Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Spotkanie miast papieskich

Niedziela bielsko-żywiecka 5/2015, str. 7

[ TEMATY ]

spotkanie

Bielsko‑Biała

TT

Włodarze z Podbeskidzia gościli w siedzibie KEP

Włodarze z Podbeskidzia gościli w siedzibie KEP

Burmistrz Żywca Antoni Szlagor i prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult uczestniczyli w dorocznym spotkaniu opłatkowym miast papieskich – prezydentów, burmistrzów i wójtów miast, które podczas pielgrzymek do ojczyzny odwiedził św. Jan Paweł II. Spotkanie odbyło się w warszawskiej siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Organizatorem była Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Miasta papieskie to miejscowości, które odwiedził Jan Paweł II w trakcie swoich pielgrzymek do Polski. Sprawują one patronat nad kolejnymi Dniami Papieskimi: dekorują urzędy, ulice i komunikację miejską, organizują okolicznościowe wydarzenia i wspierają kampanie społeczne. Jest ich łącznie 55. Inicjatywa utworzenia tego swoistego ruchu została powzięta przez władze kilku miast, które czuły się szczególnie uhonorowane więzią z Ojcem Świętym: Krakowa, Wadowic, Warszawy, Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Reklama

Podczas konferencji prasowej towarzyszącej tegorocznemu spotkaniu opłatkowemu miast papieskich w siedzibie Sekretariatu KEP, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zapowiedział, że przypadający w bieżącym roku XV Dzień Papieski będzie obchodzony pod hasłem: „Jan Paweł II – patron rodziny”. Ksiądz Kardynał zwrócił także uwagę, iż poprzez ustanowienie roku 2015 Rokiem św. Jana Pawła II przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, tegoroczny Dzień Papieski będzie miał wyższą rangę. – Poprzez różne wydarzenia, konferencje i uroczystości chcemy przedłużyć dziękczynienie za kanonizację i przybliżać osobę Jana Pawła II. Pamiętajmy także, że jest to rok 10. rocznicy śmierci Papieża, co pokazuje nam, jak czas szybko płynie i jak wiele jest do zrobienia, żeby pamięć o Janie Pawle, a zwłaszcza jego przesłanie, kim był i co zostawił swoim pontyfikatem, utrwalać także w Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i przez obchody Dnia Papieskiego – powiedział podczas spotkania miast papieskich w siedzibie Sekretariatu KEP metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.

W trakcie spotkania odbyła się także prezentacja założeń wprowadzenia bonu opiekuńczo-wychowawczego. O jego wdrożenie zaapelował do samorządów, w tym do miast papieskich, Związek Dużych Rodzin „3+”. Bon opiekuńczo-wychowawczy byłby świadczeniem nowego rodzaju, kolejnym po Karcie Dużych Rodzin rozwiązaniem, które przyczyni się do polepszenia polityki rodzinnej w naszym kraju. Bon to świadczenie, które rodzice wykorzystywaliby w dowolny sposób. Mogliby opłacać za niego opiekunkę czy klub malucha, a gdyby pozostali w domu, byłoby to świadczenie przeznaczone dla rodziny.

Spotkanie opłatkowe miast papieskich uświetnił koncert chóru stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” Konferencji Episkopatu Polski z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego.

2015-01-29 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bielsko-Biała: pierwsza w historii diecezji zbiórka żywności „Tak, Pomagam!”

[ TEMATY ]

pomoc

Bielsko‑Biała

Caritas

Caritas Diecezji bielsko-żywieckiej w dniach 12 i 13 grudnia przeprowadzi w sklepach Bielska-Białej i Podbeskidzia świąteczną zbiórkę żywności. W inicjatywę włączą się wolontariusze, promujący akcję i zbierający dary żywnościowe do koszy oznaczonych hasłem „Tak, pomagam!”. Z zebranych produktów zostaną m.in. przygotowane paczki świąteczne dla ubogich.

Świąteczna zbiórka żywności prowadzona będzie przez Caritas diecezji bielsko-żywieckiej po raz pierwszy. Jak wyjaśnia ks. ks. Robert Kasprowski, dyrektor bielskiej filii Caritas, organizacja chce pomóc najbardziej potrzebującym – rodzinom i osobom samotnym. „Paczki z zebraną żywnością trafią w pierwszej kolejności do podopiecznych Parafialnych Zespołów Caritas i Caritas diecezjalnej” – dodał. Zbiórce towarzyszy hasło: „Tak, pomagam!”.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję