteście strażnikami jakiegoś szczególnego fragmentu polskiej ziemi, po której stąpał święty człowiek, nasz rodak. (…) Jesteście zatem strażnikami także papieskiego ducha, po to żeby tego ducha nie tylko strzec i przekazywać go innym, ale przede wszystkim nim żyć, żeby się nie lękać, żeby się nie bać - mówił abp Marek Jędraszewski podczas spotkania z członkami i sympatykami Fundacji Szlaki Papieskie Jana Pawła II na Franciszkańskiej 3.

Ks. Stefan Misiniec przywitał zebranych na dorocznym spotkaniu Fundacji Szlaki Papieskie Jana Pawła II w kaplicy arcybiskupów krakowskich. Przytoczył słowa kard. Karola Wojtyły, które w 1976 roku wygłosił podczas Kongresu Eucharystycznego w Filadelfii, że oto jesteśmy świadkami konfrontacji pomiędzy Ewangelią a jej zaprzeczeniem na niespotykaną dotąd skalę.Kapłan dziękował metropolicie krakowskiemu za poprowadzenie wspólnej modlitwy i błogosławieństwo.

CZYTAJ DALEJ

Belgia: Caritas pomoże w odbudowie po powodzi

2021-07-23 16:34

[ TEMATY ]

Caritas

powódź

Belgia

Vatican News/AFP

Belgijska Caritas śpieszy na pomoc ofiarom powodzi. „Na szczęście nie brakuje pożywienia i ubrań. Dziś największym problemem jest sytuacja ludzi, którzy stracili dach nad głową” – mówi Régine Kerzmann, odpowiedzialna za działalność kryzysową w Caritas Liège. Ostatni bilans ofiar mówi o 37 zabitych i 6 zaginionych. Jednakże, choć wody już opadły, ponad 9 tys. osób nie może powrócić do swoich domów.

Jak podkreśla Kerzmann, są to przede wszystkim przedstawiciele najniższych warstw społecznych, które w swój dom czy mieszkanie włożyły niejednokrotnie oszczędności całego życia. Teraz stracili dosłownie wszystko. To właśnie ta kategoria społeczna jest głównym celem pomocowej kampanii kościelnej organizacji. Caritas apeluje o pomoc przy oczyszczaniu i odbudowie zniszczonych domów.

CZYTAJ DALEJ

Polscy kierowcy liczą kilometry i wspierają misjonarzy

2021-07-24 08:00

[ TEMATY ]

kierowcy

Tydzień św. Krzysztofa

Instytucja MIVA Polska działająca przy Episkopacie Polski w dniach 18-25 lipca już po raz 22. zorganizowała Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. W tym czasie kierowcy szczególnie wspierają misjonarzy.

„Zachęcamy, by spojrzeli na licznik samochodu, policzyli kilometry i jako swój dar przekazali wyliczoną kwotę na pojazdy, których misjonarze bardzo potrzebują (1 kilometr to 1 gr). MIVA Polska wspiera misje w tym konkretnym wymiarze” – powiedział ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor tej instytucji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję