Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Jubileusze święceń biskupów metropolii szczecińsko-kamieńskiej

W sobotę 10 stycznia 2015 r. w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Ap. w Szczecinie sprawowana była uroczysta Msza św. Liturgii przewodniczył biskup senior Marian Błażej Kruszyłowicz, a w koncelebrze uczestniczyli wszyscy hierarchowie trzech diecezji wchodzących w skład metropolii szczecińsko-kamieńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Byli to ze Szczecina: metropolita abp Andrzej Dzięga, biskup pomocniczy Henryk Wejman i biskup senior Jan Gałecki. Z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przybył bp Edward Dajczak, jego biskupi pomocniczy Paweł Cieślik i Krzysztof Zadarko oraz biskup senior Tadeusz Werno. Z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej: ordynariusz bp Stefan Regmunt, jego biskup pomocniczy Tadeusz Lityński oraz biskupi seniorzy Adam Dyczkowski i Paweł Socha.

Powodem do świętowania były rocznice otrzymania sakry biskupiej. 25-lecie święceń biskupich obchodzili bp senior Marian Błażej Kruszyłowicz oraz bp Edward Dajczak, 20-lecie bp Stefan Regmunt i bp Paweł Cieślik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowo powitalne do zgromadzonych skierował abp A. Dzięga, witając wszystkich zgromadzonych, których do świątyni przyprowadziły ich serca, aby stanąć przy czcigodnym jubilacie bp. M. B. Kruszyłowiczu we wspólnej modlitwie dziękczynnej i prośbie o dalsze siły w jego biskupiej posłudze. Następnie został odczytany list z Watykanu, datowany 9 grudnia 2014 r., który przesłał Ojciec Święty Franciszek. Zawierał szczere gratulacje za dotychczasową posługę Jubilata na ziemiach nad Odrą i Bałtykiem oraz apostolskie błogosławieństwo papieża dla niego.

Bp Marian B. Kruszyłowicz podziękował obecnym za przybycie i modlitwy, Pasterzowi Kościoła powszechnego Franciszkowi za błogosławieństwo oraz wszystkim osobom, które spotkał na drodze swojego życia.

Homilię wygłosił ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Stefan Regmunt. W pierwszej jej części przedstawił życie i posługę bp. M. B. Kruszyłowicza, w drugiej zaś osobę i dokonania bp. Edwarda Dajczaka z Koszalina. Tak się bowiem złożyło, że 25 lat temu obaj otrzymali sakrę biskupią tego samego dnia, w święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 1990 r. Pełni kapłaństwa Chrystusowego udzielił im w Bazylice św. Piotra w Watykanie św. Jan Paweł II.

Bp Marian B. Kruszyłowicz urodził się 6 maja 1936 r. we wsi Gliniszcze należącej do parafii Piaski w powiecie wołkowyskim (obecnie teren ten należy do obwodu grodzieńskiego i znajduje się na Białorusi). Patriotyzm wyniósł z rodzinnego domu. Jego ojciec był obrońcą polskich granic w latach 1918-22. Po II wojnie światowej ojciec i dwaj starsi bracia za wspieranie „żołnierzy wyklętych” w latach 1951-52 zostali aresztowani i skazani, czego on sam uniknął, będąc już uczniem Małego Seminarium Duchownego Ojców Franciszkanów Konwentualnych w Niepokalanowie. 30 sierpnia 1952 r. miał obłóczyny (otrzymał habit zakonny), otrzymał też zakonne imię Błażej. Swoje powołanie franciszkańskie rozpoznał m.in. dzięki lekturze „Rycerza Niepokalanej”. 8 grudnia 1957 r. złożył uroczyste śluby wieczyste. 7 lutego 1960 r. przyjął święcenia kapłańskie. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (KUL), specjalizując się w prawosławnej teologii moralnej. W Koszalinie w latach 1963-65 był wikariuszem i katechetą szkół średnich. Prowadził wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Franciszkanów w Krakowie oraz na KUL-u. Pełnił obowiązki w swojej Prowincji Zakonnej Matki Bożej Niepokalanej, będąc jej ekonomem, definitorem (doradcą prowincjała), wikariuszem. W latach 1971-77 był gwardianem (przełożonym) klasztoru w Niepokalanowie. Uczestniczył w pracach związanych z beatyfikacją o. Maksymiliana Marii Kolbego. W latach 1978-89 przebywał w Rzymie, urzędując w Kurii Generalnej Zakonu Franciszkańskiego. Pełnił tam obowiązki asystenta generalnego i wikariusza zakonu (wspomaganie, zastępowanie generała zakonu). Miał pod opieką zakonników z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, po których podróżował, wypełniając szczególne misje powierzone mu przez Stolicę Apostolską. Dla niej pracował też jako konsultor w Papieskiej Komisji ds. Rosji. Po zakończeniu 11-letnich prac w Rzymie powrócił do Polski i został wybrany w 1989 r. prowincjałem Warszawskiej Prowincji Franciszkanów, zostając także przewodniczącym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Tę działalność przerwało mianowanie go 9 grudnia 1989 r. biskupem rytualnym Hadrumetu, z przeznaczeniem do posługi biskupa pomocniczego w Kościele szczecińsko-kamieńskim. Jako swoją dewizę wybrał łacińskie zawołanie „Obedientia et pax” – „Posłuszeństwo i pokój” (podobnie jak święty papież Jan XXIII).

Reklama

Jak pisał abp A. Dzięga w słowie pasterskim do archidiecezjan, czytanym 4 stycznia 2015 r. we wszystkich parafiach, o gorliwym duszpasterskim posługiwaniu Biskupa Jubilata, „nikt nie jest w stanie zliczyć wygłoszonych kazań, sprawowanych Liturgii, udzielanych sakramentów świętych, szczególnie bierzmowania, poświęceń, błogosławieństw, przeprowadzonych wizytacji kanonicznych, a tym bardziej wielorakich spotkań, narad, konferencji, przygotowywanych dokumentów kościelnych, rozmów i konsultacji, także społecznych, czy innej formy udziału w życiu naszego Kościoła”. Powierzono mu urząd wikariusza generalnego. Pracował w kilku Komisjach i Zespołach Konferencji Episkopatu Polski, był uczestnikiem IX Zgromadzenia Synodu Biskupów w 1994 r. Do dzisiaj pozostaje w kontaktach z Kościołami krajów Europy Wschodniej. Przeszedł na formalną emeryturę w maju 2013 r., nadal służąc aktywnie archidiecezji.

Reklama

Szerzej dokumentuje jego życiową działalność życiorys pióra ks. Andrzeja Maćkowskiego, zamieszczony w księdze jubileuszowej pt. „Oboedientia et pax”, która zawiera refleksje, wspomnienia i artykuły przygotowane przez przyjaciół i współpracowników.

Drugi z jubilatów – bp Edward Dajczak – urodził się 16 lutego 1949 r. w Świebodzinie w Lubuskiem. W latach 1989-75 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu. 15 czerwca 1975 r. został wyświęcony na kapłana. Kontynuował studia na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, uzyskując licencjat z teologii apostolstwa. W latach 1975-85 pracował jako wikariusz w Kargowej, Kostrzyniu nad Odrą i Zielonej Górze. Potem w latach 1985-88 był dyrektorem Diecezjalnego Duszpasterstwa Charytatywnego w Kurii Biskupiej w Gorzowie, równocześnie także sekretarzem biskupa diecezjalnego Józefa Michalika (1986-88). Dalej przeszedł do pracy w Wyższym Seminarium Duchownym, kierując formacją przyszłych kapłanów jako ojciec duchowny (1988-90), a potem rektor (1990-96) oraz wykładowca tego seminarium. Był też członkiem Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski. 15 grudnia 1989 r. nominowany został biskupem pomocniczym zielonogórsko-gorzowskim i biskupem tytularnym Azury. Jego dewizą jest „Esse in Christo” („Być w Chrystusie”). W diecezji powierzono mu urząd wikariusza generalnego.

Reklama

23 czerwca 2007 r. mianowany został przez papieża Benedykta XVI biskupem diecezjalnym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, którą objął kanonicznie 9 lipca 2007 r. W sposób szczególny swą troską pasterską obejmuje nauczycieli i wychowawców. Mając dobry kontakt z młodzieżą od 1999 r., współorganizuje podczas festiwalu rockowego „Przystanek Woodstock” spotkania ewangelizacyjne „Przystanek Jezus”.

Liturgię zakończyło odśpiewane uroczyste „Te Deum” będące podziękowaniem za łaski otrzymane w ciągu 25-lecia posługi biskupiej. Jubilat odebrał wiele życzeń. Wśród składających je byli m.in. zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska i wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Kazimierz Drzazga.

Do życzeń przyłącza się redakcja „Kościoła nad Odrą i Bałtykiem”. Dziękujemy za liczne owoce biskupiej posługi biskupa seniora Mariana Błażeja Kruszyłowicza i prosimy Boga, by obdarzał go zdrowiem i umacniał swoją łaską w dalszych latach. Zachęcamy naszych Czytelników do modlitwy w jego intencji.

2015-01-23 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusze braci kapucynów

[ TEMATY ]

jubileusz

Anna Majowicz

Jubilaci

Jubilaci

Parafia św. Augustyna we Wrocławiu przeżywała 28 sierpnia swój odpust. Uroczystą Eucharystię koncelebrował wikariusz prowincjalny br. Tomasz Protasiewicz.

Msza św. odpustowa była także okazją do świętowania dwóch pięknych jubileuszy kapłaństwa: 60-lecia ojca Konstantego Dryji i 25-lecia ojca Zdzisława Weissbrota.

CZYTAJ DALEJ

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję