Reklama

Opowieść o przyjaźni z polskim Papieżem

Niezwykła to książka, będąca świadectwem zafascynowania świętością Karola Wojtyły. Gabriel Turowski dostrzega cechy świętości najpierw u młodego księdza, który podjął się duszpasterstwa studentów medycyny i gromadził przyszłych lekarzy przy krakowskim kościele św. Floriana, a potem u biskupa, kardynała metropolity i wreszcie papieża. Książka jest świadectwem danym przez jedną z ostatnich żyjących tak bliskich Janowi Pawłowi II osób.

Niezwyczajna przyjaźń

Prof. Gabriel Turowski znał świętego bardzo długo, nazywał go Wujkiem; łączyła ich przepełniona szacunkiem przyjaźń i zażyłość. Gabriel Turowski wyjeżdżał wraz z innymi członkami tzw. Środowiska Wujka na letnie wakacje z przyszłym papieżem. Spożywali z nim w lesie posiłki, grali w piłkę nożną, chodzili po górach, pływali na kajakach, świętowali codzienną Eucharystię pod gołym niebem, dyskutowali na tematy wiary, etyki, małżeństwa, Kościoła. Warto nadmienić, że przez wiele lat Gabriel Turowski pełnił funkcję admirała – głównego organizatora wakacyjnych wypraw Środowiska. Miał jeszcze ogromny przywilej rozmów z Wujkiem w cztery oczy na różne ważne tematy, także prywatne, podczas wędrówek pośród piękna przyrody – nie tylko w czasie wakacji. Także gdy Wujek opuścił Kraków i zamieszkał w Rzymie, prof. Gabriel Turowski wraz z żoną Bożeną często odwiedzali go w watykańskim Pałacu Apostolskim lub w Castel Gandolfo, spędzali Wigilie w prywatnych apartamentach papieskich. Razem z Janem Pawłem II świętowali również 50-lecie swego małżeństwa, odnawiając w jego obecności śluby w prywatnej kaplicy papieskiej na Watykanie. Gabriel Turowski odbył też z papieżem Polakiem kilka pielgrzymek zagranicznych, towarzyszył mu m.in. podczas pierwszej podróży do Afryki w 1980 r. oraz na Daleki Wschód w 1981 r.

Unikatowe fotografie

Książka Gabriela Turowskiego jest wzruszającym wyrazem wiernej i oddanej przyjaźni z Ojcem Świętym, niewystawianej na pokaz. Przeciwnie, rozumianej jako wielki dar i zobowiązanie. Jakże cennym elementem opowieści jest bogaty materiał ilustracyjny oparty na zasobach z prywatnych archiwów osób ze Środowiska Wujka. Niektóre zdjęcia są wprost unikatowe w skali światowej, no bo czy ktoś widział przyszłego papieża w czapeczce przeciwsłonecznej, wykonanej z chustki zawiązanej finezyjnie na czterech końcach w supełki, który siedząc w kajaku kreśli znak krzyża?! Albo siedzącego na turystycznym foteliku nad brzegiem jeziora, ubranego w krótkie spodenki, zwyczajne trampki, czerwoną przeciwsłoneczną chustkę zawiązaną tym razem z tyłu głowy, z widocznym na szyi szkaplerzem i brewiarzem w ręku, patrzącego z uśmiechem na leżący na trawie dorodny okaz świeżo złowionego szczupaka. Jakże wzrusza nas ks. Karol Wojtyła na biwaku, pogrążony w lekturze książki, siedzący na kamieniu przed namiotem – ze zmierzwionym włosem i w zupełnie zwyczajnym, znoszonym, staromodnym wręcz ubraniu turystycznym...

Reklama

Bestseller – poszerzony

Bestsellerowa książka prof. Gabriela Turowskiego „Karol Wojtyła – Przyjaciel, Kardynał, Papież, Święty” miała już swoją premierę przed laty, ale wyniesienie Ojca Świętego na ołtarze – najpierw beatyfikacja, a następnie kanonizacja – stworzyło potrzebę uzupełnienia jej o sekwencje z obu tych wydarzeń oraz modyfikację tytułu i treści. Dzieło to zapoczątkowuje serię kilkudziesięciu (!) nowych i odnowionych pozycji wydawniczych, które Biały Kruk przygotował na Rok Jana Pawła II ogłoszony z okazji 10. rocznicy jego odejścia do domu Pana.

Gabriel Turowski jest dziś już emerytowanym, bardzo zasłużonym profesorem immunologii klinicznej. Po zamachu na życie Jana Pawła II 13 maja 1981 r. znalazł się w zespole medycznym leczącym Papieża i walnie przyczynił się do jego uzdrowienia, choć nigdy nie przyszłoby mu do głowy, by się tym chełpić. W ciężkich miesiącach walki Ojca Świętego z wirusem cytomegalii okazało się, jak bardzo przydatne są jego nieprzeciętna wiedza i zdobywane latami umiejętności oraz... intuicja. Można zresztą przeczytać o tym w innej książce profesora wydanej przez Białego Kruka – pt. „Zamach, czyli jak zło w dobro się obróciło”.

Autor, pisząc o świętym Papieżu, nie próbuje w żaden sposób eksponować czy lansować swojej osoby, co częstokroć zdarza się tym, którzy znali Karola Wojtyłę ledwie przelotnie, a w mediach samozwańczo kreowali się na jego wielkich przyjaciół. Profesor już na wstępie wyjaśnia: „Świętemu Janowi Pawłowi II zawdzięczam pogłębienie mojej wiary, mojej świadomości o papiestwie, o Kościele powszechnym, o celowości studiowania Magisterium Kościoła, a także o roli anty-Kościoła i istniejących strukturach zorganizowanego grzechu”. Autor umiał mądrze skorzystać z faktu, że Pan Bóg postawił na jego drodze tak wielkiego człowieka, jakim był przyszły święty Karol Wojtyła – Jan Paweł II.

Reklama

Gabriel Turowski, „Karol Wojtyła – Przyjaciel, Kardynał, Papież, Święty”, wydawnictwo Biały Kruk, red. i oprac. graf. Leszek Sosnowski, wyd. poszerzone, zmienione,168 str., 23 x 28 cm, papier kredowy 170 g, twarda oprawa, lakierowana obwoluta.

Książka „Karol Wojtyła – Przyjaciel, Kardynał, Papież, Święty” będzie pięknym i wartościowym prezentem oraz ozdobą domowej biblioteki nie tylko na Rok św. Jana Pawła II. Można ją szybko zamówić bezpośrednio w Białym Kruku w promocyjnej cenie: przy zamówieniu dwóch egz. po 49 zł/szt. wydawnictwo pokryje również koszty przesyłki kurierem. Do tego zestawu można też zamówić za 12 zł (zamiast 25 zł) wzruszający dwuipółgodzinny film dokumentalny na DVD o Janie Pawle II pt. „Przyjaciel Boga 2”.

Przy zamówieniu jednego egzemplarza książki „Karol Wojtyła – Przyjaciel, Kardynał, Papież, Święty” cena wynosi 59 zł + koszty przesyłki (12 zł). Szybka dostawa kurierem.

Wystarczy zadzwonić (oprócz niedziel) i zamówić pod numerami: (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, (12) 254-56-02, (12) 254-56-26, (12) 254-56-19. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00 lub e-mail: marketing@bialykruk.pl.

2015-01-20 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski: my, kapłani, musimy być odważni. Jeśli nie teraz, to kiedy?

2020-04-01 20:34

[ TEMATY ]

Watykan

pomoc

Rzym

abp Konrad Krajewski

ubodzy

Piotr Drzewiecki

My, kapłani, musimy być odważni. Jeśli nie teraz, to kiedy? - apeluje kard. Konrad Krajewski w rozmowie z włoskim dziennikiem "Avvenire". Papieski jałmużnik opowiada o wyjątkowo trudnej sytuacji i rosnących potrzebach osób ubogich i bezdomnych, jeszcze bardziej opuszczonych w czasie pandemii.

Jak podkreśla kard. Krajewski w rozmowie z dziennikiem, "Avvenire", ze względu na pustki na ulicach Rzymu, osoby ubogie i pozbawione dachu nad głową, znalazły się w jeszcze trudniejszej niż zazwyczaj sytuacji. "W tych dniach spotykamy wiele osób, które są głodne. Tak właśnie: głodne. Wcześniej nie słyszałem, by ktoś mówił mi: ojcze, jestem głodny" - mówi papieski jałmużnik, który każdego dnia przemierza ulice Wiecznego Miasta, niosąc pomoc najbardziej potrzebującym. "Dzwoni do nas wielu proboszczów, w związku z rodzinami w trudnościach. A my jedziemy. Zawozimy warzywa, oliwę, przecier pomidorowy, mleko. (...) Osoby bezdomne przeżywają wielkie trudności. Nie mogą prosić o jałmużnę, ponieważ na ulicach nie ma nikogo. Bary, które cokolwiek im dawały, są zamknięte. Nie znajdują też otwartych łazienek. Teraz bardzo trudno jest im przeżyć. Nie mają nic zupełnie" - wyjaśnia hierarcha.

W ostatnim czasie liczba osób, wspieranych przez Urząd Dobroczynności Apostolskiej, którym kieruje kard. Krajewski, wzrosła ze 120 do 250.

"Nie mogą przyjść do nas, więc to my jeździmy do nich. Spotykamy ich, przemierzając miasto. Zanosimy im wszystko to, co może im pomóc. Na szczęście nikt z nich nie zachorował. Prawdopodobnie dlatego, że nikt ich nie przytula, nie podaje ręki. Żyją odizolowani, między sobą" - mówi ze smutkiem kard. Krajewski. Przywołuje też historię kobiety, która przed kilkoma dniami zadzwoniła do niego, ponieważ nie mogła opuszczać mieszkania, a skończyły jej się pilnie potrzebne leki. "Po upewnieniu się, że jej się należą, wziąłem je z apteki watykańskiej, przejechałem miasto i jej je zawiozłem. Kiedy otworzyła mi drzwi, zobaczyłem kobietę, która naprawdę była schorowana, ale też szczęśliwa, ponieważ te leki były dla niej podstawową potrzebą".

Kard. Krajewski zachęca, na wzór św. Matki Teresy, do podejmowania drobnych gestów, które zebrane wspólnie tworzą ogrom pomocy dla potrzebujących. Zaznacza, że także do niego napływają prośby nie tylko z Rzymu, ale i z innych części kraju i zamkniętych stref, w których przebywają migranci.
Apeluje też do proboszczów parafii, posiadających łaźnie, o ich otwarcie i bycie blisko najbardziej potrzebujących. "My, kapłani, musimy być odważni. Jeśli nie teraz, to kiedy?" - przypomina.

CZYTAJ DALEJ

Patriarcha chaldejski: pandemia koronawirusa „szansą na przebudzenie” dla ludzkości

2020-04-06 17:39

[ TEMATY ]

koronawirus

Bożena Sztajner/Niedziela

Patriarcha Louis Raphaël I Sako

Pandemia koronawirusa dotyka ludzi na całym świecie, zarówno pod względem zdrowotnym jak i ekonomicznym. „Jednak ten kryzys może być dla ludzkości także szansą na przebudzenie się” - stwierdził patriarcha Katolickiego Kościoła Chaldejskiego kard. Louis Raphaël I Sako w opublikowanym 5 kwietnia w Bagdadzie przesłaniu wielkanocnym.

Ludzie usunęli Boga ze swego świata albo zrzucili na Niego swe błędy, skrytykował kard. Sako. Podkreślił, że Wielkanoc i pandemia stanowią „apel o pełne nawrócenie do Boga, do zasad naszej wiary, do naszej duchowości oraz do prawdziwej moralności”, gdy przygotowujemy lepszą przyszłość.

Chaldejski patriarcha zaapelował do przywódców politycznych, aby nie tracili swojego człowieczeństwa i w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19 zrewidowali swoje priorytety. Trzeba „znaleźć właściwe rozwiązania dla poszanowania życia we wszystkich jego formach, chronić środowisko naturalnego przez zwalczanie jego zanieczyszczenia i zmian klimatycznych, zaprzestać wspierania produkcji śmiercionośnej broni”.

Nadszedł czas, aby kierujący państwami uchwalili przepisy, które „będą gwarantowały prawa człowieka i budowały świat bez wojen, bez konfliktów, bez strachu i bez ubóstwa” - stwierdził kard. Sako.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję