Reklama

Niedziela Lubelska

Święto ludzi Caritas

Pracownicy, wolontariusze i przyjaciele lubelskiej Caritas świętowali podczas podsumowania akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz 2. Gali Wolontariatu

Niedziela lubelska 4/2015, str. 2

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Szkolne Koła Caritas to potężna armia wolontariuszy

W sobotnie popołudnie, 10 stycznia, w „Domu Nadziei” spotkali się wolontariusze i darczyńcy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej. Centralną częścią spotkania był świąteczno-noworoczny koncert „Z kolędą po góralsku” w wykonaniu Hanny Rybki i jej zespołu z Zakopanego. Podczas koncertu została podsumowana akcja świątecznej pomocy Caritas. W 21. edycji dzieła, które przebiegało pod hasłem: „Dziecko sercem rodziny”, wolontariusze lubelskiej Caritas rozprowadzili ponad 62 tys. świec. Pozyskane w ten sposób środki zasiliły Fundusz Caritas Dzieciom, który swoją opieką otacza dzieci znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży świec od lat są przeznaczane m.in. na organizację zimowego i letniego wypoczynku dla najuboższych dzieci, dożywianie w szkołach, leczenie i rehabilitację oraz na stypendia dla uczniów.

Następnego dnia, 11 stycznia, swoje święto przeżywali młodzi wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas oraz z wolontariatu działającego przy lubelskiej centrali. Młodych, którzy na terenie naszej diecezji podejmują różnorakie dzieła charytatywne, jest kilka tysięcy. – Zakładając, że w każdym Szkolnym Kole Caritas działa średnio 50 osób, to w naszej diecezji w wolontariat Caritas zaangażowanych jest blisko 4 tys. osób – wylicza Mateusz Jocek, rzecznik lubelskiej Caritas. – Caritas ma ogromną rzeszę wolontariuszy. Chcemy im podziękować i pokazać, jak bardzo są dla nas ważni; podkreślić, jak trudno byłoby nam bez nich funkcjonować i pomagać – wyjaśnia Joanna Skólimowska, koordynatorka wolontariatu. – To święto i czas docenienia dla bohaterów skupionych w szkolnych kołach i przy naszej centrali. To ich zaangażowanie przekłada się na zbiórki żywności, rozgłos medialny, na pozytywne budowanie wizerunku młodej osoby, która nie wstydzi się, że pomaga w organizacji katolickiej, gdzie najważniejszy jest Bóg i pomoc drugiemu człowiekowi – dodaje Mateusz Jocek.

Reklama

Z zaproszenia na 2. Galę Wolontariatu Caritas Archidiecezji Lubelskiej dla wolontariuszy i opiekunów Szkolnych Kół Caritas, a także wolontariuszy działających przy centrali, skorzystało prawie 200 osób. Spotkanie rozpoczęła Msza św. koncelebrowana przez ks. Wiesława Kosickiego i ks. Marcina Grzesiaka. Po wspólnej modlitwie został podsumowany projekt pt. „Młodzieżowy Klub Pomysłów”, realizowany dzięki Fundacji Rozwoju i Aktywności Społecznej „Przyjaźń” w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Brali w nim udział liderzy wolontariatu: Anna Kurkiewicz, Katarzyna Kędzierska, Katarzyna Wójcik, Mateusz Jóźwiak, Dominika Łukaszuk, Monika Pasicka, Anita Kowalczyk, Paula Wójtowicz, Oliwia Górska i Jakub Łukasik. – Bóg w tym wszystkim jest ogromną pomocą. Jestem lektorem, działam w Kościele, działam w Caritas, więc jest to dla mnie ogromne wsparcie, w szczególności, gdy łączę obie rzeczy: Boga i pomoc drugiemu człowiekowi. Daje mi to ogromną radość i mam nadzieję, że będzie to trwało jak najdłużej. Wiem, że dobro wraca – mówił o bezinteresownej pomocy Jakub Łukasik, jeden z liderów wolontariatu Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

W dalszej części spotkania odbyły się warsztaty, podczas których młodzi wolontariusze poznawali nowe metody pomagania. Nim po dniu pełnym wrażeń wszyscy zasiedli do wspólnego kolędowania, odbyła się najważniejsza część spotkania – wręczenie statuetek Wolontariusza Roku Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Do tego tytułu nominowanych było 30 osób, a laureatów wybrała kapituła w składzie: ks. Wiesław Kosicki, Robert Krzyszczak, Justyna Małyska, Agnieszka Zańko i Wiesława Rzedzicka. Nagrodę Wolontariusza Roku Caritas Archidiecezji Lubelskiej otrzymali: Aleksandra Starzomska – liderka Szkolnego Koła Caritas w Zespole Szkół w Sawinie, Eryk Kalamon ze Szkolnego Koła Caritas przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Chełmie oraz Angelika Siedliska, która od kilku lat angażuje się w działalność Szkolnego Koła Caritas przy Zespole Szkół w Końskowoli. Gratulujemy.

Informacje o działalności Caritas Archidiecezji Lubelskiej można znaleźć na stronie: www.lublin.caritas.pl

2015-01-23 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja „Tornister Pełen Uśmiechów” w nowej odsłonie

2020-07-09 12:06

[ TEMATY ]

Caritas

caritas.pl

W wakacje rusza już 12. edycja corocznej akcji Caritas „Tornister Pełen Uśmiechów”, której celem jest wsparcie dzieci z potrzebujących rodzin u progu nowego roku szkolnego.

W tym roku poza wyprawkami szkolnymi uczniowie zyskają dostęp do sprzętu komputerowego zakupionego przez Caritas Polska we współpracy z fundacją Pro Caritate. Ponad 300 laptopów trafi w połowie lipca do świetlic środowiskowych, domów dziecka i placówek Caritas.

Celem akcji jest zwiększenie szans edukacyjnych uczniów poprzez zebranie funduszy na zakup wyposażenia dla dzieci i młodzieży potrzebujących wsparcia lub zakup i przekazanie gotowych wyprawek szkolnych.

W odpowiedzi na kryzys związany z epidemią koronawirusa, w tym roku akcja została rozszerzona o działania związane z zapewnieniem dzieciom dostępu do komputerów niezbędnych do nauki zdalnej. W ramach partnerstwa z Fundacją Pro Caritate, Caritas Polska pozyskała na ten cel ponad 300 laptopów, które jeszcze w lipcu zostaną przekazane do świetlic środowiskowych, domów dziecka i placówek prowadzonych przez Caritas. Tam dzieci nie tylko będą mogły korzystać z komputerów na miejscu, ale także wypożyczać sprzęt do nauki on-line, np. w czasie epidemii.

– Koronawirus zmienił niemal wszystko. Nauczanie zdalne w czasie epidemii uzmysłowiło nam potrzeby dzieci z placówek Caritas. Dlatego postanowiliśmy w ramach akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” zatroszczyć się o sprzęt komputerowy, który jest dzisiaj kluczowy w wyrównywaniu szans edukacyjnych najmłodszych. Dziękujemy fundacji Pro Caritate za jej hojny dar, który pozwoli wyposażyć w laptopy placówki dla dzieci prowadzone przez Caritas – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Jednocześnie poszukujemy kolejnych partnerów, którzy chcieliby wesprzeć tę szczytną inicjatywę. Inwestycja w edukację naszych dzieci, jest inwestycją w przyszłość nas wszystkich – dodaje.

Akcja „Tornister Pełen Uśmiechów” prowadzona jest przez Caritas nieprzerwanie od 2009 r. Od tego czasu Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne przekazały dzieciom w całej Polsce ponad 170 tys. wyprawek szkolnych. Caritas Polska w latach 2018–2019 zakupiła i przekazała uczniom z rodzin potrzebujących (w tym m.in. dzieciom polonijnym z Grodna i Wilna) ponad 4000 plecaków szkolnych (w tym 1300 z wyprawkami).

Akcję Caritas „Tornister Pełen Uśmiechów” można wesprzeć:

- przekazując darowiznę na stronie: Zobacz

- wysyłając SMS o treści TORNISTER na numer 72052 (koszt 2,46 zł)

- wpłacając dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty TORNISTER)

CZYTAJ DALEJ

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata głoszącego poglądy zgodne z Dekalogiem i Ewangelią

2020-07-07 07:46

[ TEMATY ]

Dec

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Katolik powinien głosować na kandydata, który hierarchię wyznawanych wartości opiera na Dekalogu i Ewangelii - mówi rozmowie z „Naszym Dziennikiem” bp Ignacy Dec, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich KEP.

"Nasz Dziennik" we wtorkowym wydaniu pisze, że decyzja osoby wierzącej o udziale w wyborach i o poparciu konkretnego kandydata na prezydenta to przede wszystkim sprawa jego prawego sumienia, czyli sumienia uformowanego w zgodzie z Ewangelią i nauczaniem moralnym Kościoła.

"Każdy obywatel jest odpowiedzialny za Ojczyznę, winien uczestniczyć w sprawach publicznych, a zatem udział w wyborach to nasz obowiązek. Wynika on z odpowiedzialności za dobro wspólne. Jednocześnie katolik, dokonując wyboru, powinien zawsze pamiętać, że każda nasza decyzja ma moralny wymiar. Może być dobra albo zła. Ta wyborcza także" – podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. bp Dec.

"Nasz Dziennik" podkreśla, że w głosowaniu na prezydenta wybieramy głowę państwa, która ma realny wpływ na przyszłość naszej Ojczyzny, na stanowione prawo, na kształt życia społecznego.

"Katolik powinien głosować na kandydata, który hierarchię wyznawanych wartości opiera na Dekalogu i Ewangelii. To jest kryterium podstawowe" - zwraca uwagę ks. bp Dec. (PAP)

aop/ itm/

CZYTAJ DALEJ

Pożegnamy kapłana sługę

2020-07-09 22:05

[ TEMATY ]

archidiecezja częstochowska

Msza św. żałobna

ks. kan. dr Jan Sambor

Beata Pieczykura/Niedziela

– Pożegnamy kapłana sługę, sługę Boga, wychowawcę kapłanów, pasterza, Jezus go powołał. Niech Matka Boga, Matka Kapłanów, prowadzi Cię do Wiecznego Kapłana Jezusa Chrystusa – mówił arcybiskup senior Stanisław Nowak podczas Mszy św. żałobnej.

Ks. kan. dr Jan Sambor, emerytowany proboszcz parafii św. Judy Tadeusza w Częstochowie, prefekt i dyrektor administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego, prorektor Wyższego Instytutu Teologicznego im. Stolicy Mądrości w Częstochowie, wykładowca katolickiej nauki społecznej, zmarł nagle 7 lipca 2020 r. w wieku 74 lat, w 43. roku kapłaństwa.

9 lipca Mszy św. żałobnej w kościele św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Częstochowie przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak. Licznie zgromadzeni (kapłani różnych stopni i godności z całej archidiecezji częstochowskiej, siostry zakonne i wierni świeccy) modlili się o życie wieczne dla śp. ks. kan. dr. Jana Sambora oraz ks. prof. Jana Związka i dziękowali za życie, służbę Bogu, diecezji maryjnej i ludziom.

W homilii abp Nowak powiedział, że „w majestacie śmierci jest głos Boga” i podkreślił: –Śmierć boli i ma coś z tragedii, jest wydarzeniem brutalnym, ale wierzymy, że została przezwyciężona. Choć serca płaczą na pogrzebie, to wiemy, że śmierć została utopiona w śmierci Boga Człowieka i zanurzona w Jego zmartwychwstaniu. Dlatego pocieszamy się słowem Bożym. Kaznodzieja przypomniał wiernym, jak ważna jest modlitwa za kapłanów. W tym duchu powiedział: – Jak umiera kapłan cierpimy, bo tak potrzeba nam kapłanów. Jak umiera kapłan, nasze serce płacze i dziękujemy.

Ksiądz Arcybiskup przypomniał, że ks. kan. dr Jan Sambor urodził się w Borusowej (w diecezji tarnowskiej). Ukończył technikum rolnicze. Usłyszał głos Pana i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego diecezji częstochowskiej w Krakowie. Po święceniach kapłanskich  przez 6 lat był wikariuszem w parafii w Żarkach-Letnisko. Potem został prefektem i dyrektorem administracyjnym Wyższego Seminarium Duchownego. Likwidował seminarium częstochowskie w Krakowie i kształtował seminarium w Częstochowie. Był prorektorem Wyższego Instytutu Teologicznego im. Stolicy Mądrości w Częstochowie, wykładowcą katolickiej nauki społecznej. Był kanonikiem kapituły zawierciańsko-żareckiej. W 2007 r. został proboszczem parafii św. Judy Tadeusza w Częstochowie, dziekanem dekanatu św. Józefa. W 2019 r. przeszedł na emeryturę i posługiwał w parafii św. Wojciecha w Częstochowie. Zmarł nagle 7 lipca 2020 r. w Maluszynie.

10 lipca eksporcie w kościele św. Judy Tadeusza Apostoła w Częstochowie będzie przewodniczył biskup senior Antoni Długosz. Tego samego dnia o godz. 16 Mszy św. pogrzebowej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Borusowej (diecezja tarnowska) będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Po Eucharystii ciało zmarłego Kapłana zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję